Sto let Devětsilu
Pro letošní ročník si organizátoři LUSTR festivalu připravili úplně novou koncepci výstavního programu. Jeden z výstavních prostor připomínal sté výročí umělecké skupiny Devětsil, kde kurátoři poukázali na fenomén devětsilské ilustrace a karikatury. Pro Devětsil byla typická úsporná a dynamická stylizace a smysl pro poetiku nové doby, jejímž představitelům – Adolfu Hoffmeisterovi, Toyen, Otakaru Mrkvičkovi a dalším – položili poctu současní ilustrátoři limitovanou edici sítotiskových plakátů. Někteří z nich si pro svůj plakát vybrali konkrétní osobnost, jiní svým plakátem vzdali poctu celé skupině a jejímu espritu.
Zmíníme práci Nikoly Logosové, absolventky Ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM, jež se věnuje především knižní ilustraci. V rámci výstavy Pocta Devětsilu vytvořila plakát Pozdrav Devětsilu, ve kterém zobrazuje a parafrázuje různá díla jeho členů, ať už koláže Karla Teigeho, Abecedu Vítězslava Nezvala nebo návrh obchodního domu Olympic od Jaromíra Krejcara. „Devětsil beru spíše jako myšlenku a novátorský projekt než jen výtvarnou skupinu, i když na tuto oblast jsem se na při tvorbě plakátu logicky nejvíce soustředila,“ dodala autorka Nikola Logosová.
Nikola Logosová – Pozdrav Devětsilu | Zdroj: nikolalogosova.cz
Mezi další autory plakátu na téma Pocta Devětsilu se zařadili Linda Retterová tvořící také pod značkou ROE, Maria Makeeva, Barbora Idesová, David Černý a tvůrčí duo Veronika Vlková a Jan Šrámek.
Výstavu zpříjemňovala venkovní zahrádka s kavárnou. | Foto: Aneta Jaurisová
Další výstavní celek nazvaný Manifest 2020 divákům představil ilustrátorské skupiny a tvůrčí kolektivy dneška, a to z Čech i ze zahraničí. Zastřešujícím tématem expozice všech zúčastněných se stalo slovo „manifest“. „Výstava se pokusila odpovědět na otázku, jakých idejí a za jakými účely se dnes ilustrátoři spolčují a jaké názory je pojí, a to v přímém kontrapunktu k jasně společensky i politicky orientované skupině Devětsil,“ vysvětluje kurátorka výstavy Barbora Müllerová.
Volná ilustrace a komiks
V rámci volné ilustrace se pak představila nová jména – LUSTR letos dal prostor ilustrátorům, kteří na něm ještě nebyli k vidění. Komiks i volná ilustrace prezentovala okolo dvacítky autorů z Čech i zahraničí, ti měli v rámci výstavy tentokráte zcela volnou ruku. Festival se výstavní sekcí komiksu věnoval poprvé a zařadil k tomu na program i workshopy. Sobotní dílna byla například vedená Štěpánkou Jislovou, která mimo jiné ilustrovala komiks o Miladě Horákové.
Zastřešujícím tématem letošního ročníku festivalu byla skupinová spolupráce. | Foto: Aneta Jaurisová
Mezi autory vystavených komiksů zmíníme například slovenskou ilustrátorku Danielu Vagašovou, studentku Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, která vyprávěla obrazový příběh Nový svět, kde se hlavní postava při plavání a vynoření z vody ocitá v transcendentním světě. „Ze začátku je zmatená a myslí si, že je to celé jen sen. Avšak v momentě, kdy se snaží pomocí telefonu zavolat pomoc, zjistí, že tak lehké to nebude. I když se snaží najít cestu domů, mírumilovně splývá s okolným světem,“ přibližuje Daniela děj.
Daniela Vagašová – Nový svět | Zdroj: digitalnyprieskumvsvu.sk
Mezi další autory komiksové tvorby se zařadili například Martin Adamec, Jana Jarošová, Lukáš Komárek nebo Lisa Nikonorova.
Autory vizuální identity LUSTR 2020 jsou Vojta Kočí a Filip Tatýrek. | Zdroj: LUSTR festival
V expozici věnované volné ilustraci se vedle originálních kreseb a tisků ocitla třeba také objektová instalace Aleksandry Šlikové pracující s rytinou do skla a textilními materiály nebo poetické kresby pavlačových domů, které jejich autorka Kateřina Coufalová doplnila dřevěnými miniaturami domečků. Za svou práci si také Coufalová z festivalu odnesla hlavní diváckou cenu. S objekty ve své instalaci představující volně sprejované portréty pracoval také další z oceněných Alexej Šachov, Michaela Hoffová zase své kresby doprovodila zvukovou stopou.
Kateřina Coufalová – Wooden houses | Zdroj: Behance Kateřina Coufalová
LUSTR festival 2020 | Foto: Aneta Jaurisová
Výstavní program festivalu dále doplnila interaktivní instalace nakladatelství Vividbooks věnovaná dětským návštěvníkům. Ti si s pomocí tabletu mohli v rozšířené realitě vyzkoušet rozpohybovat ilustrované plakáty přibližující dětem fungování fyzikálních zákonů.
Návštěvní část věnovaná dětem – Vividbooks | Foto: Erika Partilová