Malebné městečko na jižní Moravě ožije českým designem. Blíží se Křehký Mikulov se spoustou novinek

Pohled do instalace GanzNeueGalerie, 2017, zdroj: materilatimes.com Pohled do instalace GanzNeueGalerie, 2017, zdroj: materilatimes.com

Mikulovský zámek již po osmé pohostí festival Křehký Mikulov, pro letošek s tématem hlavní výstavy - Aristokracie porcelánu. Komnaty honosného sídla rodu Dietrichsteinů, naplní především o víkendu od 25. do 27. května, novinky renomovaných tvůrců českého porcelánu. Nejen sběratelé se mohou těšit na bohatý program, festival je určen všem milovníkům současného sběratelského designu.

Aristokracie porcelánu

Kurátory festivalu jsou Jana Zieliski spolu s Jiřím Mackem, kteří jezdí do Mikulova pravidelně již několik let. Malebné vinařské městečko je inspirovalo k vymyšlení festivalu. Ve spolupráci s Petrem Kubínem, ředitelem Regionálního muzea v Mikulově, které sídlí přímo na zámku, přišla idea umístění festivalu přímo do jeho prostor.

Autor Etelka Maixner, Zdroj: TZAutor Etelka Maixner, Zdroj: TZ

Kurátorské duo, doplnilo vizi letošního tématu festivalu následovně„Jedná se o výběr různých přístupů k porcelánové hmotě, který manifestují různí autoři ze střední Evropy. Porcelán je pro nás aristokratickým vznešeným materiálem, který milujeme. Výstava je proto naší srdeční záležitostí. Navíc se koná v prostředí mikulovského zámku, kde se aristokratické téma přímo nabízí,“.

V rámci výstavy Aristokracie porcelánu budou představena díla předních českých designérů jako jsou Milan Pekař nebo Daniel Piršč, ale také zahraničních studií z Vídně či Maďarska, jako je studio Lucy D. a studio Etelky Meixner.

Autor Helena Patelisova, Zdroj: TZAutor Helena Patelisova, Zdroj: TZ

Doprovodné výstavy

Kromě hlavní výstavy budou představeny také další expozice. Například výstava, která vznikla ve spolupráci studia Hidden Factory společně s Jiřím Thýnem, která představí porcelán z odlišného úhlu pohledu.

Gabriel Vach za Hidden factory vystaví archiv své práce, který vznikl střádáním starších vzorků a matic, které již aktuálně ve své tvorbě nepoužívá. Jiří Thýn zase představí fotografie s tématem zániku slavné slavkovské porcelánky, která upadla ve zmar. 

Autor Lubomir Ontkoc, Zdroj: TZAutor Lubomir Ontkoc, Zdroj: TZ

Festival Křehký Mikulov letos potrvá až do 10. června.

V Nástupním sále zámku bude umístěna výstava s názvem Trofeje, jejíž autorem je Štěpán Růžička. Tato expozice naopak ponese hlavní téma letošního festivalu Aristokracie. 

Autor Lucie Vostálová, Zdroj: TZAutor Lucie Vostálová, Zdroj: TZ

Nový koncept / lepší koncept

Letošní ročník se nese také v duchu novinky v podobě prodloužení festivalu v celkové délce konání dvou týdnů. Dřívější koncepcí byl pouze sběratelský víkend, díky nadaci Blíž sobě, která se zasloužila o prosazení delšího konání festivalu pro veřejnost, byla akce pozměněna. 

Autorem této ideje je však mikulovský tvůrce Daniel Piršč, jehož myšlenku organizátoři akce s potěšením přijali. Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, hlavního organizátora akce, uvedl: „Široká veřejnost bude mít možnost seznámit se se všemi festivalovými výstavami v rámci zámeckých okruhů po celých 14 dní. U nás na zámku je to doba vrcholné sezóny, a tak máme radost, že se to podařilo,“.

Autor Martina Žílová, Zdroj: TZAutor Martina Žílová, Zdroj: TZ

Město vína / město designu

Festival Křehký Mikulov se stal, za dobu svého konání oblíbenou společenskou akcí a příležitostí, pro sběratele současného designu a milovníky porcelánu, jak si užít atmosféru malebného vinařského městečka v prostředí přírody a atmosféry Jižní Moravy.

Jana ZielinskiJiří Macek, konceptoři celé akce k festivalu doplňují: „Náš sen o středoevropské události pro milovníky umění a designu se zde stává skutečností. Nádherná krajina a kouzlo samotného města Mikulov k atraktivitě festivalu významně přispívají,

Autor Štěpán Růžička, Zdroj: TZAutor Štěpán Růžička, Zdroj: TZ

Související

Křehký Mikulov 2023
 

Křehký Mikulov 2023

Festival
28. 4. 2023, 13:15

 Kdo se bojí designu? 5 českých vinařství, kde obal zaostává za obsahem
Produktový design

Kdo se bojí designu? 5 českých vinařství, kde obal zaostává za obsahem

Veronika Pařízková - 30. 8. 2017 - 5 min.

Křehký Mikulov představil rekordní počet galerií
Interiér a architektura

Křehký Mikulov představil rekordní počet galerií

Kateřina Zvelebilová (Material Times) - 14. 7. 2016 - 4 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024