Léto s českým designem. 5 nápadů, které vám zpříjemní pobyt na čerstvém vzduchu

Piknikový koš Seho Design | Zdroj: sehodesign.cz Piknikový koš Seho Design | Zdroj: sehodesign.cz

Ať už vás čeká dovolená u moře, nebo plánujete výlety po Česku, připravili jsme pro vás pár svěžích tipů, se kterými bude vaše léto voňavější, barevnější a příjemnější. Za uplynulý rok se totiž v Česku zrodil nejeden povedený projekt a vy byste si je neměli nechat ujít.

Čas na piknik 

Anna Myato-Seho je absolventka průmyslového designu na Fakultě architektury. Po ukončení studia založila vlastní značku Seho Design, pod kterou prezentuje své výrobky, u nichž usiluje o minimalismus s důrazem na čisté linie. Důležitými atributy její práce jsou funkčnost, kvalitní materiál a radost z užívání výrobku. 

Piknikový koš značky Seho Design | Zdroj: sehodesign.czPiknikový koš značky Seho Design | Zdroj: sehodesign.cz

Pokud vyrazíte letos k vodě či na piknik do parku, z její kolekce by se vám mohl hodit například multifunkční piknikový koš, který jednoduše využijete jak k uložení jídla, tak k servírování. Horní deska piknikového koše slouží totiž jako víko a zároveň jako stolek, který vznikne vyklopením dvou desek. Piknikový koš splňuje veškeré požadavky kladené na výrobky tohoto typu, jako jsou multifunkčnost, pevnost, nízká hmotnost, snadná manipulace a odolnost v terénu. Originální a netradiční provedení piknikového koše, který je navíc vyroben z přírodních materiálů a na území České republiky, může v létě potěšit nejednoho gurmána.

Multifunkční piknikový koš značky Seho Design | Zdroj: sehodesign.czMultifunkční piknikový koš značky Seho Design | Zdroj: sehodesign.cz

Vzdušné šaty značky Port of Stars

Značka Port of Stars je koncept autorek Jany Kapounové a Yasmin Keshmiri Hejduk. Jedná se o obchod s módou, která se zaměřuje na udržitelnost, zároveň je nadčasová a prostě šik. Poznávacím znamením značky jsou vzdušné střihy podtrhující ženskost a propracované do detailu. Značka Port of Stars dbá na to, aby oblečení, které v obchodě najdete, bylo vyrobeno z kvalitních materiálů a často se jedná i o vintage látky. Nadčasová móda je vždy zpracována ručně, máte tedy záruku, že ať už vyberete cokoliv, bude se jednat o originál, který byl pečlivě a s láskou vyroben. Návštěva studia v pražských Dejvicích je navíc příjemný zážitek pro oči a pohlazením na duši.

Šaty značky Port of Stars | Zdroj: portofstars.euŠaty značky Port of Stars | Zdroj: portofstars.eu

Čistící pěna Malinna

Slovenská značka Malinna nabízí přírodní kosmetiku a ekodrogeriii a dbá o to, aby se vaše pleť měla jako v bavlnce. Jedná se o rodinný podnik, který se zabývá výzkumem a zpracováním esenciálních olejů, surových rostlinných olejů, přírodních solí a výrobou rostlinných extraktů. Poznatky pak převádí do praxe formou léčivé přírodní kosmetiky a výživových doplňků, které vyrábí v bezodpadové hale v jižních Čechách.

Produkty značky Malinna | Zdroj: malinnaproducts.comProdukty značky Malinna | Zdroj: malinnaproducts.com

Čistící pěna má multifunkční využití, můžete ji využít k čištění pleti po náročném dni, ale také k očistě celého těla nebo na holení. Pěna obsahuje esenciální oleje, které jí dodávají příjemnou bylinkovou vůni, nimbový olej a karajanový olej, které mají příznivé hojivé účinky, a také obsahuje vitamin E nebo třeba mořskou sůl. Šetrná receptura je tak vhodná například i pro pleť bojující s akné, zároveň ale také hydratuje a redukuje tvorbu vrásek. Lahvička s napěňovačem je navíc vyrobena ze 100% recyklovaného plastu a snadno si v ní můžete pěnu znovu vytvořit zředěním Malinna séra s destilovanou vodou a Malinna šampónem. A pro nákup pěny nemusíte příliš hledat, spolu s dalšími produkty značky Malinna je k sehnání i na našem e-shopu

Čistící pěna Malinna | Zdroj: malinnaproducts.comČistící pěna Malinna | Zdroj: malinnaproducts.com

Žabičkování od Anny Tran

Letní novinkou ve vašem šatníku mohou být lehké topy od návrhářky Anny Tran nebo její látkové kabelky, oboje vytvořeno pomocí techniky zvané žabičkování. Jedná se o způsob nařasení oděvu, kterému se Anna věnuje i ve své závěrečné práci na pražské UMPRUM. Ve své tvorbě se Anna zaměřuje často na ženskost a prezentaci ženství v různých rovinách. Vybraná rukodělná technika žabičkování, kterou Anna používá, nabízí široké možnosti, jakým způsobem s ní pracovat, a ačkoliv se jedná o tradiční řemeslnou techniku, Anna ji klade do současného kontextu. Letní topy i kabelky jsou vyrobeny z jemných látek a vybírat můžete i z různých vzorů i barev, do prosluněných dní tak budou ideální volbou.

Letní top s žabičkováním z dílny Anny Tran | Zdroj: objectstore.czLetní top s žabičkováním z dílny Anny Tran | Zdroj: objectstore.cz

Polštářové kabelky od Terezy Rosalie Kladošové

Módní návrhářka, absolventka pražské UMPRUM Tereza Rosalie Kladošová je známá pro svou fascinaci barvami a vzory, ty navíc k létu jednoznačně patří. Ve své tvorbě klade důraz také na udržitelnost, sama si vyrábí materiál ze zbytků merino vlny a všechny vzory navrhuje sama ve svém studiu. Pokud i vy chcete zažít barevné léto, doporučujeme prohlédnout si její letní kolekci, kde nás zaujala barevná kabelka „Pillow bag“. Měkoučké kabelky jsou vycpané puffovaným materiálem, který je schován v bavlněném obalu.

„Splňují dvě funkce! Nejdřív vám poslouží jako schovka na všechny vaše potřebnosti, a když si potřebujete ve shonu města na chvíli odpočinout v parku, tak si svou kabelku jednoduše dáte pod hlavu a ležíte jako na obláčku,“ popisuje Tereza. Jednotlivé modely z celé kolekce jsou vytvořeny s láskou k řemeslu a s myšlenkou na udržitelnost, to se pak projevuje lokální výrobou nebo využitím „deadstock“ materiálu, tedy materiálu, který by byl jinak odsouzen k zániku.  

Čtení k vodě

Jako poslední pro vás máme tip na čtivo, ať už na pláž nebo na chatu. Vybrali jsme pro vás román Růže z Jericha od mladé české spisovatelky Michaely Štěchové. Kniha popisuje vztah dvou lidí, Češky Magdy a egyptského muslima Kareema, a nastiňuje nám, s jakými kulturními a náboženskými rozdíly se může takový pár potýkat. V knize se tak řeší poměrně aktuální téma a může nejednomu čtenáři otevřít oči a přinést mu zamyšlení třeba nad tím, jak moc velký je vliv médií na naše myšlení nebo proč mají lidé často tendence k předsudkům vůči osobám jiné barvy pleti. Kniha byla vydána nakladatelstvím Paseka a mimo jiné je také nominována na Nejkrásnější knihu roku  2020

Kniha Růže z Jericha od Michaely Štěchové | Zdroj: Nakladatelství PasekaKniha Růže z Jericha od Michaely Štěchové | Zdroj: Nakladatelství Paseka

Související

U vody s českým designem. Plavky a letní nezbytnosti pro milovníky lokálních produktů
Móda a šperk

U vody s českým designem. Plavky a letní nezbytnosti pro milovníky lokálních produktů

Alžběta Kirschnerová - 12. 6. 2020 - 6 min.

Léto ve znamení českého designu: plavky, svatby, kondomy a čtivo
Móda a šperk

Léto ve znamení českého designu: plavky, svatby, kondomy a čtivo

Alice Muziková - 7. 8. 2017 - 4 min.

5 tipů na plavky, které udělají vaše léto ještě oslnivější
Móda a šperk

5 tipů na plavky, které udělají vaše léto ještě oslnivější

Lenka Kolářová - 21. 7. 2017 - 2 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024