Masivní dřevo je naše podstata, vyzdvihuje přednosti nábytkářské značky Javorina její ředitel Slavomír Alžbetkin

Vlevo: V roce 2019 převzal vedení výrobního družstva Slavomír Alžbetkin. / vpravo: Komoda LINK+ | Zdroj: Javorina Vlevo: V roce 2019 převzal vedení výrobního družstva Slavomír Alžbetkin. / vpravo: Komoda LINK+ | Zdroj: Javorina

Jste už unaveni z nekvalitně zpracovaného nábytku a přemýšlíte o investici do řemeslně zpracovaného kousku, jenž bude sloužit několik generací? Nejste sami. Trend, který vyzdvihuje kladení důrazu na kvalitu a odklon od konzumního způsobu života, se propisuje i do odvětví interiérového designu. Javorina, slovenský výrobce nábytku, přesně tyto alternativy k laciným a masově vyráběným produktům nabízí. My jsme si povídali se Slavomírem Alžbetkinem, CEO & obchodním ředitelem této značky, o tom, jaké jsou výhody nábytku z masivního dřeva, jak se o něj starat a proč je důležité přemýšlet udržitelně.

Trvanlivost nábytku, který s vámi vydrží celý váš život, nezáleží jen na kvalitním zpracování a materiálech. Důležitý je rovněž i nadčasový design, který nepodléhá trendům. Javorina proto spolupracuje s předními produktovými designéry, kteří tento úkol dokážou splnit. V jejím portfoliu najdete nábytek od dua Vrtiška & Žák, Lucie Koldové, Tomáše Krále, Eugenie Minervy nebo Lea Čellára, hlavního designéra této značky, jehož kousky patří k těm nejprodávanějším již přes dvacet let. 

Nábytek Javorina pochází z přírodních surovin – z masivního dřeva pocházejícího z obnovitelných lesů a lepidel a olejů na přírodní bázi. | Zdroj: JavorinaNábytek Javorina pochází z přírodních surovin – z masivního dřeva pocházejícího z obnovitelných lesů a lepidel a olejů na přírodní bázi. | Zdroj: Javorina

Výhody masivu

Jaké jsou největší výhody nábytku z masivu? 

SLAVOMÍR: Masivní dřevo jako takové je materiál, který nejde srovnávat s aglomerovanými materiály. Rozdíl je v jeho původu, tvorbě, délce výroby i růstu stromů, stejně jako ve vlastnostech, které v tomto typu materiálu vyzdvihují vše přírodní, organické, přirozené a živé. Pokud bych ho měl srovnat s něčím, co je umělé, lepené, lisované nebo dokonce chemickými procesy průmyslově vyrobené, bylo by to neporovnatelné.

Největší hodnotu tedy vidím v tom, že díky masivu zůstáváme my i naše prostředí přirození. Navíc má takové dřevo svou jedinečnost ve struktuře, zbarvení a vůni. Pokud se zaměříme na výhody, které přinese svým uživatelům, největším plusem je to, že jsou vzhled, tvar, charakter i jeho barva stejné jak na povrchu, tak i ve své hloubce. Není to jen vnější obal, který dobře vypadá, je to masa, která žije a ničím neklame. 

Olejování zvýrazňuje v masivním dubovém dřevu strukturu a barevné rozdíly a výrazně tak také nábytek odlišuje od dýhovaného, který je obvykle barevně a strukturálně mnohem jednotvárnější. | Zdroj: JavorinaOlejování zvýrazňuje v masivním dubovém dřevu strukturu a barevné rozdíly a výrazně tak také nábytek odlišuje od dýhovaného, který je obvykle barevně a strukturálně mnohem jednotvárnější. | Zdroj: Javorina

Čistý design

K výrobě levného lepeného nábytku z dřevotřísky se často používají neekologické chemické látky. Jak jste dosáhli toho, že žádné z nich používat nemusíte?

SLAVOMÍR: Používáme jen to, co s materiálem funguje nejlépe. Samozřejmě, že dnes vývoj pokročil do takové fáze, že je velmi těžké na 100 % zaručit, že je vše organického původu. Na druhé straně se u nás v Javorině snažíme přiznávat, s jakými materiály pracujeme a vyzdvihujeme jejich původ a jedinečný charakter. I proto používáme lepidla na vodní bázi nebo oleje, které jsou z převážné části z organických zdrojů. Pokud musíme nahradit masiv něčím jiným, je to vždy v momentě, kdy neexistuje žádná jiná možnost, a v těchto případech vybíráme jen materiály, které jsou co nejbližší vlastnostem masivního dřeva a neobsahují formaldehydy. To vše jen v nezbytné míře. Tyto materiály jsou v našich výrobcích zastoupeny okolo 3 % (například při výrobě zásuvek).

Proces výroby nábytku Javorina | Zdroj: JavorinaProces výroby nábytku Javorina | Zdroj: Javorina

Masivní dřevo tedy tvoří 97 % objemu použitého materiálu? S jakými dalšími přírodními materiály pracujete?

SLAVOMÍR: Ano, přesně tak. Tento materiál je naše podstata a vše, co se konstrukce týče, je v produktech Javoriny právě z něj. Tvoří více jak 96 % objemu použitého materiálu. Ostatní materiály, které používáme, jsou například linoleum, kování, dýhované MDF desky a další. Součástí výrobků a jejich povrchové úpravy ve standardním provedení je olej, jehož základní složkou je výtažek z lněného semínka. 

Za nábytkem od Javoriny stojí lidé, kteří dřevu dokonale rozumí. | Zdroj: JavorinaZa nábytkem od Javoriny stojí lidé, kteří dřevu dokonale rozumí. | Zdroj: Javorina

„Narozen“ na Slovensku

Odkud pochází dřevo, ze kterého nábytek vyrábíte? Necháváte si ho dovážet i ze zahraničí, nebo využíváte výhradně slovenské zdroje? 

SLAVOMÍR: Nákup materiálu, tedy masivního dřeva pro naše produkty, už delší dobu realizujeme výhradně na Slovensku. Máme dodavatele z celé země, ale jelikož dub roste v nižších nadmořských výškách, nejsou to zdroje přímo z prostředí výrobního družstva Javorina.

Úcta k přírodě je nedělitelnou součástí firemní filozofie Javoriny. | Zdroj: JavorinaÚcta k přírodě je nedělitelnou součástí firemní filozofie Javoriny. | Zdroj: Javorina

Jak se původ dřeva odráží na jeho kvalitě?

SLAVOMÍR: Kvalita slovenského dubu je porovnatelná s tím, který roste na Balkáně či ve Francii. Tak jako se vším, i na dřevě se odráží klima, podloží a geografická poloha, respektive nadmořská výška, ve které roste. U nás na Slovensku jsou podmínky trošku tvrdší, a tím je i samotný materiál rozdílný. Stromy samotné nedosahují výšky ani objemu těch, které rostou v teplejším klimatu. 

Postel Terra | Zdroj: JavorinaPostel Terra | Zdroj: Javorina

Investujte do kvality

Co se skrývá za vysokou cenou vašeho nábytku, která mnoho lidí odrazuje? Odráží se na ceně například problém kůrovce? 

SLAVOMÍR: Dovolím si říct, že vysoká cena je velmi relativní pojem. Pokud bychom posuzovali materiál, jeho cenu, kvalitu spolu s provedením, konstrukcí a povrchovou úpravou a brali do úvahy ještě servis, který každý zákazník dostane, dospěli bychom k názoru, že podobných produktů na trhu není tolik. A ty, které jsou porovnatelné, nejsou levnější. Není to proto, že by někdo cenovou hladinu takto nastavil uměle nebo záměrně, nýbrž proto, že pokud se řemeslo dělá pořádně a není záměrem oklamat zákazníka, vznikne produkt, který je trvanlivý a jeho uživatelská hodnota je skoro až časově neomezená. Víte, to porovnávání cen by nemělo být v rovině postel versus postel, nýbrž masivní postel z tvrdého dřeva versus masivní postel z tvrdého dřeva. 

Trvanlivost nábytku, který s vámi vydrží celý váš život, nezáleží jen na kvalitním zpracování a materiálech. | Zdroj: JavorinaTrvanlivost nábytku, který s vámi vydrží celý váš život, nezáleží jen na kvalitním zpracování a materiálech. | Zdroj: Javorina

Jak bychom se měli o nábytek Javorina nejlépe starat tak, aby nám vydržel co nejdéle? 

SLAVOMÍR: I přesto, že je údržba masivního dřeva specifická, v zásadě se tolik neliší od toho, jak se staráme o ostatní nábytek. Tento materiál snese asi trochu víc než jiné alternativy, neznamená to však, že bychom měli úplně ignorovat jeho stav a způsob použití. Tak, jak se o něj budete starat, tak se vám odmění. Určitě proto doporučujeme provádět rutinní údržbu přírodními čisticími prostředky.  

Vrací zpět

Velmi mě zaujal váš projekt GPS Forest, můžete mi ho trošku přiblížit? 

SLAVOMÍR: Aktivitě GPS Forest se v Javorině věnujeme už více jak 10 let. Forma je velmi jednoduchá. Oslovili jsme pěstitelskou společnost na východním Slovensku s otázkou, zda by byli schopni vysázet více dřevin, pokud bychom my zafinancovali jejich výsadbu. Oni na náš návrh kývli. Jelikož i z lokality, kde tato pěstitelská firma sídlí, již nakupujeme, řekli jsme si, že to do sebe i hezky zapadá. To, co dnes koupíme jako materiál pro výrobu, ve formě nového stromku do přírody zase vrátíme.

Jménem každého zákazníka vysadí Javorina mladý dubový stromek v nově založeném porostu na východním Slovensku. | Zdroj: JavorinaJménem každého zákazníka vysadí Javorina mladý dubový stromek v nově založeném porostu na východním Slovensku. | Zdroj: Javorina

Rozhodli jsme se samozřejmě vysadit více. Zaprvé to, co sami spotřebujeme, a pak také, aby to dávalo smysl i našim zákazníkům, deklarujeme a následně realizujeme jejich jménem vysazení nové dubové sazenice. Takto v posledních letech vysazujeme více jak 1 200 sazenic ročně. Věříme, že za sto let bude z našich sazenic dospělý les, který umožní z tohoto krásného materiálu stále vyrábět nadčasový nábytek nebo i něco jiného, kvalitního, krásného a zdravého. 

V portfoliu značky Javorina najdete nábytek od dua Vrtiška & Žák, Tomáše Krále, Eugenie Minervy nebo Lea Čellára, hlavního designéra této značky, jehož kousky patří k těm nejprodávanějším již přes dvacet let. | Zdroj: JavorinaV portfoliu značky Javorina najdete nábytek od dua Vrtiška & Žák, Tomáše Krále, Eugenie Minervy nebo Lea Čellára, hlavního designéra této značky, jehož kousky patří k těm nejprodávanějším již přes dvacet let. | Zdroj: Javorina

Přírodní dřevo je krásné také právě díky svým nepravidelnostem a různorodé struktuře. Narážíte někdy na reklamace od zákazníků, kteří očekávají produkt přesně takový, jaký ho viděli na vašem e-shopu?

SLAVOMÍR: Je to stále ten opakující se scénář, naštěstí ale těchto případů není tolik. Je na nás, abychom o materiálu edukovali a abychom ho každému zákazníkovi dokázali prezentovat a vysvětlit, co si vlastně kupuje – originalitu a jedinečnost

Lavice KA | Zdroj: JavorinaLavice KA | Zdroj: Javorina

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Poctivý nábytek z masivu tvořený srdcem. Slovenská Javorina má podle designérů šanci bodovat v celé Evropě
Produktový design

Poctivý nábytek z masivu tvořený srdcem. Slovenská Javorina má podle designérů šanci bodovat v celé Evropě

Barbora Formánková - 14. 12. 2020 - 14 min.

Zázrak pod Tatrami. Slovenský výrobce nábytku Javorina je příkladem dokonalé renesance původní značky
Produktový design

Zázrak pod Tatrami. Slovenský výrobce nábytku Javorina je příkladem dokonalé renesance původní značky

Veronika Pařízková - 22. 10. 2020 - 5 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024