Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Construqta, foto: Boys Play Nice Construqta, foto: Boys Play Nice

Lavička Construqta spojuje technologii a pokrok do elegantní čisté formy

Novou exteriérovou lavičku Construqta představila česká firma mmcité na letošním Designbloku. Přestože je to produkt úplně nový, do fyzické podoby převádí historii. A to hned dvojím způsobem!

Předminulé století dokázalo mezi roky 1800 a 1900 obohatit svět o mnohé vynálezy a posunout lidské vědění o notný kus vpřed. Construqta nyní připomíná dva významné milníky, které v dané době zaznamenalo stavebnictví. Prvním bylo znovuobjevení betonu, jako praktického stavebního materiálu, druhým pak rozvoj příhradových konstrukcí. Bez nich by lavička pravděpodobně vůbec nevznikla, respektive by vypadala naprosto jinak.

„Citace základních konstrukčních prvků a struktur nás baví."

mmcité

Construqta, foto: Boys Play NiceConstruqta, foto: Boys Play Nice

V mmcité chtěli navrhnout betonový kus městského mobiliáře. Jasný požadavek na co nejmenší hmotnost vedl právě k inspiraci příhradovými konstrukcemi. Designér a majitel společnosti David Karásek v nich spojil zdánlivé protiklady - minimální množství hmoty, maximální pevnost. K výrobě byl použit speciální UHPC beton, který má však s prapůvodním materiálem již jen málo společného.

„Beton nyní ztrácí svou pověst hrubého materiálu a stává se trendy. V mnoha projektech převládá jako hlavní materiál a to ve své nejjemnější podobě, především co se týče zpracování a povrchu. Chtěli jsme tomuto trendu vyjít vstříc! A chtěli jsme použít hned jeho nejvyšší kvalitu – UHPC. Tento materiál zcela převrací představu o betonu. Svou o mnoho vyšší pevností umožňuje designérovi navrhovat daleko subtilnější tvary.“

David Karásek, art director a majitel mmcité

Lavička je v půdorysu naprosto plná, tvoří ji jednolitá čistá plocha. V pohledu naopak usiluje o maximální transparentnost. Napojení vodorovných a příčných části je řešeno radiusy, vše je jen z betonu. Ač estetika působí naprosto jednoduše, jasně, stojí za ní mnoho práce a postupného přibližování se výsledku.

„Transparentnost je vlastnost, se kterou si rádi hrajeme. Líbí se nám, když robustní a odolný výrobek nepůsobí zrovna těžce. Proto ta lehkost a transparentnost!“

David Karásek, art director a majitel mmcité

Construqta, foto: Boys Play NiceConstruqta, foto: Boys Play Nice

Na spodní straně Construqty jsou integrovány malé nožky, které v sobě spojují zlepšení funkčnosti i estetiky. Vyvyšují objekt mírně nad terén, a tak mu dodávají na vážnosti. Navíc vyrovnávají běžné nerovnosti terénu a lavička je tak jednoduše umístitelná. Návrh je řešen tak, že je možné ji umisťovat samostatně, po dvojicích a nebo ji řadit do nekonečných řad. Povrch je hladký, avšak ne lesklý. Construqta je vyráběna ve dvou odstínech probarvených ve hmotě. Samo mmcité říká, že:

„si svým designem říká nejen o využití ve venkovním prostoru, ale i v interiéru.“

mmcité

Prokázalo se to i během všech dní Designbloku. Vedle houpaček Swing On!, které byly v Designérii zavěšené na 24 m dlouhých popruzích a na kterou nejen děti i dospělí stály fronty, sloužila lavička jako prostor pro čekání. A nezklamala!

Construqta, foto: mmcitéConstruqta, foto: mmcité

mmcité

Na počátku 90. let založil David Karásek, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, společně se spolužákem Radkem Hegmonem firmu mmcité. Ta se zabývá designem, výrobou a dodávkou městského mobiliáře. Ve své práci zdůrazňuje respekt k fenoménům města a veřejného prostoru. Zdůrazňuje: „promyšlenou funkčnost, pečlivé zpracování a dostupné náklady.“ czeZa dvacet let působení na světové scéně postavila svůj městský mobiliář do ulic Londýna, Budapešti, Dubaje a mnoha dalších. Lavička mmcité je i na svahu Mont Blancu, ve výšce 3642 m.

Galerie

Další články