Kvalitní švadleny si tady přetahujeme, vést vlastní studio je náročné. Mladá návrhářka Natálie Nepovímová odhaluje strasti a rizika fashion scény

Natálie Nepovímová | Foto: Václav Záhorský Natálie Nepovímová | Foto: Václav Záhorský

„Lidé, kteří jsou ochotni připlatit za autorskou tvorbu, tady jsou, ale osobně jich moc neznám,“ říká mladá módní návrhářka a absolventka UMPRUM Natálie Nepovímová. Odbornou veřejnost zaujala hlavně svou poslední kolekcí Oficina~Playa, která vznikala částečně na Mallorce. Tam se před pár týdny vrátila, aby dofotila nové kousky, které kolekci doplňují o cenově přístupnější a ready-to-wear produkty. Pokud ještě Natáliinu tvorbu neznáte, seznámit se s ní můžete 16. května na openingu jejího studia.

Nejisté uplatnění

Tento rok ses dostala do širších nominací Cen Czech Grand Design, za což ti zpětně gratuluji. Přineslo ti to zvýšený zájem veřejnosti o tvou tvorbu

NATÁLIE: Zpětnou vazbu mám. Dostanete se díky nim určitě do širšího povědomí a lidé začnou na vaši práci reagovat trochu jinak, získá najednou, řekla bych, větší hodnotu. Přijde mi to důležité, udržovat se v těchto kruzích. Toho, že se mi to podařilo, si moc vážím. 

Oceňovaná kolekce Oficina~Playa je inspirovaná pracovním pobytem na Mallorce. | Foto vlevo: Tomáš Kotas, foto vpravo: Veronika Čechmánková Oceňovaná kolekce Oficina~Playa je inspirovaná pracovním pobytem na Mallorce. | Foto vlevo: Tomáš Kotas, foto vpravo: Veronika Čechmánková

A co ze strany zákazníků? 

NATÁLIE: To úplně ne, neozývá se mi najednou více zákaznic. Spíše je to o povědomí a získání určitého statusu. 

Myslíš si, že mají mladí designéři od podobných cen nereálná očekávání, že je vnímají jako základ úspěchu, základ k tomu prorazit? 

NATÁLIE: To záleží určitě na fázi, ve které se mladý designér nachází. Já k těmto cenám stále vzhlížím jako k nějakému ocenění tvorby. Přijde mi to jako velký úspěch. Osobně je vnímám ale spíše jako hnací motor pro samu sebe a dobrou zpětnou vazbu. Ani neočekávám, že by mi to přineslo více zakázek. 

Kolekci Oficina~Playa fotila Natálie Nepovímová s týmem na Mallorce. | Foto: Veronika ČechmánkováKolekci Oficina~Playa fotila Natálie Nepovímová s týmem na Mallorce. | Foto: Veronika Čechmánková

Minule, když jsme se viděly, jsi zmiňovala, že je velmi těžké se u nás jako začínající módní návrhář uchytit. Do jaké míry hraje podle tebe v tom, zda člověk uspěje, roli štěstí? 

NATÁLIE: To je otázka, kterou si sama často kladu. Myslím si, že je to půl napůl. Je to určitě o dřině, o tom být konzistentní, dobře se prezentovat, nepolevovat, udržet si nadhled a nezacyklit se, ale zároveň štěstí v tom hraje extrémní roli. Přijde mi, že i když se hodně snažím, někdy i tlačím na pilu, může se stát, že to přestane fungovat. 

Designér PR manažerem

K diplomové práci naší fotografky Anželiky Rybak jsem zpracovávala rozhovory s mladými českými návrháři, kteří se začínají orientovat ve světě české módní scény. Z jejich odpovědí vyplynulo, že školy, ať už se jedná o pražskou UMPRUM, nebo další regionální umělecké školy, nekladou důraz na výuku základní byznysové gramotnosti nebo PR. Vnímáš to stejně?

NATÁLIE: Co se týče PR a byznysové gramotnosti, tak to určitě. Ve škole jsme o této problematice základní povědomí získali a byli naučení, jak například připravit tiskovou zprávu, ale vzhledem k náročnosti studia bylo těžké pokrýt tuto oblast do hloubky. Od té doby se ale také mnohé změnilo a nyní už nestačí jen poslat tiskovku, člověk musí být více kreativní. Prodat své produkty zajímavě je náročnější. Myslím, že by bylo skvělé, kdyby tomu byl věnovaný celý předmět, v rámci kterého by studenti mohli navštěvovat workshopy, přednášky někoho, kdo se PR věnuje profesionálně, ideálně v našem oboru.

Rozhovor s Natálií Nepovímovou | Foto: Václav ZáhorskýRozhovor s Natálií Nepovímovou | Foto: Václav Záhorský

Dokázala bys říct, kdo to podle tebe dělá z českých, ale i klidně zahraničních designérů dobře? 

NATÁLIE: Teď mě napadla třeba Tereza Rosalie Kladošová, která PR dělá skvěle a hodně „fresh“. Rozesílá pravidelně hezký newsletter a vytváří zajímavý obsah na Instagramu. Ze zahraničí miluju třeba značku Miista a taky severské značky, jež mají parádní propagaci.

Tak v dnešní době, kdy jsou lidé přesyceni obsahem na sociálních sítích, je určitě velmi těžké zaujmout. Jak se na tomto poli sama cítíš? 

NATÁLIE: Trochu s tím bojuji. Baví mě, ale v objemu práce na ně nemám moc kapacitu. Určitě je důležité se na sociálních sítích prezentovat, mít k nim určitý vztah a brát je jako součást své profese. Snažím se poslouchat rady svých kamarádů, jak správně sociální sítě obstarávat, zároveň je to ale profese sama o sobě.

Kolekci doplňují šperky od Ondřeje Stáry. | Foto: Vojtěch VeškrnaKolekci doplňují šperky od Ondřeje Stáry. | Foto: Vojtěch Veškrna

Sama za sebe

Na rozdíl od zahraničí, kde často mladí módní návrháři začínají v design studiích, je u nás kladen důraz na individualitu. Pramení to podle tebe z toho, jaké je nastavení na českých školách?  

NATÁLIE: Určitě to s tím souvisí. Myslím, že práce v týmu u nás v našem oboru ještě není tolik zažitá. Celkově zde móda funguje jinak než v zahraničí. Každý si to musí oddřít sám. Přijde mi super, když se spojí pár designérů nebo když mají mladí designéři šanci nastoupit k někomu do studia, kde mají ale plnohodnotnou pozici, jsou plnohodnotnými členy. V Česku je to strašně moc individualistické. Bude to mít určitě spojitost i se školstvím. Když jsem byla na stáži v Kodani, dělali jsme hodně týmových projektů na kratší časové úseky. Takovou zkušenost z UMPRUM moc nemám. Pracovat v týmu mi ale neskutečně moc dalo. Rychle ze sebe vymáčknout to nejlepší. To byla skvělá zkušenost. To samé třeba fungovalo, i když jsem byla na pracovní stáži v Camperu. V týmu designérů je potřeba umět dělat kompromisy, chrlit nápady, ale zároveň přijímat různé požadavky dalších oddělení. To bylo velmi přínosné. 

Při focení na Mallorce spolupracovala Natálie se šperkařkou Milevou Testas a modelkou Marií Boutet. | Foto: Veronika ČechmánkováPři focení na Mallorce spolupracovala Natálie se šperkařkou Milevou Testas a modelkou Marií Boutet. | Foto: Veronika Čechmánková

Takže tendence vytvořit designérský tým jsi od spolužáků během studia necítila? 

NATÁLIE: Určitě bylo pár pokusů, ale vždy to nějak vyšumělo. Bylo to asi i tím, že zde nebyla pro začínající týmy podpora. V týmu lidí to občas pohoří. Záleží to na mnoha faktorech. Musíte potkat správné lidi v dobrý čas a být v té pravé životní/kariérní fázi.

Jak náročné je studium a následně proces rozjezdu vlastní značky finančně? 

NATÁLIE: Od školy jsme měli určitou podporu. Materiály na některé projekty jsme mívali například z různých dotací proplacené. Také byla velmi přínosná možnost navázání kontaktu s firmami. Určitě jsem musela udělat nějaké investice, ale tím, že ve škole je prostor pro tvorbu, jsou tam stroje, které můžeme používat, bylo to určitě únosné. V této otázce je to v zahraničí daleko složitější. Tam musí často studenti mimo výdaje na materiály a výrobu pokrýt školné. Po dokončení školy jsem ale začala pociťovat velký tlak. Zmizí ti status studenta, musíš si platit studio, materiály, výrobu… Je to velmi náročné.  

Skrze jaké kanály oslovuješ potenciální klienty? 

NATÁLIE: Nejvíce přes Instagram. Je to myslím nejefektivnější způsob, který funguje. Pomohlo mi určitě prezentovat se na Designbloku, skrze nějž jsem se dostala do širšího povědomí. Jsem samozřejmě úplně na začátku. Zúčastnila jsem se také Pop-upu Má vlast EDIT v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, což také přilákalo nějaké zákaznice. Spoustu zákazníků mám samozřejmě mezi svými kamarády, kteří mi fandí, za což jsem vděčná. 

Kolekce Oficina~Playa | Foto: Vojtěch VeškrnaKolekce Oficina~Playa | Foto: Vojtěch Veškrna

Plánuješ se tento rok účastnit Designbloku? 

NATÁLIE: Zatím nevím, je to určitě nějaká investice. Minulý rok jsem tam měla jen přehlídku. Ráda bych se tam prezentovala, ale ještě uvidím, jak se to vyvine. Designblok je fajn, pokud se zaměřím na módní designéry, když máš ty produkty dotažené, vyřešenou výrobu. Pak to má smysl. Já teď ale ještě spíš šiju na základě poptávky. Mám od všeho jen pár kousků. Je potřeba mít dořešenou výrobu a mít to ve více kusech, což je také velká investice. 

V současnosti si vše šiješ sama, nebo máš někoho na výpomoc? 

NATÁLIE: Mám jednu kamarádku, která mi vypomáhá jak po technické, tak produkční stránce, a mám ještě jednu švadlenu, se kterou někdy spolupracuji. V Česku je to velmi složité s výrobou, šicích dílen ani kvalitních švadlen není moc. Ty dobré si zde přetahujeme. To je podle mě ten největší kámen úrazu. Zároveň, aby to bylo kvalitně, ale za přijatelnou cenu, to je docela oříšek. 

Všechny kousky z kolekce si budete moci prohlédnout na otevření studia 16. 5. na adrese Jagellonská 8. | Foto: Veronika ČechmánkováVšechny kousky z kolekce si budete moci prohlédnout na otevření studia 16. 5. na adrese Jagellonská 8. | Foto: Veronika Čechmánková

Móda a byznys

Samostatnou kapitolou je určitě problém cenotvorby. Jaký k ní máš vztah? 

NATÁLIE: Tohle je nejdůležitější a zároveň může být nejtěžší část celého procesu, umět se sám ohodnotit a znát cenu své práce. Až teď se k tomu dostávám. Na škole jsme o ní získali nějaké povědomí, ale reálně to začneš řešit až v době, kdy chceš něco prodat a víš, co všechno za náklady se nasčítá. Přijde mi, že když si svou tvorbu naceníš jako autorský kus, dostáváš se pak do cen, které jsou pro Česko nepřijatelné. Když bych to chtěla ale dělat ve více kusech a poptat švadleny, je jich zde málo. 

Klasické oblekové vzory překvapí vyšisováním s promyšlenými detaily. | Foto: Michal HančovskýKlasické oblekové vzory překvapí vyšisováním s promyšlenými detaily. | Foto: Michal Hančovský

Je zde podle tebe dostatečné množství lidí, kteří si jsou ochotni připlatit za autorskou tvorbu? 

NATÁLIE: Určitě tady jsou, ale moc jich osobně neznám (smích). Myslím, že přijít ke klientům je to nejzásadnější a nejtěžší.

Jak dlouho vlastně trvá vytvořit novou kolekci? 

NATÁLIE: Nad novou kolekcí jsem začala přemýšlet ještě na Mallorce, což byl přelom května a června. Vytvářela jsem si různé moodboardy, tvořila příběhy, obrázkové mapy. Začala jsem si hrát s barevností a rozdělovat ji do různých fází. V červenci jsem už v Praze na kolekci naplno pracovala, což znamená, že jsem ladila barevnost, sháněla materiály, dělala nové střihy. Experimentovala jsem s odbarvováním. To už pak začne být obří maraton ve dne v noci. Tato intenzivní fáze trvala tak tři měsíce. Od každého modelu jsem pak měla jeden kus. V říjnu byla kolekce představena v rámci Designbloku na přehlídce, kde jsem uvedla 15 „looků“, což vlastně není moc, ale byla to moje první samostatná a ucelená kolekce po škole. Teď jsem ve fázi, kdy se snažím tuto kolekci rozpracovat do ještě více nositelných kousků, cenově dostupnějších produktů. Třeba topy, tašky, košile, sukně. Je to kvalitní produkt, který si zachová nadsázku a humor, vycítíš v něm stále ten „vibe“, ale je zároveň cenově přijatelnější. 

Rozhovor s Natálií Nepovímovou | Foto: Václav ZáhorskýRozhovor s Natálií Nepovímovou | Foto: Václav Záhorský

Pracuješ současně i na další kolekci? 

NATÁLIE: Kromě toho, že teda rozšiřuji tuto kolekci, chci začít pracovat na nějaké nové. Nejsem si jistá, zda se bude jednat o ucelenou kolekci, kterou bych prezentovala třeba na fashion weeku, spíš chci budovat značku, udržovat a rozvíjet její identitu. 

16. května tě čeká slavnostní otevření studia. Na co se můžeme těšit? 

Natálie: Určitě bych chtěla všechny na otevření pozvat! Představím nové studio a celou svou tvorbu, kterou si mohou lidé vyzkoušet. V současnosti jsme ve fázi hlavních příprav, aby bylo to otevření co nejkrásnější. Jsem docela nervózní, ale je to pro mě další krok, na který se moc těším. Studio sdílím se dvěma kamarádkami. Mám tam pracovní prostor, ale zároveň je tam showroom, který bude fungovat na principu pop-upu. Setkává se zde výrobní část procesu s finálním produktem a prezentací. Myslím si, že je důležité mít místo, kde se mohou potencionální zákazníci na věci podívat.

Otevření nového pop up studia proběhne v úterý 16. 5. od 18:00 do 21:00 přímo v novém studiu na adrese Jagellonská 8. | Zdroj: Natálie NepovímováOtevření nového pop up studia proběhne v úterý 16. 5. od 18:00 do 21:00 přímo v novém studiu na adrese Jagellonská 8. | Zdroj: Natálie Nepovímová

Související

Vyrůstala v církevním prostředí, nyní studuje módu. Nepotýkám se s pocitem viny, říká Barbora Horáková, která navrhla taláry pro 21. století
Móda a šperk

Vyrůstala v církevním prostředí, nyní studuje módu. Nepotýkám se s pocitem viny, říká Barbora Horáková, která navrhla taláry pro 21. století

Anna Novák - 12. 4. 2023

Získaly jsme větší sebevědomí a respekt, už neslýchám „to umím taky“, říká Lída Jakubův, která plete snové produkty z ovčí vlny
Móda a šperk

Získaly jsme větší sebevědomí a respekt, už neslýchám „to umím taky“, říká Lída Jakubův, která plete snové produkty z ovčí vlny

Petra Boháčová - 9. 3. 2023

Herečka Barbora Bočková září v nové kolekci LEEDA.  Zářivé hedvábné róby a inovativní střihy vynikly na fotografiích Bet Orten
Móda a šperk

Herečka Barbora Bočková září v nové kolekci LEEDA. Zářivé hedvábné róby a inovativní střihy vynikly na fotografiích Bet Orten

Miriam Diopová - 13. 1. 2023

Exploze tkaniček. Mladá studentka posunula obuv značky Baťa do 21. století
Móda a šperk

Exploze tkaniček. Mladá studentka posunula obuv značky Baťa do 21. století

Barbora Čápová - 10. 2. 2020

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024