Vybavení dětského pokojíčku bývá mnohdy souhrou kompromisů mezi rodiči a dětmi. Potřebujete totiž vytvořit místo, kde se vaše děti cítí příjemně, mají prostor ke kreativitě, ale i soustředění se nebo odpočinku. Zároveň byste rádi, aby celek působil vkusně. S tím vám může pomoci například český výrobce kovového nábytku a doplňků Fleysen, který představil hravé nástěnky nejen pro školáky v různých barevných kombinacích. Jak takový zajímavý interiérový prvek zkombinovat, poradila trojice umělců, kteří ukázali pokoje svých malých ratolestí. A barevnost v nich hraje prim!
Nástěnky nejsou určené jen pro školáky a využití pro ně najdete ve vaší domácnosti celou škálu. Konkrétně ty od Fleysen poslouží i ve vaší pracovně, jako elegantní řešení pro uskladnění věcí do dílny nebo ateliéru. Tyto odolné, a přesto subtilní nástěnky vznikající v Plesné pod rukama českých řemeslníků si můžete navíc personalizovat. Za jejich designem stojí dlouhodobí designéři této značky Filip Mirbauer a Michal Strach, kteří našli ideální řešení pro uspořádání prostoru.
Roman Kvita
Designér Roman Kvita, který vystudoval pražskou UMPRUM v Ateliéru produktového designu, si svůj letenský byt zařizuje společně s rodinou především nábytkem vlastní výroby. A dětský pokojíček dětí manželů Kvitových není výjimkou. „Většinu mobiliáře navrhuji sám, protože mám docela konkrétní představy, jak by měl nábytek fungovat, a také mě baví práce v dílně s materiály. Dost často se stává, že s dětmi něco dotvoříme nebo dokonce společně montujeme a třeba vrtáme,“ vysvětluje Roman, který malé Robin Anně a Oliverovi vybral do společného pokoje klasickou bílo-bílou kombinaci kovové nástěnky Fleysen.
Designér Roman Kvita s manželkou v jejich letenském bytě. | Foto: Juliana Vlčková
„Děti nástěnku zabydlely okamžitě, hned ji naprosto ověšely oblíbenými a pro ně důležitými věcmi, od psacích potřeb po vysílačky, sluchátka nebo atlas kamenů a ptáků,“ směje se Roman, který v interiéru obecně rád volí materiály v jejich přirozených tónech a strukturách. „Barevně ladíme spíš bytový textil a obrazy, ale vlastně v létě jsme vymalovali jednu stěnu v pokoji. Určitě máme raději mírné pastelové tóny, které jdou dobře dohromady jak se dřevem, tak i s kovem. Zároveň se řídíme heslem méně je více, když už ale potřebujeme nový kus, tak nás baví třeba kombinace a propojení funkcí. Např. z pracovního stolu vyrůstá volně knihovna nebo židličky s úložným prostorem. Jinak obecně preferujeme dřevěný masiv a bytelnou konstrukci, prostě kusy, které dobře stárnou a jejich životní cyklus je podstatně delší.“
Pro umístění nástěnky byla pro majitelé důležitá funkčnost a proto zvolili přístupné místo v okolí pracovního stolu. „Nástěnka byla pro nás impulzem pro upgrade pracovní a tvůrčí plochy pro děti, takže jsme vyřadili již dosluhující malý stolek a upravili výšku původně velkého stolu. Samotná kompletace a instalace nástěnky byla snadná,“ doplňuje Roman, jehož tvorba je rozmanitá: od produktů ze skla přes nábytek až po řešení interiérů a architekturu výstav.
Lu Jindrák Skřivánková
Umělkyně Lu Jindrák Skřivánková je pověstná pestrou paletou barev, které nanáší na plátna svých obrazů. Proto někoho možná překvapí, že ačkoli se barvám v interiéru svého vršovického bytu nevyhýbá, převládá v něm bílá a minimalismus. „Odvážní jsme hlavně u volby barevného osvětlení, celou domácnost můžeme světelně ladit do bláznivých odstínů. Barvy jsou spíše na artefaktech, v bytě naopak převládá bílá barva, kterou máme i na podlaze v některých místnostech,“ vysvětluje Lu, jež domov obývá se svým manželem a dvěma dcerami Aloisií a Josefinou. Ty nechala výtvarnice zasahovat do podoby dětského pokoje. Obě rády mění pozice postelí a vybíraly i barevnost pokoje.
Kromě obrazů, jejímiž autorkami jsou Josefina a Aloisie, zkrášluje pokojík i kovová nástěnka Fleysen v odstínu uklidňující zelené a doplňky v modré barvě, kterou mají sestry rády. „Okamžitě se na nástěnce objevil čerstvý rozvrh, obrázky z léta, mobily i nabíječky a drobnosti z Tokia, kde jsme strávili dovolenou,“ popisuje Lu, která zvolila umístění nástěnky u psacího stolu a klavíru.
Ostatní nábytek v bytě si partneři povětšinou sami navrhnou a vyrobí nebo k němu přichází – jak sami říkají – nečekaně. A obvykle má za sebou dlouhý příběh. „Máme rádi také český obchod Nanovo a pak nás baví Vitra nebo Bauhaus,“ uzavírá Lu Skřivánková.
Radim Babák
Architekt Radim Babák, který své studio hipposdesign založil spolu s Ondřejem Tobolou, s nímž se poznal během studia na UMPRUM, žije se svou ženou Klárou a dvěma dcerami nedaleko parku Grébovka. Před lety si zde zrekonstruovali třípokojový byt, jehož velkorysá dispozice vyhovuje nejen díky proskleným stěnám rozrůstající se rodině. Srdcem bytu je kuchyně s jídelnou. „Při nedávném pořízení našeho velkého dubového jídelního stolu jsme s Klárou vymysleli koncept, že každá židle u něho bude jiná ‚srdcovka‘, vždy pouze v černé barvě. U stolu se nám tak postupně setkává zajímavý mix designérů a jejich přístupů,“ prozrazuje architekt. Chloubou bytu je ale také dětský pokoj – herna, která je po funkční stránce využita na maximum.
Architekt Radim Babák se svými dcerami. / Nástěnka Fleysen. | Foto: Juliana Vlčková
„Dětský pokoj je navržený tak, že jediným pevným bodem je zde vestavná skříň s posuvnými dveřními křídly podél celé jedné stěny, do které se vejde vše od oblečení přes některé hračky, povlečení, odrážedlo až po jízdní kolo. Vše ostatní je pohyblivé, neustále se měnící dle potřeby, nálady a počtu dětí, které se zrovna v pokoji houpou na houpačce, skáčou, tančí, staví bunkr, píší úkoly, kreslí, zlobí, smějí se nebo se s námi mazlí,“ popisuje Radim, který je zároveň autorem koncepce interiéru.
Nástěnku je možné zavěsit vodorovně i svisle. | Foto: Juliana Vlčková
Do dětského pokoje zakomponovali majitelé nástěnku Fleysen v bílo-bílém provedení. „Bílá nástěnka na bílé stěně na sebe neupozorňuje, vyzdvihuje uložené věci, které jsou v dětském pokoji vždy pestrobarevné,“ zdůvodňují výběr. Barvám se ale jinak manželé v bytě nevyhýbají. Naopak. „Kromě jiných barevných předmětů v bytě jsou to všechny ostatní barvy, které mícháme každý den trochu jinak nejen já, Klára, Viktorie a Sofie tím, co máme zrovna na sobě, ale i jídlem, které máme na talíři, hračkami roztroušenými po bytě nebo třeba i pestrými barvami funkčního oblečení běžců za našimi okny venku v parku, jež se nám přes skleněné výplně v bytě dále odráží po stěnách,“ uzavírá Radim Babák.
Na nábytek včetně těchto nástěnek poskytuje Fleysen záruku 10 let. | Foto: Juliana Vlčková
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.