Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Kompletní redakce magazínu Czechdesign  | Foto: Michal Hančovský Kompletní redakce magazínu Czechdesign | Foto: Michal Hančovský

Kvalitní a nejčtenější. Magazín CZECHDESIGN vyrostl v nejúspěšnější médium o designu v republice

Začátek nového roku byl pro naší redakci extrémně úspěšný. A ačkoliv přísloví o samochvále moc dobře známe, nedá nám to a podělíme se s vámi s našimi úspěchy posledních měsíců. Magazín CZECHDESIGN se dokázal prosadit mimo úzkou skupinu designérů a studentů spřízněných oborů, na které byl zaměřen v minulosti. Nyní je náš online v dobrém slova smyslu mainstream. Naše články se dostávají k široké veřejnosti a nám se tak daří český design dostat i k lidem, kteří by si k němu cestu hledali komplikovaněji. A to je náš hlavní cíl. Popularizovat český design, firmy a lokální tvůrce, protože jak říká naše nové heslo – In design we trust!

Během minulého roku se nám opravdu dařilo. Publikovali jsme 386 článků, které byly zpracovány převážně našimi stálými redaktory. Naše stránky byly za toto období zobrazeny více než milión a půl krát. Letošní rok 2020 jsme ale zahájili ještě lépe. Dosáhli jsme na 200 000 zobrazených stránek za měsíc a více než 80 000 unikátních čtenářů, což je ve srovnání s ostatními médii podobného typu nevídaný úspěch. Pokud srovnáme letošní leden s lednem minulého roku, vyrostli jsme o 27 % a od roku 2018 dokonce o více než 50 %. Tyto čísla nás nesmírně těší, právě proto, že dokazují, že oslovujeme čtenáře i mimo bublinu českého designu. 

Udržitelnost a nadsázka

Nejvíce naše čtenáře zaujal článek o novém konceptu Textile Mountain, první ekologické galanterii a textilní metráži v Česku, který si přečetlo více než 15.000 lidí. Podobný úspěch zaznamenal i článek o emoji pro typické Čechy, které vytvořila designérka Soňa Juríková. Díky našemu "objevu" se tak Soni nápad dostal i do celé řady jiných klasických médií a sklidil nadšené reakce na sociálních sítích.

Stálicí u nás v magazínu jsou tipy na designová místa. Seznam kaváren, které sází nejen na dobrou kávu, ale i na netradiční interiér se pravidelně umisťuje v našem top 5 nejčtenějších článků roku. Pravidelně hledáme ale i nejkrásnější české hotely, vinařství nebo pivovary. Výborný článek Ztracená česká popkultura se věnoval kvalitnímu, ale i nekvalitnímu merche českých kapel. Byl součástí našeho dlouhodobého cíle sledovat svět designu i kritickým okem. Měsíční editorialy naší šéfredaktorky Veroniky Pařízkové vzbudily veliký ohlas především na podzim, kdy se věnovala přehlídce Designblok a festivalu Signal. Nově se mnohem více soustředíme na rozhovory, díky kterým je pohled na tvorbu designérů mnohem plastičtější a upřímnější. Čtenáře baví také naše ankety, kdy se ptáme významných osobností naší scény, jak se jim líbí/nelíbí aktuální realizace.

Několik z nejúspěšnějších článků minulého roku | Zdroj: archiv CZECHDESIGNNěkolik z nejúspěšnějších článků minulého roku | Zdroj: archiv CZECHDESIGN

Kdo jsou naši redaktoři? 

Náš tým externích redaktorů se za poslední roky rozšířil a stabilizoval. Ačkoliv je ryze ženský, spektrum, kterému se dámy věnují je nepoměrně široké. Pokud v našem magazínu narazíte na recenzi grafického zpracování knihy, bude za ní povětšinou stát naše dlouholetá redaktorka Jana Mattas Horáčková. Nikol Vlčková náš web zase zásobí články, ve kterých se specializuje na teorii a historii, situaci na českých vysokých školách a rozhovory s majiteli úspěšných firem. Barbora Čápová řeší především práce s ekologickým přesahem a obecně vliv designu na životní prostředí. Specialistkou na rozhovory je Petra Krchová, která už vypovídala pěknou řádku českých, ale i zahraničních osobností.

Za poslední rok se nám podařilo stabilizovat náš tým externích redaktorů | Foto: Michal HančovskýZa poslední rok se nám podařilo stabilizovat náš tým externích redaktorů | Foto: Michal Hančovský

Pokud vás baví objevovat nová designová místa, rozhodně nesmíte opomenout příspěvky Kláry Rokosové. V minulosti pro vás zmapovala nejhezčí pražské kavárny, minipivovary nebo moravská vinařství. Barbora Formánková má na starosti články, které sledují rodiny, kde se design a láska k řemeslu dědí z generace na generaci. Kritiky a ironie se nebojí Eva Hanzlová, která si pravidelně bere na paškál vizuální identity a grafická zvěrstva. A trojice Iveta Jakubčíková, Marie PánkováKateřina Tobišková se nebojí žádného zadání. Eva Gartnerová pak nejčastěji sleduje regionální tvůrce a firmy ve svém domovském Zlíně.

Smysluplným nadstandardem je právnická poradna Lucie Kiankové z kanceláře Rödl&Partner. Lucie mladým designérům pravidelně radí jak na vlastní značku, jak na autorský šperk, nebo nedávno odpovídala na otázky těm z vás, kteří se kvůli koronakrizi ocitli jako živnostníci v tíživé situaci. A naší favoritkou je nepravidelně publikující Kristina Fišerová, grafická designérka a pedagožka z plzeňské Sutnarky, která svým svérázným stylem pobaví každého. Radost máme také z pravidelné spolupráce s Karolínou Vránkovou, ikonou psaní o designu u nás.

Pravidelně se také zabýváme právní poradnou pro designéry. | Zdroj: archivPravidelně se také zabýváme právní poradnou pro designéry. | Zdroj: archiv

Ve vedení magazínu stojí bezmála tři roky Veronika Pařízková, která přišla jako redaktorka do magazínu v roce 2016. Šéfredaktorské otěže ji předala Radka Machalická v roce 2017 a Veronika si kolem sebe vystavěla výše představený tým. V loňském roce ji byly pravou a nepostradatelnou rukou Hana Havlová, která je momentálně na mateřské dovolené a Tereza Dolinová, jež k nám přišla jako stážistka a svou pílí a talentem se brzy vypracovala na hlavní oporu šéfredaktorky. Redakce by se neobešla ani bez nadšení a profesionality Jarmily Řehořkové, která má pod sebou správu všech sociálních sítích.

Minulý rok oslavil CZECHDESIGN 40 000 fanoušků na Facebooku | Foto: Tomáš SlavíkMinulý rok oslavil CZECHDESIGN 40 000 fanoušků na Facebooku | Foto: Tomáš Slavík

Cestujeme a referujeme

Se svým zaměřením nejsme rozhodně pragocentričtí. „Jsme jediným magazínem, který pravidelně mapuje stav designu v regionech – sledujeme dění na univerzitách v Plzni, Ústí nebo Zlíně, ale i přehlídky designu v Ostravě nebo Brně. Pravidelně vyrážíme i na mezinárodní akce, a vloni jsme tak čtenářům zprostředkovali osobní zkušenost z prestižních světových veletrhů – pařížského Maison Objet, milánského Salone del Mobile, polských festivalů v PoznaniLodži, design weeku v Bratislavě i londýnského Design Festivalu. I díky tomu si budujeme pozici zkušeného a důvěryhodného média, které má ambici být nejen nejčtenějším onlinem zaměřeným na design v republice, ale především respektovaným zdrojem zásadních informací," říká Veronika Pařízková, naše šéfredaktorka. 

Náš hlas zajímá i další média. Minulý rok naše šéfredaktorka v pořadu Artzóna komentovala v jakém stavu se nachází přehlídka Designblok a proč by si zasloužila změnu. V měsíčníku Nové proměny bydlení najdete pravidelně její krátké ohlédnutí za minulým měsícem, ale také naše tipy na zajímavá místa, výstavy a akce, které si žádný milovník designu nesmí nechat ujít. Spolupracujeme rovněž i se zahraničními médii, jako je například maďarský online magazín HYPERANDHYPER, který Veroniku nedávno vyzpovídal v rozsáhlém interview. Veronika je také součástí Akademie českého designu, která rozhoduje o cenách Czech Grand Design a v loňském roce byla součástí poroty festivalu Meat Design Ostrava, který vybíral nejlepší studentské práce.

První editorial vyšel přesně před dvěma lety. | Foto: Juliana VlčkováPrvní editorial vyšel přesně před dvěma lety. | Foto: Juliana Vlčková

Plány do budoucna

Chuť růst a zlepšovat se máme stále. Aktuálně se můžete těšit na nový podcast CZECHDESIGNu, kde Veronika bude zpovídat české designéry. Doplní ji rubrika Terezy Dolinové s tipy na designové a kulturní akce. Navazujeme nová strategická partnerství s českými firmami, přemýšlíme, jak zdokonalit náš web, ale především pečlivě sledujeme, co se v inspirativním prostředí českého designu děje. A jsme rádi, že vás tento svět zajímá a baví stejně jako nás. Děkujeme!

Veronika Pařízková a Tereza Dolinová při přípravě prvního podcastu Czechdesign | Foto: Michal HančovskýVeronika Pařízková a Tereza Dolinová při přípravě prvního podcastu Czechdesign | Foto: Michal Hančovský

Další články