Lepší neumět nic než vědět pouze minimum, myslí si umělec Jakub Hřídel, který se nebojí říkat věci nahlas

Jakub Hřídel se umění věnuje od 15 let. | Foto: Anna Organova Jakub Hřídel se umění věnuje od 15 let. | Foto: Anna Organova

Studium architektury v Brně ani Praze nedokončil. Touha tvořit ho ale neopouštěla a od svých 15 let se intenzivně věnuje malbě. Dnes je umělec Jakub Hřídel za své dosavadní úsilí odměňován. „Konečně se mi začíná po téměř deseti letech dařit,“ říká čtyřiadvacetiletý rodák z Českých Budějovic, který mimo jiné vede umělecké workshopy, pracuje na velkoplošné abstrakci pro nemocnici a své další umělecké kroky by rád viděl i na akademické půdě.

Talent vzděláním nedoženeš

Ačkoliv jste malbu nestudoval, dnes se částečně živíte jako umělec na volné noze. Byla ve vás chuť tvořit odjakživa přítomna? 

JAKUB: K umění jsem měl jisté nadání od mala. Bavilo mě stále něco vytvářet. Ať už ve škole, při výtvarné výchově nebo pak ve svém volném čase doma. Chodil jsem na různé kurzy kreslení, malby. Bavilo mě nejen to, ale i výroba modelů, dekorací (plastikové a z papíru). Ale až někdy kolem svých 15 let jsem se začal plně věnovat malbě, u které jsem setrval dodnes. Ta cesta byla velmi spletitá a složitá, abych řekl pravdu. Byla doprovázena velkým neúspěchem a často i zklamáním. Ale nevzdal jsem se a dnes, po téměř 10 letech, se mi začíná pomalu vracet to, co jsem do toho s úsilím vložil.

Pro širokou veřejnost vystavoval Jakub Hřídel své obrazy v kavárnách, kulturních domech, ve školách a na menších společných výstavách. | Zdroj: Jakub HřídelPro širokou veřejnost vystavoval Jakub Hřídel své obrazy v kavárnách, kulturních domech, ve školách a na menších společných výstavách. | Zdroj: Jakub Hřídel

Je vzdělání v oboru pro umělce podle vás nezbytné?

JAKUB: Myslím si, že umělec by měl mít základní znalosti o historii umění a určitých technikách. Pro tvorbu samotnou ale vzdělání nehraje tak velkou roli. Určitě je to velké plus, protože se na škole seznámíte s uznávanými a inspirativními lidmi, kteří mohou vaši cestu urychlit. Každopádně pro mě osobně vzdělání v oboru umění zásadní není.

Na UMPRUM se hlásím až letos, a to do ateliéru volného umění II, kde bych chtěl akademicky růst. Abych to ale doplnil – je lepší neumět nic než vědět pouze minimum. To pak podle mě nepůsobí dobrým dojmem. Dovolil bych si citovat knihu Příběh umění od Ernsta Hanse Gombricha, kde uvádí: „Lidé, kteří získali určité znalosti o dějinách umění, jsou někdy v nebezpečí, že spadnou do podobné léčky. Když vidí umělecké dílo, nezůstanou před ním stát, aby se na ně zadívali, ale pátrají v paměti po označení, s jehož pomocí by ho někam zařadili. Možná někdy slyšeli, že Rembrandta proslavilo jeho chiaroscuro – což je italský odborný název pro temnosvit – proto moudře přikyvují, když vidí Rembrandta, zamumlají ‚nádherné chiaroscuro‘ a jdou k dalšímu obrazu. Chtěl bych říci zcela upřímně, že nebezpečí polovičatých znalostí a snobství existuje, že všichni máme sklon podlehnout takovým pokušením.“

V současné době se Jakub Hřídel zabývá technikou lití barev na plátno. | Foto: Anna OrganovaV současné době se Jakub Hřídel zabývá technikou lití barev na plátno. | Foto: Anna Organova

Proč jste se rozhodl právě pro UMPRUM, o AVU nebo jiné škole jste neuvažoval? 

JAKUB: Webové stránky AVU byly pro mě nepřehledné a popis jednotlivých ateliérů mě neoslovil, nejen proto u mě vyhrála UMPRUM.

Co chcete svými abstrakcemi sdělit? 

JAKUB: Sděluji tím své pocity, emoce, nálady. Každé mé období má jiné sdělení. Dřív jsem se hodně snažil zobrazovat geometrické tvary, které jsem skládal podle jistých životních událostí. Poté jsem se začal jako Jackson Pollock s cigaretou v puse a s barvou v ruce vrhat na plátno, abych uvolnil své emoce, které jsem většinou nedokázal uvolnit správně. A nyní? Nyní si nejsem úplně jistý, v jaké fázi přesně se nacházím.

Vlévání barev na plátno 

Mohl byste více přiblížit, s jakou technikou při malbě pracujete? 

JAKUB: Jedna z technik, kterou jsem využíval, spočívala v použití malířské pásky. Nalepíte ji a pak ji sprejem s akrylovou barvou nastříkáte, díky čemuž můžete dosáhnout zajímavých vrstev. To jsem praktikoval hlavně v začátcích své tvorby. Nyní se zabývám technikou pouring. Akrylovou barvu v tubě míchám s médiem, díky čemuž dostane požadovanou konzistenci a barvy pak mohu vlévat na plátno.

V rané tvorbě Jakub Hřídel zobrazoval přesné, ostré linie pomocí sprejů a malířské lepicí pásky. | Foto: Anna OrganovaV rané tvorbě Jakub Hřídel zobrazoval přesné, ostré linie pomocí sprejů a malířské lepicí pásky. | Foto: Anna Organova

Je výsledek pomocí takové techniky experiment a do jisté míry náhoda? 

JAKUB: Výběr a přípravu barev mám pod 100% kontrolou. Míchání barev dohromady je už trochu nevyzpytatelné – jde čistě jen o experiment a náhodu. Pouze jen, pokud je vše vylité a barva zaschla, odvážím svůj obraz pojmenovat.

Jak byste reagoval na argument – „to si zvládnu namalovat sám“? Často takové soudy slyšíme právě o abstraktním umění nebo v podobném ražení i při představování nového loga například města nebo instituce.  

JAKUB: Potom by moje reakce byla – tak nemel a maluj. Tady máš potřebné věci, dokaž to. Protože ačkoliv to vypadá jednoduše, tak není. Samozřejmě, že to zvládne každý, ale chce to cvik. A to se za jeden den nenaučíte. Možná je má odpověď lehce impulzivní, ale pokud to dokážete, uznám váš talent. 

Na jaké formáty se zaměřujete? 

JAKUB: Dělám veškeré formáty i tvary, ale nejradši čtverce a obdélníky. Nejmenší 15x15 cm a největší 5x3 m. Maluji na plátno, dřevo, zdi. Cokoliv si klient nebo já přeji.

Geometrická abstrakce je jedním z vyjadřovacích prostředků Jakuba Hřídele. | Zdroj: Jakub HřídelGeometrická abstrakce je jedním z vyjadřovacích prostředků Jakuba Hřídele. | Zdroj: Jakub Hřídel

 Pouring je technika abstraktní tvorby pomocí akrylových barev. | Zdroj: Jakub Hřídel Pouring je technika abstraktní tvorby pomocí akrylových barev. | Zdroj: Jakub Hřídel

Která výstava vás zaujala a proč? 

JAKUB: Popravdě a upřímně jsem teď v poslední době neměl moc času, abych nějakou navštívil. Poslední byla má. A z té mám dobrý pocit, prodal jsem několik obrazů. Vezmu to tedy obecně. Mám radši vernisáže než samotné výstavy. Setkáte se s autorem, můžete si s ním promluvit. Zjistit jeho náhled a udělat si objektivní názor na dílo. Nebo na celý soubor, který je prezentován.

Davida Černého nemám rád

Jak vnímáte vztah mezi interiérem a uměním? Umíte si představit, že vytvoříte obraz přímo na zakázku?

JAKUB: Vnímám ho celkem hluboce. Je důležité si uvědomovat význam uměleckých děl v prostoru. Ať už v muzeu nebo doma v obýváku či ve veřejných budovách. Touto otázkou jsem se často zabýval při studiu architektury na VUT i dále na ČVUT. Jediné, co mi nejde k sobě, je pan Černý a architektura. Jestli si to čtete, pane Černý, tak bez urážky, ale nemám vás rád. Co se týká obrazů na zakázku – už jsem jich několik tvořil. Nedělá mi to problém. Na jednom velkém projektu nyní pracuji, jedná se o velkoplošné abstraktní dílo pro nejmenovanou nemocnici.

Jakub Hřídel se ve své malbě věnuje velkým i malým formátům. | Zdroj: Jakub HřídelJakub Hřídel se ve své malbě věnuje velkým i malým formátům. | Zdroj: Jakub Hřídel

Proč nemáte rád Davida Černého, mohl byste to rozvést? 

JAKUB: S panem Černým jsem se nikdy osobně nesetkal. Mám ale zpětné vazby od různých lidí, kteří se s ním setkali a popisovali jeho chování jako neadekvátní. Pan Černý by se podle mě měl přestat míchat do architektury. Ačkoliv mám některá jeho díla rád, přijde mi jeho tvorba za poslední léta komerční. 

Jak si dle vás stojí úroveň české malby? 

JAKUB: Můj názor je takový, že dobře. Ale stále je co zlepšovat. Každopádně od minulého století máme na čem stavět, úroveň české malby se velmi zvedla od dob, kdy tvořila velká česká malířka Toyen. Tím nechci znehodnocovat předchozí tvorbu. Jen to pro mě nemá takový důraz.

Co dělat, když si chci od vás obraz koupit, jaký postup je ideální?

JAKUB: Nejlépe se sejít na vernisáži. Dáme si skleničku, něco k jídlu. Popovídáme si a klidně si hned můžete zakoupit vystavený obraz. Jinak mě můžete kontaktovat prostřednictvím Instagramu nebo e-mailu.

Je pro vás osobní kontakt s kupcem zásadní?

JAKUB: Pokud chce obraz na zakázku, tak ano. Rád plánuji i průběžné konzultace, aby klient viděl celý průběh tvorby a mohl navrhnout jisté změny. Pokud už je obraz hotový, tak to nevyžaduji. Ale byl bych za to rád.

Jakub Hřídel mimo jiné pořádá i workshopy, kde se účastnící seznamují s technikou pouring. | Zdroj: Jakub HřídelJakub Hřídel mimo jiné pořádá i workshopy, kde se účastnící seznamují s technikou pouring. | Zdroj: Jakub Hřídel

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Bez znalosti principů matematiky a geometrie není v aplikovaném umění pokroku, říká Arnošt Marks, proděkan FDU v Plzni
Produktový design

Bez znalosti principů matematiky a geometrie není v aplikovaném umění pokroku, říká Arnošt Marks, proděkan FDU v Plzni

Tereza Urban - 18. 6. 2021 - 11 min.

Češi ve slavné Sotheby´s. Nejstarší aukční síň u nás, Galerie Kodl, pomohla dostat současné umění na prestižní aukci do Londýna
Ostatní

Češi ve slavné Sotheby´s. Nejstarší aukční síň u nás, Galerie Kodl, pomohla dostat současné umění na prestižní aukci do Londýna

Barbora Čápová - 26. 10. 2020 - 10 min.

Benešov láká na výstavní projekt Krajinow. Probíhat bude nejen v Muzeu umění a designu, ale i v celém městě
Kritika a teorie

Benešov láká na výstavní projekt Krajinow. Probíhat bude nejen v Muzeu umění a designu, ale i v celém městě

Nela Kuhnová - 16. 9. 2019 - 5 min.

jelínek
MYP 2024