Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Hrací podložka flake od Lucie Koldové, foto: festival mini Hrací podložka flake od Lucie Koldové, foto: festival mini

Lucie Koldová navrhla moderní kolébku a hrací podložku inspirovanou krasohledem

Uznávaná česká designérka se nedávno stala maminkou, což se promítlo i do její tvorby. Na aktuálním festivalu Mini představuje svůj koncept moderní kolébky a multifunkční hrací podložku inspirovanou krasohledem. V exkluzivním rozhovoru pro CZECHDESIGN přibližuje detaily čerstvého tvůrčího procesu a prozrazuje, které české hračky jsou v jejích očích designovou ikonou.

*Na mini festivalu představujete koncept dětské kolébky a variabilní hrací podložku. Čím jsou návrhy specifické?

Kolébka NUT vystihuje celkově, tvarově i materiálově moje cítění a pojetí designu. Chtěla jsem udělat výrazný a příjemný objekt pro děťatko a zároveň i objekt, který bude elegantně doplňovat domov. Kolébky jsem kolem sebe viděla jen tradiční nebo nepříliš stylové. Inspirovalo mě to a toužila jsem ji ztvárnit podle sebe. Hrací podložku jsem navrhla hlavně proto, že jsem sama nenašla na trhu nějakou variantu, která by mi vyhovovala. Napadlo mě hodně různých alternativ, ale nakonec jsem zvolila podobu obrazců, které jsem nazvala Flake (vločka), jejíž tvary vychází z dětského krasohledu.

Kolébka nut od Lucie Koldové, foto: festival miniKolébka nut od Lucie Koldové, foto: festival mini

*Jak obě věci plánujete vyrábět?

Kolébka bude na zakázku, stejně tak jako podložky. Výrobce zatím nemám a tak budu pořádat malé apero ve studiu, kde si uděláme se zájemkyněmi dámský večer, podíváme se na prototypy a probereme barevné varianty.

Lucie Koldova, Archiv Lucie KoldovéLucie Koldova, Archiv Lucie Koldové

*Které věci pro děti od českých tvůrců považujete za "ikony designu"?

Určitě Libuši Niklovou, od které máme doma spoustu krásných proslulých zvířat. Pak můj oblíbený Ladislav Sutnar, jeho dřevěné stavebnice, kostky a hračky. A také torpédo od Aničky a Jerryho Kozových!

Slon od značky Modernista vyrobený podle návrhu Ladislava Sutnara, foto: Bára Perglová pro časopis Bydlení stavby realitySlon od značky Modernista vyrobený podle návrhu Ladislava Sutnara, foto: Bára Perglová pro časopis Bydlení stavby reality

Ovlivnilo mateřství Váš pohled na design?

Mateřství mi ovlivnilo celý život, v designu se tím pro mě rozšířilo pole zájmu. Nijak zásadně se to prozatím do práce nepromítá. Tedy kromě toho, že musím časem v práci šetřit, nemůžu si už dovolit bohémský přístup k životu.

Lucie Koldová

Česká designérka a absolventka pražské umprum několik let žila a pracovala v Paříži, kde v roce 2012 založila vlastní studio. O rok později se stala kreativní ředitelkou značky Brokis, pro kterou navrhla několik skleněných svítidel. Věci podle jejích návrhů se objevují také v kolekcích značek Křehký, Lugi, MMcité nebo Process. Je držitelkou cen Czech Grand Design a časopisu Elle Decoration.

Luciekoldova.com

Galerie

Další články