Nestává se často, aby se v blízkosti malého městečka nacházel inovační areál světového významu. Ve Vizovicích ale mají štěstí, vyrábí se zde tradiční moravská slivovice z trnek i modulární stavební systémy. O tom, že inovace ve stavebnictví jsou zásadním aspektem udržitelnosti, se můžete sami přesvědčit v KOMA MODULAR, která má ve Vizovicích vlastní vývojové a inovační centrum (VICM) a velké plány, jak rozvíjet modulární výstavbu nejen u nás v Česku, ale i v celosvětovém měřítku. Na to, jak to celé funguje v praxi, jsme se ptali těch nejpovolanějších – Martina Harta, vedoucího VICM, a také architekta Petra Chabana z architektonického ateliéru CHYBIK + KRISTOF, které stojí za podobou celého areálu.
„Vývojové inovační centrum je klíčovým prvkem pro podporu inovací a dlouhodobého růstu organizace a hraje tak důležitou roli při dosahování konkurenční výhody na trhu,“ vysvětluje Martin Hart, proč má toto centrum samostatnou budovu. Firemní areál KOMA je v tomto ohledu unikátní – různá oddělení mají své budovy a dohromady tvoří jakýsi modulární hub. Ne náhodou proto KOMA při jeho návrhu spolupracovala s architekty z ateliéru CHYBIK + KRISTOF: „Příběh rozdělení výrobního areálu firmy na poloveřejné náměstí a samotnou výrobu začíná v roce 2014, kdy jsme vytvořili masterplan tří modulárních budov,“ vysvětluje Petr Chaban a doplňuje: „Masterplan využívá všestrannost modulární architektury, s pomocí které vytyčuje strategickou konfiguraci celého vstupního areálu a rozšiřuje veřejný prostor. V minulém roce dokončené inovační centrum se stalo finální stavbou celého masterplanu.“
Showroom modularity a udržitelnosti
Ačkoliv modulární výstavba, tedy výstavba pomocí předem vyrobených modulů, není ve stavebnictví úplnou novinkou, její principy se dají velice dobře uplatnit v rámci rychlejší a efektivnější výstavby. Martin Hart vyjmenovává primární výhody tohoto procesu: „Modulární výstavba umožňuje efektivnější využití materiálů, což snižuje náklady na výrobu a potřebu dopravy na staveniště. Modulární struktury jsou často navrženy s integrovanými smart technologiemi a s ohledem na energetickou efektivnost, možnost demontáže a přemístění, při jejich výrobě lze navíc využívat recyklované materiály – to všechno přispívá k udržitelnosti a ekologičnosti stavebnictví.“
Budova vývojového a inovačního centra KOMA nemá žádný pravý úhel. | Zdroj: KOMA MODULAR
Tyto principy se naplno uplatňují také ve firemním areálu – k výrobě i provozu budov se využívá fotovoltaika, solární panely i šedá voda. Všechny střechy administrativních budov a jídelny jsou zelené, v areálu je také zavedeno důsledné odpadové hospodářství. Princip recyklace KOMA využila i v rámci své hlavní administrativní budovy: „Naši administrativní budovu tvoří pavilon, který architekti navrhli jako EXPO pavilon na mezinárodní výstavě 2015 v Itálii. Po skončení EXPO jsme ho přenesli zpět do Vizovic, kde nyní slouží jinému účelu,“ vysvětluje Martin Hart. S určitou nadsázkou lze tedy říci, že kreativní aplikaci inovativních možností modularity najdete na každém rohu areálu. „Pavilon EXPO – hlavní sídlo firmy, navíc tvoří společně s firemní jídelnou se šatnami pro zaměstnance a vývojovým centrem uzavřený celek. Uprostřed něj se nachází trojúhelníkové náměstí, kde pořádáme různé kulturně vzdělávací akce.“
Budova z EXPO 2015 slouží dál jako hlavní sídlo firmy. | Zdroj: KOMA MODULAR
Think-tank modulární architektury
Také budova vývojového centra reprezentuje nové principy modularity, které si KOMA ověřila například při výstavbě letištních hal v senegalském Saint Luis. „Každý vývoj podléhá určitým principům od identifikace potřeb a cílů přes sestavení týmu odborníků, spolupráci s externími organizacemi, zajištění financí, vlastní řízení projektů, vyhodnocení a zpětnou vazbu až po zavedení vývojových produktů a inovací do standardní výroby,“ shrnuje Martin Hart. Letiště v Senegalu navíc vzniknou další čtyři, což potvrzuje, že hranice modulární výroby nejsou ani národní, ani kontinentální.
Nová budova inovačního centra svým hmotovým řešením začleňuje areál do okolního prostředí a uzavírá poloveřejné náměstí, kde probíhají společenské akce pro veřejnost i pro zaměstnance. „Jednopodlažní budova umožňuje kolemjdoucím výhled z areálu na ulici, čímž posiluje charakter transparentního a přístupného prostoru bez bariér,“ popisuje architektonický koncept Petr Chaban a pokračuje: „Výzkumné centrum výrobního komplexu je tvořené adaptabilním konstrukčním systémem. Budova funguje jako generátor nápadů a je důležitým místem setkávání odborníků formujících budoucnost modulárního vývoje.“ S ohledem na hlavní funkci stavby se jejím hlavním principem stala transparentnost. Otevřenost celého komplexu principiálně demonstruje charakter nových koncepcí, které vznikají v útrobách natočených kontejnerů inovačního centra.
Vytvoření adaptabilního systému je podle Petra Chabana výsledkem snahy posouvat limity modulární architektury. To se odráží především v překonání typické pravoúhlé konstrukce – v domě nelze nalézt jediný pravý úhel.
„Návrh obsahuje tři hlavní prvky – podlahu, CITY moduly zázemí a střechu, které dohromady vytvářejí nový unikátní systém. CITY moduly obsahující zázemí jsou ukotvené prostřednictvím podlahových modulů do základů a fungují jako sloupy. Rozsáhlé okenní plochy umístěné mezi moduly a střechou přivádí do interiéru dostatek světla a umožňují kontakt s exteriérem. Střecha pak sjednocuje celý prostor a vytváří velkorysý charakter jednotlivých pracovišť,“ popisuje koncept Petr Chaban.
Interiér je flexibilní a řeší nevýhody velkých open space kanceláří – jednotlivá pracoviště je možné upravovat a přetvářet na základě specifických potřeb projektu. Modulární koncept se propisuje i do mobiliáře: „Vybavení kanceláří se totiž v průběhu času může doplňovat, měnit a přizpůsobovat novým potřebám,“ vysvětluje Petr Chaban. Také stavební materiály, které v ateliéru CHYBIK + KRISTOF navrhli, reflektují inovativnost modulárního konceptu výzkumného centra maximálním zachováním přirozené podoby perforovaných povrchů a přiznáním konstrukčních detailů. „Hliník, který KOMA MODULAR vyrábí a používá denně, byl proto pro tuto stavbu jasnou volbou,“ uzavírá Petr.
Přírodní modulární galerie na Valašsku
Aby toho nebylo málo, v blízkosti výrobního areálu v příštích letech vyroste KOMA Valley – modulární městečko, na jehož architektonické kvalitě se rovněž podílí ateliér CHYBIK + KRISTOF. Co všechno má KOMA v plánu zde postavit? „Jako první to bude modulární objekt k bydlení z inovovaných modulů M24 z řady Comfort Line,“ vypočítává vedoucí výzkumného centra Martin Hart. „Další stavbou bude modulární Vzdělávací centrum a dále zde připravujeme plně modulární green mateřskou školu, vertikální farmu, drobné objekty k bydlení a objekt, na který se osobně nejvíc těším – přírodní modulární galerii moderního umění.“
PŘED: Budoucí KOMA Valley z ptačí perspektivy. | Zdroj: KOMA MODULAR
Architekt Petr Chaban ho doplňuje: „Celý koncept KOMA Valley má 3 základní pilíře – přírodu, funkci a strukturu.“ Struktura bude vycházet z možností modulární výstavby, první dva pilíře se pak odrazí v citlivém přístupu k okolní valašské krajině. Město Vizovice leží na úpatí Vizovické vrchoviny a charakter krajinného rázu se společně s urbanistickým členěním tradiční valašské vesnice stal důležitým prvkem vznikajícího města. „Záměrem je tvořit v co největším souladu s přírodou, a toho můžeme dosáhnout díky modularitě a šetrnému zasazování staveb do krajiny tak, aby pro ni byly co nejmenší ekologickou zátěží,“ ukončuje Petr Chaban.
Všechny zde popsané principy dohromady tvoří udržitelný flexibilní celek, který poskytne obyvatelům Vizovic (a nejen jim) občanské vybavení a hospodářské možnosti, ale i kulturní a společenské vyžití. Krásným příkladem utváření nového města společně se zachováním přírodních a krajinných hodnot území je výše zmíněná přírodní modulární galerie. Ta vznikne v terénu, který pro tyto účely upraví zahradní architekt Zdeněk Sendler. „Architekt navrhne výsadbu vhodných dřevin, travin a květin. My do takto připravené ‚zahrady‘ chceme sázet modulární budovy jako stromy, a to na připravené zemní vruty s pomocí jeřábu,“ říká s nadšením Martin Hart a dodává, že zásadní podmínkou pro vznik tohoto skvělého projektu je, aby byla KOMA MODULAR zdravá a na realizaci si vydělala stejně tak, jako na realizaci KOMA City – tedy firemního výrobního areálu. Že to ale určitě nebude problém, potvrzují také závěrečná slova Martina Harta: „Náš obor je kouzelný v tom, že veškerý vývoj a s ním spojené inovace musí být realizované v praxi.“
Vizualizace KOMA Valley z dílny ateliéru CHYBIK + KRISTOF. | Zdroj: KOMA MODULAR
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.





