Jedním ze silných impulsů pro uskutečnění těchto plánů byla fascinace stavbou bývalého lázeňského inhalatoria – chátrajícího altánku umístěného v zahradě na dohled od náměstí. „Byli jsme s manželem po vysoké škole, oba jsme studovali umění a tato stavbička nás přitáhla, protože měla duši. Říkali jsme si, že by to mohl být třeba ateliér,“ vzpomíná Ingrid Kitzbergerová, akademická architektka, která spolu s manželem Igorem, akademickým sochařem, založila rožnovské umělecké centrum STAGE GARDEN.
Království uměleckých kovářů
Lázeňský altánek tedy manželé koupili a rozhodli se, že v něm budou hostit umělecké výstavy. Záhy zde uspořádali první počin nesoucí název 3K, kde vystavovali tři umělci – Jan F. Kovář, Márius Kotrba a Igor Kitzberger. Akce to byla zdařilá, nicméně se ukázalo, že pro pořádání autorských výstav je objekt příliš malý. Kitzbergerovi zde proto pro uměleckého kováře Václava Kitzbergera, otce Igora, zřídili prodejnu uměleckého kovu KUK / Království uměleckých kovářů, která s místem lépe komunikuje a úspěšně zde funguje dodnes.
Snu o moderní umělecké galerii v srdci města se manželé ale vzdát nechtěli. „V roce 1998 jsme podali první žádost na dokoupení přilehlého pozemku, abychom na něm mohli postavit novou galerii. Trvalo celých jedenáct let, než se zastupitelé města rozhodli nám pozemek za tímto účelem prodat,“ vysvětluje Ingrid a dodává, že prozatímní galerii se rozhodli vybudovat v prvorepublikové vile na nábřeží Dukelských hrdinů u řeky Bečvy.
Kunsthalle v měřítku okolní zástavby
Když se Kitzbergerovým podařilo od města pozemek konečně odkoupit, neotáleli a začali realizovat první dílek mozaiky komplexu STAGE GARDEN, kterým se stala novostavba GALLERY CREARS zpřístupněná veřejnosti v roce 2019. Její architektonický koncept pochází z pera zdejšího architekta Karla Janči. Budova vytváří jakýsi pandán původnímu altánku, který zároveň zůstává stát v popředí. Vzniká tak důstojný vnitřní i vnější prostor poskytující vhodné galerijní prostředí pro výstavy umění a designu.
GALLERY CREARS v Rožnově pod Radhoštěm | Foto: Jakub Sobotka
Z výstavy v GALLERY CREARS, autor obrazů: Jan Vytiska | Zdroj: Ingrid Kitzbergerová
Galerie má čistý, minimalistický a záměrně asketický výraz, aby nijak nekonkurovala altánku ani uměleckým dílům. V interiéru se tak objekt prezentuje jako jednoduchá bílá kostka (white cube) a vychází z principu galerie jako neutrálního pozadí pro vystavené artefakty. Dispozice je určena vestavěným blokem, v němž se nachází hygienické a technologické zázemí, a samotnou výstavní plochou s mobilními paravány, které umožňují prostor s každou výstavou variabilně proměňovat v závislosti na charakteru děl a na požadavcích umělce či designéra. Vstup do budovy je řešen zapuštěným portálem, který návštěvníka vizuálně vtahuje do interiéru. Prostým, ale efektním detailem je akcentace atypického rohového okna, jakési lucerny, jejíž dvojnice se nachází na střeše historického lázeňského altánu.
Prodejna KUK a novostavba GALLERY CREARS v Rožnově pod Radhoštěm | Foto: Jakub Sobotka
Stěžejní roli v celkovém výrazu místa má také kovová brána, kterou tvoří perforované díly. Ingrid Kitzbergerová k tomu dodává: „Chtěli jsme mít v prostoru zakomponované nějaké umělecké dílo. Nechali jsme proto vyrobit plechové obrazy s figurativními a geometrickými motivy, které jsou součástí trvalé expozice.“ Autorkou site-specific instalace je výtvarnice Ivana Štenclová. Motivy figurace v květinovém dekoru se navíc opakují také na okenicích zastiňujících hlavní výstavní prostor. Hra světel, stínů a tvarů se díky tomu odehrává nejen v exteriéru, ale také uvnitř, kde vytváří organický dialog s exponáty a za slunečných dnů také neobvyklou expresivní atmosféru.
Další střípky do mozaiky
V GALLERY CREARS se pravidelně konají výstavy významných lokálních, ale také tuzemských či zahraničních umělců. Svá díla zde již prezentoval například Michael Rittstein, Pavel Forman, Jakub Špaňhel, Ivana Štenclová nebo Dan Tratina. Manželé Kitzbergerovi chtějí do města přinášet moderní a současné umění a vytvořit tak živé kulturní centrum pro obyvatele Rožnova i pro turisty.
Místo čerpá nejen ze silného genia loci, ale i z propojení historicky hodnotného objektu s novostavbou galerie a zahradou se vzrostlými stromy, do níž se výstavní prostor přirozené přelévá. Přilehlý parter je totiž pojednán jako otevřená výstavní plocha rozšiřující veřejný uliční prostor, který je vymezený nízkým plotem z betonových zdí, vypalovaných plechů a živého oplocení.
Zahrada GALLERY CREARS slouží jako další výstavní prostor. | Foto: Jakub Sobotka
Jak se bude STAGE GARDEN rozvíjet do budoucna? „Letos bychom chtěli přidat další ‚stage‘ – GALLERY BAKERY – a výhledově nás čeká ještě zásadní stavba pro krátkodobé i dlouhodobé instalace a GALLERY KOFFEE se zázemím galerie a rezidenčním ateliérem,“ shrnuje ambiciózní plán Ingrid Kitzbergerová. „Ve vizi máme soustavu budov, mezi nimiž se bude interiér a exteriér vzájemně prolínat a vznikne tak kreativní prostředí moderního uměleckého centra.“
Vstupní brána GALLERY CREARS jako dílo umělkyně Ivany Štenclové | Zdroj: Ingrid Kitzbergerová
Altán jako srdce
Drobná lázeňská stavba ovšem nepřestane hrát elementární roli. Nyní zde sídlí na začátku zmiňovaná galerie uměleckého řemesla a Kitzbergerovi chtějí altánek i nadále využívat pro účely centra. Mohl by zde například vzniknout design shop.
A co na v současnosti (bohužel) stále troufalou novostavbu v historickém centru města říkají jeho obyvatelé? „Zpětná vazba je vesměs pozitivní. Kritika zazněla jen jedna od místního občana, kterému se objekt zdál příliš moderní díky své rovné střeše, ale jinak nám všichni velmi fandí,“ uzavírá Ingrid a dodává, že lidé si váží především toho, že do galerie jsou zvány významné osobnosti výtvarného světa a současné umění je prezentováno na vysoké koncepční úrovni s přesahem samotného místa i regionu. Kitzbergerovi se těší, že se jim podaří zde vybudovat hodnotné a stálé kulturní prostředí s osobitou „tváří“ a kreativní místo pro prezentaci umění a designu.