Máme jim co závidět. Slovenské designérky, které inspirují přístupem i tvorbou

Cestovatelka, která zážitky z cest přetvoří v originální design | Foto: Archiv Dominiky Kramerové, Značka DIOBO Cestovatelka, která zážitky z cest přetvoří v originální design | Foto: Archiv Dominiky Kramerové, Značka DIOBO

Jsou úspěšné, talentované a jejich tvorba vyčnívá z davu. Ať už se jedná o minimalistické šperky, geometrické vzory na jogamatkách, nadčasové dámské oblečení, nebo originální vizualitu značek, pokaždé vidíme talent sršící ze všech stran. Představujeme čtyři nadané tvůrkyně, díky jejíchž práci vane do vln slovenského designu o něco svěžejší vítr.

Petra Arbetová

Šperky, které svou jednoduchostí vyčnívají z davu | Foto: Kristína BotlováŠperky, které svou jednoduchostí vyčnívají z davu | Foto: Kristína Botlová

První bižuterii vlastnoručně vyrobila již ve čtrnácti. Nápad založit si vlastní značku šperků se zrodil v hlavě Petry Arbetové, tehdy ještě studentky VŠVU v Bratislavě v roce 2011, a tak se rok na to vypravila do Finska, kde na Institutu designu v Lahti získala všechny potřebné technické dovednosti. „Naučila som sa tam napríklad zasadzovať kamene do šperkov, čo v podstate u nás na škole nikto neučil. Dá sa povedať, že po tejto skúsenosti som sa druhýkrát zamilovala do svojho remesla,“ uvedla pro Forbes.

V roce 2015 vytvořila první kolekci a odjela na neplacenou stáž do Londýna. Tam z finančních důvodů začala své šperky prodávat na Etsy. Právě díky tomuto zahraničnímu portálu se jí podařilo rozproudit prodeje. Její šperky se tak začaly úspěšně prodávat do celého světa, od Ameriky po Austrálii. Dnes tvoří stále větší podíl zákazníci ze Slovenska. Petra to připisuje stoupajícímu zájmu o ruční tvorbu i kvalitní design.

Značka Bepart, jak ji známe dnes, pořád stojí plně na jejích ramenou, věnuje se dokonce i výrobě a designu obalů. Kromě minimalismu Petra uctívá při designu šperků i jejich jedinečnost, a tak si u ní na zakázku můžete objednat přívěsky s monogramem nebo prsten s ryze vlastním příběhem. Říká, že většina zákazníků si u ní šperky kupuje pro sebe, za odměnu. No, Slováci se asi umí hezky odměnit.

Přívěsek s monogramem nebo minimalistický prsten, obojí v originálním provedení | Foto: Archiv BepartPřívěsek s monogramem nebo minimalistický prsten, obojí v originálním provedení | Foto: Archiv Bepart

Mikina Dimunová

Mikininu tvorbu definují neotřelé nápady s invencí. | Foto: Nalim Saneco, grafika Mikiny DimunovéMikininu tvorbu definují neotřelé nápady s invencí. | Foto: Nalim Saneco, grafika Mikiny Dimunové

Renomovaná grafická designérka, se kterou sní spolupracovat každý. Mikina vyrůstala na počítačových hrách a malování, a i když se po střední škole začala věnovat studiu textilního designu, táhlo ji to ke grafice. Vystudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislavě a už během studií přišly první zakázky. „Rovno medzi prvými spoluprácami prišla ponuka tvoriť knižné obálky pre Vydavateľstvo Slovart. Neprišla však len tak od nich, ale od spolužiaka, ktorý pre Slovart už robil. Bolo super, že dopyt po dizajnéroch z VŠVU bol tak citeľný. To dávalo nádej, že umenie môže byť reálnou profesiou. S takou víziou sa študuje hneď ľahšie,“ uvedla pro web Hemmet. Pro nakladatelství Slovart s přestávkami pracuje dodnes.

Také vystudovala prestižní Haute Ecole d'Art et de Design v Ženevě a několik let strávila v Paříži. To ji naučilo větší tvořivosti i kvalitě práce. Pařížský klient se od slovenského lišil téměř vším. Tužbou po myšlení, kvalitě, i násobně většími budgety. Následovala práce pro různé klienty a vyzkoušela si i práci pro nadnárodního klienta ve fashion segmentu. Po jisté době se ale opět vrátila domů.

V roce 2017 získala nominaci v hlavní Ceně Nadácie Tatra Banky v kategorii Design za vizuální koncept „Zaži skutočnú vášeň“ pro Balet SND. Je autorkou vizuální komunikace značek jako NEHERA, šperků Neva Oslo, nyní už Zuzana Spustova, loga Miss Slovensko nebo pražské agentury LA Communication. Díky jedinečnému přístupu, přehledu v oboru a specifickému rukopisu tak často z její realizací srší This is Mikina!.

Realizace pro značku šperků NEVA OSLO a Balet SNDRealizace pro značku šperků NEVA OSLO a Balet SND

Petra Schultzová

Nesúhlasím s tvrdením, že šaty robia člověka. Ženy, pre ktoré tvorím, nepotrebujú svoju osobnosť definovať zovňajškom. Presne vedia kým sú..,“ uvádí Petra na instagramovém profilu své značky. Moderní ženskost a kvalitní minimalistický design, taková je značka CORD DECKER, kterou založila zkušená módní návrhářka Petra Schultzová. Po pěti letech studií módy na střední škole v Bratislavě se přesunula do zahraničí.

Následovala studia v Londýně na London College of FashionIstituto MarangoniCentral Saint Martins a v Miláně, kde v roce 2014 úspěšně získala magisterský titul v oboru Fashion design. Tyto zkušenosti jí zaručily, že dnes dokáže ovládat střihy jako nikdy jiný. Právě střihy jsou totiž alfou a omegou kvalitních minimalistických oděvů její značky.

Pokud hledáte kvalitní a navíc i lokální ženskou módu, které není lhostejné životní prostředí, jste na správné adrese. | Foto: Kristína Kona, Viktória AkbariováPokud hledáte kvalitní a navíc i lokální ženskou módu, které není lhostejné životní prostředí, jste na správné adrese. | Foto: Kristína Kona, Viktória Akbariová

Absolvovala stáže u Alexandra McQueenaMax Mara, PUMA i Svek. Jak ale sama říká, pracovat u těch nejlepších znamená živit se detailem. U McQueena často odcházela domů až nad ránem. Petra se snaží prostřednictvím své oděvní značky ženám dát odvahu, pocit pohodlí a elegance v jakékoliv situaci. S udržitelnou filozofií, kvalitními materiály, opravdu nadčasovými střihy a zodpovědným přístupem je CORD DECKER rozhodně labelem, který by byla škoda přehlédnout.

Kvalitní materiály, střihy v jednoduché eleganci | Foto: Viktória AkbariováKvalitní materiály, střihy v jednoduché eleganci | Foto: Viktória Akbariová

Dominika Kramerová

Cestovatelka, která zážitky z cest přetvoří v originální design | Foto: Archiv Dominiky Kramerové, Značka DIOBOCestovatelka, která zážitky z cest přetvoří v originální design | Foto: Archiv Dominiky Kramerové, Značka DIOBO

Grafická designérka s neobvykle originální estetikou. Pod vlastním jménem, ale i v uměleckém duu Kumi.studio se Dominika věnuje produktovému i grafickému designu a vytváří minimalistické, zato efektní vizuály a loga. Vizuální identita značek je podle jejích slov mnohem víc, než jen logo nebo obal. Je to charakter i hlas značky. Dominika se při práci pro značky snaží podporovat vjemy a emoce, které při kontaktu se značkou zákazník vnímá. Vizitky, štítky nebo jmenovky z jejího portfolia dokážou zaujmout na první přečtení.

Je také autorkou motivů jogamatek a příslušenství pepe&wolf, vizuální identity návrhářky Petry Kubíkové, eticky vyrobených dětských hnízdeček BabyBeams nebo dětských čepiček a kloboučků slovenské značky Diobo. Dominika vystudovala v roce 2013 School of Visual Arts v New Yorku a pak žila, tvořila a sledovala lokální designovou scénu v Amsterdamu, Praze, Tel-Avivu a na Maltě. Je neustále na cestách a můžeme říct, že tam načerpanou inspiraci rozhodně nenechává vyjít nazmar. Aktuálně pracuje na své vlastní značce udržitelných jogamatek.

Barvy a vzory dokáže Dominika využít na maximum. | Foto: Archiv Dominiky KramerovéBarvy a vzory dokáže Dominika využít na maximum. | Foto: Archiv Dominiky Kramerové

Související

Pochází ze Slovenska, ale prorazila v zahraničí. Zuzana Spustová navrhuje šperky, které prodává i globální gigant
Móda a šperk

Pochází ze Slovenska, ale prorazila v zahraničí. Zuzana Spustová navrhuje šperky, které prodává i globální gigant

Petra Boháčová - 5. 3. 2021

Co nás zaujalo ve Zlíně? Sportovní katamarán, učebnice slovenštiny nebo židle pro firmu Jelínek
Grafický design

Co nás zaujalo ve Zlíně? Sportovní katamarán, učebnice slovenštiny nebo židle pro firmu Jelínek

Anežka Adamíková - 28. 6. 2019

Š-P-E-R-K. Představujeme nastupující generaci českých šperkařů
Móda a šperk

Š-P-E-R-K. Představujeme nastupující generaci českých šperkařů

Kamila Matoušková - 12. 4. 2017

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024