Lucie Koldová navrhla pro mmcité1 nový venkovní nábytek. Variabilní Manta je nová a tradiční zároveň

Kolekce venkovního nábytku Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1 Kolekce venkovního nábytku Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1

Společnost mmcité1 představuje na letošním Designbloku nový prvek své nabídky, venkovní nábytek Manta. Připravili jej společně s designérkou Lucií Koldovou a označují jej jako „budoucnost plující na vlně minimalismu“. Přesto nikdo z autorů nezapomíná na své kořeny a tradiční hodnoty.

Manta si své jméno bere z přírody a inspirace rejnokem je nejen slovní, ale především tvarová. mmcité1 také dodává, že „oblé křivky kopírují pohyb imaginárních vln, ztělesňujících pracovní flow“. Nový produkt je primárně určen do poloveřejných prostor zahrad, piazzetvstupních hal a tomu odpovídá i jeho funkční zaměření. Nejde totiž jen o sezení a odpočinek! Různost horizontálních rovin vytváří možnosti využít Mantu jako stolek, lavičku nebo pracovní plochu. Variant je celé množství.

Kolekce venkovního nábytku Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1Kolekce venkovního nábytku Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1

Hliníkový ohýbaný plát nese subtilní ocelová konstrukce. Barevné řešení vychází ze škály variant, bude doplněna sada volitelného příslušenství. Hlavní autorka designu Lucie Koldová výsledek popisuje jako „elegantní prvek, vznášející se v parku či veřejném prostranství, poskytující pohodlí i hravost. Přenosný kus venkovního sezení reaguje na potřeby dnešní doby“.

Proč je inovativní a proč klasická?

Místo premiéry nové MantyDesignérii letošního Designbloku není náhodné – ne až tak tím, že tvůrcem koncepce aktuální instalace je sama Lucie, především ale faktem, že tématem je budoucnost a odkaz příštím generacím. Přestože má být „pomyslnou oázou a zastavením v místě i čase“, Manta svým řešením reaguje na nové trendy.

Designérie s mobiliářem Manta, zdroj: mmcité1Designérie s mobiliářem Manta, zdroj: mmcité1

Mobiliář již nestojí jen po stranách veřejného prostoru, není nutným doplňkem, ale daleko více ovládá své okolí, je středem pozornosti a designovou ikonou. Vybízí k užití a chce, aby jej lidé používali co nejvíce a co nejdéle. To, že jde o designově kultivované řešení, o které se mmcité1 snaží od počátku, je tou tradiční rovinou. Podpora nového způsobu užívání města je ale cestou kupředu a snahou posunout mobiliář blíže anglickému termínu „street furniture“ tedy „pouliční nábytek“.

Kolekce venkovního nábytku Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1Kolekce venkovního nábytku Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1

„S Lucií nás pojí nejen láska k designu i veřejnému prostoru, ale i dlouholeté přátelství. Setkáváme se a diskutujeme o potřebách estetiky a kultivace našich měst. A ze vzájemného porozumění vzniká vždy to nejlepší, čehož je Manta hezkým důkazem,“ líčí David Karásek, zakladatel mmcité1, spolupráci s designérkou.

I v jejím případě je jasné, že Manta spojuje tradiční přístup s prvky v dosavadní tvorbě netypickými. Lucie Koldová je nejvíce známá návrhy lamp, především dlouhodobou spoluprací s firmou Brokis, kde působila i jako umělecká ředitelka. Sedací nábytek se v jejím portfoliu objevuje méně, ale křeslo Chips české firmy Ton si po zásluze vysloužilo velkou pozornost. Co její návrhy pojí? Plochy jsou velmi tenké a subtilní, křivky měkké a jemně ohýbané. Propojení materiálů čisté a minimalistické. Ukázala to na křesle, stolíkudětské kolíbce.

Autorka návrhu Lucie Koldová, zdroj: mmcité1Autorka návrhu Lucie Koldová, zdroj: mmcité1

Přestože má městský mobiliář svá specifika a jak sama Lucie říká, „designér musí počítat s vysokým zatížením produktu a často volí kov, dřevo či beton, který nápor lidí i počasí vydrží a i když stárne, pořád vypadá dobře“, její rukopis je rozpoznatelný. Ne příliš, ne málo. Používá a objevuje nové materiály, vytváří ale podobné formy.

Kolekce venkovního nábytku Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1Kolekce venkovního nábytku Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1

mmcité1 nemění dobré a tradiční zvyky, do veřejného prostoru přináší kvalitní design. Posouvá jej ale dál, do budoucnosti. Budeme všichni s radostí pracovat venku a s počítačem odloženým vedle ležet na pohodlném kusu nábytku? Ta představa má své kouzlo.

Lucie Koldová nezklamala a městský mobiliář vytváří stejně křehký a jemný, jako je tomu v případě světelných instalací. Nebojí se ale jít dál, měnit materiál, hledat nové výzvy. Svůj cíl ale myslím splnila beze zbytku, protože jak osvětluje, „z mého pohledu není možná spokojená budoucnost bez řádně využité minulosti.“ Manta tradiční hodnoty ji samotné i mmcité1 využívá a dále rozvíjí. Budoucí podoba městského mobiliáře je zdá se tady!

venkovní nábytek Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1venkovní nábytek Manta od mmcité1, zdroj: mmcité1

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Co rozhodně neminout na letošním Designbloku? Czechdesign doporučuje svoje favority
Produktový design

Co rozhodně neminout na letošním Designbloku? Czechdesign doporučuje svoje favority

Tereza Urban - 14. 10. 2019 - 4 min.

Ekonomie ruku v ruce s ekologií. V mmcité1 vyvinuli novou lavičku Pixel
Produktový design

Ekonomie ruku v ruce s ekologií. V mmcité1 vyvinuli novou lavičku Pixel

Tomáš Čech - 25. 10. 2018 - 4 min.

Design z Bílovic dostal do celého světa. Jak? Ptáme se přímo majitele mmcité Davida Karáska
Produktový design

Design z Bílovic dostal do celého světa. Jak? Ptáme se přímo majitele mmcité Davida Karáska

Tomáš Čech - 28. 2. 2018 - 9 min.

jelínek
MYP 2024