Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Kolekce nábytku NARKi, Roman Kvita a Dominik Běhal, Zdroj: www.narkifurtniture.com Kolekce nábytku NARKi, Roman Kvita a Dominik Běhal, Zdroj: www.narkifurtniture.com

Kvita a Běhal spojili umění s funkčností ve své nové kolekci s názvem NARKi

Designér Roman Kvita spojil své síly s malířem Dominikem Běhalem a společně navrhli originální kolekci nábytku NARKi. Po společném studiu na střední škole v Uherském Hradišti se umělci a přátelé po letech opět spojují a vytváří unikátní objekty. Kolekce je výsledkem spojení zcela odlišných přístupů funkčního designu a umělecké tvorby s odkazem na historické slohy a antickou mytologii.

Kolekce nábytku NARKi se pohybuje na hraně volného a užitého umění. Malby odkazující na historické slohy baroka, rokoka či klasicismu, jsou v ostrém kontrastu s funkčností a minimalistickou konstrukcí objektů. Při tvorbě se umělci inspirovali dobou, ve které měl nábytek reprezentativní funkci a vypovídal o vkusu, charakteru či zálibách svých uživatelů. Zároveň kladli autoři důraz na funkčnost jednotlivých kousků nábytku. Minimalistická konstrukce stojí v jakémsi protikladu zdobných maleb a vytváří tak z objektů unikátní designové kousky.

Netradiční nábytek je výsledkem spolupráce malíře Dominika Běhala a designéra Romana Kvity, který nedávno získal Red Dot Design Award. Oba umělci vystudovali střední uměleckou školu v Uherském Hradišti a jejich přátelství trvá dodnes. Jejich společný projekt je založen na spojení funkčního designu s originální uměleckou tvorbou. Užitý předmět se tak stává uměleckým artefaktem.

Kolekce nábytku NARKi, Roman Kvita a Dominik Běhal, Zdroj: www.narkifurtniture.comKolekce nábytku NARKi, Roman Kvita a Dominik Běhal, Zdroj: www.narkifurtniture.com

MATERIÁL

Kolekce je vyrobena z výběrového masivního jasanu (původem panské lesy rodiny Kinských), který má výraznou kontrastní kresbu jádrového dřeva. Podnože jsou z kartáčované nerezové oceli. „Pro olejovou malbu jsme zvolili tradiční podklady jako je klihová impregnace a křídový šeps, ostatní povrchy jsou ošetřeny olejem s pigmentem,“ popisují autoři nábytkářské kolekce NARKi.

„Popisná iluzivní malba je v jakési tenzi k puristickému designu. Chtěl jsem navodit atmosféru pompézně zachycených krajin z dob baroka tak, aby byly v kontrastu s minimalistickým provedením nábytku,“ vysvětluje malíř Dominik Běhal, který se při tvorbě kolekce nábytku NARKi inspiroval Holandskou krajinářskou školou a antickou mytologií.

Roman Kvita a Dominik Běhal, autoři kolekce nábytku NARKi, Zdroj: www.narkifurtniture.comRoman Kvita a Dominik Běhal, autoři kolekce nábytku NARKi, Zdroj: www.narkifurtniture.com

AUTOŘI

Roman Kvita studuje produktový design na pražské UMPRUM. Absolvoval stáž na Kodaňské Designškole ve studiu Furniture and Spatial design. Tento rok získal ocenění Red Dot Design Award za kolekci skla Sphere pro německou sklárnu Nachtmann. Od června 2013 pracuje jako designér ve studiu Koncern a zároveň se věnuje vlastním projektům. Je také autorem výstavy nejlepších prací 20. ročníku mezinárodní soutěže obalového designu Young Package, kterou můžete navštívit od 11. do 21. srpna 2015 v Galerii CZECHDESIGN.

Dominik Běhal studoval v Ateliéru Michala Rittsteina Akademii výtvarných umění v Praze a jeho malby jsme mohli vidět například na výstavách v Praze nebo ve Vídni. Působil i v ateliéru Vladimíra Kokolii a věnuje se realizacím v exteriéru pro mnohé značky jako například Cartier, Converse či Budhha bar. Práce Dominika Běhala vyrůstá z tradice klasického evropského malířství. Kromě vlastní tvorby působí jako lektor a učí kreslit budoucí architekty a designéry.

Více o projektu NARKi naleznete na speciálních webových stránkách narkifurniture.com

Galerie

Další články