Kvalitář je posedlý sklem a cyklistikou. Glassbrothers vystavují sport a tradici v unikátní symbióze

Minulý týden proběhla v pražské galerii Kvalitář, vernisáž prodejní výstavy s názvem POSEDLOST. Expozice představuje nejnovější kolekci svítidel bratrského dua Filip a Lukáš Houdkovi, působících pod značkou Glassbrothers. Hlavní inspirací pro tvorbu kolekce s atypickým tématem, byla jízdní kola a cyklistika jako taková. Pojďte se s námi podívat, na tohle netradiční spojení designu, sklářské tradice a cyklistiky.

 

PO-SEDLO-ST

Prostory galerie Kvalitář naplnila série lamp, svítidel, ale také obrazů a instalací, na jejichž výrobu bylo použito několik strarších modelů kol značky Favorit. Některá z děl jsou tak tzv. ready-mades, které proslavil třeba dadaista Marcel Duchamp, jehož díla se stala jednou z inspirací sklářů Glassbrothers.

Svítidla kombinují luxusní materiály, jako je například zlato nebo opálové sklo a části kol jako řidítka, rámy a vidlice, které autoři sháněli po bazarech a často je zachránili před zkázou. Všechny starší části prošly pečlivým opracováním, zušlechtěním a byly obohaceny například pozlacením. 

Sklář a designér Filip Houdek doplňuje:„Nejvíce nás baví si hrát s reálnými prvky silničních kol. Když se nad tím trochu pozastavíme, jsou tyto komponenty ve většině případů geniální konstrukční řešení své doby. Tím, že se téměř každá věc na jízdním kole vyvíjí více jak sto let, zanechává za sebou stopu jedinečných mechanických specifik a z toho plynoucí krásný design. Například snaha minimalizovat váhu a maximalizovat pevnost je vidět z každého úhlu pohledu. Zakomponovat části kol do umělecký děl, dát jim druhý život a zcela odlišnou funkci, která pro nezasvěceného člověka může být i skryta, je pro nás krásnou výzvou a nádhernou zábavnou tvůrčí činností,“.

Lustr s názvem Armstrong autorů Glassbrothers, zdroj: TZLustr s názvem Armstrong autorů Glassbrothers, zdroj: TZ

Mezi vystavené objekty patří v prvé řadě rozměrný lustr s názvem Armstrong, který byl pojmenován po sedminásobném vítězi Tour de France, Lanci Armstrongovi. Také další z vystavených děl nesou jména významných cyklistů, jako třeba stojanová lampa Mario, pojmenovaná po Mario Cipollinim, jejíž dekor je doplněn ručním broušením.

„Názvy jednotlivých děl jsme věnovali těm osobnostem světové silniční cyklistiky, které obdivujeme nejvíc. Zároveň si mohou návštěvníci tak trochu zahrát hru na Kdo je kdo. Některá díla vznikla z našich původních myšlenek, některá navazují na tvorbu jiných umělců či nabízí odlišný úhel pohledu na dané téma,“ říká s úsměvem Lukáš Houdek, mladší z obou tvůrců.

Lampy s názvem Dear Marcel, Glassbrothers, zdroj: TZLampy s názvem Dear Marcel, Glassbrothers, zdroj: TZ

GLASSBROTHERS & HGA

Filip a Lukáš Houdkovi z Nového Boru, pracují pod společným jménem GlassbrothersHG Atelier Design. V tradičním českém řemesle se skrze svou tvorbu snaží nalézat nová řešení a zpracování, skrze design a volné umění. Své návrhy realizují díky domácí, novoborské značce HG Atelier Design, která jim poskytuje technické, výtvarné i intelektuální zázemí pro tvorbu.

Filip a Lukáš Houdkovi na kolech značky Favorit, zdroj:TZFilip a Lukáš Houdkovi na kolech značky Favorit, zdroj:TZ

Filip Houdek, zakladatel HGA popisuje: „Práce, plné nasazení, dřina, schopnost se obětovat pro věc, ale i radost, nadšení, sebekázeň, uspokojení a dá se vlastně říct i láska…to vše se pro nás prolíná jak v cyklistice, tak v řemesle a umění. Jsou to světy bohaté na zajímavé osobnosti, vznikají tu pevná a nerozlučná přátelství. Je to námět, který prochází naší tvorbou již od školních let,“.

Výstava Posedlost je výsledkem dlouholeté vášně k cyklistice obou bratrů, spoluautorů a také preciznímu řemeslnému zpracování a inovátorskému přístupu, pro který je HGA ateliér známý.

Montáž, náhled do výroby, zdroj: TZMontáž, náhled do výroby, zdroj: TZ

KVALITÁŘ

Výstavu hostí galerie Kvalitář, která se zaměřuje na vzájemné propojování různých sfér umění. Prezentuje aktuální trendy, se zaměřením na české autory a realizuje různé architektonické projekty. Kvalitář se dlouhodobě zaměřuje na propojení výtvarného umění a designu, výstava Posedlost se tak do jeho konceptu velmi dobře hodí. 

Kurátor galerie Kvalitář, Jan Dotřel se o výstavě vyjadřuje následovně: „Cílem této výstavy ve spolupráci s Glassbrothers je ukázat kreativní možnosti sklářů a designérů, kteří jsou schopni díky svým technologickým znalostem posunovat možnosti výroby mnohem dále, než tradičně nabízí oblast volného umění“.

Komponenty na výrobu instalací, zdroj: TZKomponenty na výrobu instalací, zdroj: TZ

Výstava vznikla za podpory nadnárodní korporace AGC Flat Glass a rodinné firmy Kolokrám, pro návštěvníky bude přístupná do 21.9. 2018.

Související

Fredrik Paulsen představuje v Praze své psychedelické pojetí designu
Produktový design

Fredrik Paulsen představuje v Praze své psychedelické pojetí designu

Barbora Langmajerová - 24. 10. 2017 - 13 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024