Kousavým svetrům odzvonilo. Nechte si hlavu poplést merino vlnou

Jana Mikešová, pletené doplňky I, 2014, foto: Olivie Dvořáková a Chriss Pola, Winter Poncho, 2015, foto: Chriss Pola Jana Mikešová, pletené doplňky I, 2014, foto: Olivie Dvořáková a Chriss Pola, Winter Poncho, 2015, foto: Chriss Pola

Doba kousavých svetrů a plandavých pletených ponožek je dávno pryč. Místo toho roste obliba hedvábně jemné merino vlny, kvalitní příze a dalších hřejivých materiálů, díky kterým se cítíme i v největších mrazech jako v bavlnce. A na českém trhu najdeme několik zajímavých projektů, které určitě stojí za to prozkoumat. Zima ještě nekončí a pořádná šála na zachumlání se bude ještě hodit.

Snad nejčastěji skloňované jméno ve světě pletenin je v současné době Jana Mikešová - MIK. Jana je studentkou ateliéru Módní tvorby vedeného Pavlem Ivančicem. Kromě navrhování vlastních kolekcí se podílela i na Projektu 310, který chtěl ukázat, jak vznikají designové produkty a jakou roli při jejich distribuci hrají marketéři, fotografové i produkční. Módní kolekce z Janiny dílny vychází pouze v limitovaném množství. Její produkty jsou tvořené z kvalitních materiálů, jako je alpaka, mohér a vlna merino. Polovina výrobků je pletených ručně a díky tomu se stávají něčím víc než jen anonymní věcí visící ve skříni. Ze svetrů sálá jemnost, nadýchanost a hlavně hřejivost, kterou v zimě nejednou oceníte. A ten pletený nákrčník prostě potřebujete.

Jana Mikešová, pletené doplňky II, 2013, foto: Olivie DvořákováJana Mikešová, pletené doplňky II, 2013, foto: Olivie Dvořáková

Tereza Rozálie Kladošová všem popletla hlavu se svou kolekcí Miau, se kterou byla nominována i v anketě Czech Grand Design v kategorii Objev roku 2014. Tereza je studentkou UMPRUM a svou autorskou kolekci pro jaro/léto jste mohli zhlédnout i na loňském Mercedes Benz Prague Fashion Weekendu 2014. V kolekcích si pohrává s kýčovitostí a chlupatostí. Zkrátka miauu.

Tereza Rozálie Kladošová, kolekce Miau, 2014, foto: Hana KnížováTereza Rozálie Kladošová, kolekce Miau, 2014, foto: Hana Knížová

Chriss Pola je značka bratislavské módní návrhářky Kristýny Polakovičové působící nyní v Havířově. Kristýna často kombinuje vlnu s organickou bavlnou, která nezatěžuje životní prostředí a pochází z české fabriky. Její vlněné Winter Poncho z bio beránka a stoprocentní vlny vypadá zkrátka neodolatelně a navíc jej můžete nosit pod kabát a nebo, až se oteplí, i samostatně.

Chriss Pola, Winter Poncho - Kubik, 2015, foto: Chriss PolaChriss Pola, Winter Poncho - Kubik, 2015, foto: Chriss Pola

Janina Volkmer, nizozemská módní návrhářka, představila na Designbloku 2015 svou kolekci Samfélag, se kterou se stala i vítězkou módní sekce Diploma Selection. To jí zajistilo možnost účastnit se příštího ročníku veletrhu a představit zde svou tvorbu (už se těšíme!). Kolekce s názvem Samfélag, která v překladu znamená něco jako společenství či komunita, je inspirovaná Islandem. Používá lidové motivy a lokální prvky. Huňaté pleteniny evokují aristokratičnost, eleganci, přirozenou krásu a zároveň divokost, která je spjata s islandskou krajinou. Zajímavý kontrast podtrhuje i kombinace merino vlny a lesklého lurexu.

Janina Volkmer, Samfélag, 2015, foto: DesignblokJanina Volkmer, Samfélag, 2015, foto: Designblok

Ve dvou showroomech Navarila® na Starém Městě najdete kolekce stejnojmenné značky Martiny Nevařilové, která se na české módní scéně pohybuje již od roku 1994. Nyní spolupracuje s posledními pletárnami v Čechách, ve kterých stále ještě přežívá kvalitní manufakturní výroba a kde může mít výrobu jednotlivých kusů oděvu plně pod kontrolou. V portfoliu Navarila můžeme najít svetry, sukně, pončošály, ale i sukně a šaty z kvalitní příze.

Navarila®, svetr Bája, 2015, foto: NavarilaNavarila®, svetr Bája, 2015, foto: Navarila

Česká značka Kama se zapletla mezi rukavice a čepice již v roce 1989 a svými norskými vzory nyní dobývá svět. Firma se svým postojem hlásí k mezinárodní kampani Fashion Revolution. Můžete si být jisti, že všechny výrobky s visačkou Kama byly vyrobeny v Česku s důrazem kladeným na sociální a ekologickou udržitelnost, což dokládá i certifikovaná příze Schoeller, ze které jsou produkty pletené. Rodinná firma udržuje krok s dobou. Nový logotyp, který nahradil pixelující“ značku, pochází z dílny Aleše Najbrta a například jedna z aktuálních zakázek je na výrobu čepic ve stylu helmy Petra Čecha.

Kama, svetr Kama 471, Retro kolekce, foto: Kama a vývoj loga KamaKama, svetr Kama 471, Retro kolekce, foto: Kama a vývoj loga Kama

Svetry a pletené ponožky, které jsem zmínila na začátku, máme přece jen nejvíc spjaté s našimi babičkami, které nám je nadělují pravidelně každou zimu k Vánocům. A pokud jste je pod stromečkem nenašli a chtěli byste právě takové barevné ponožky, které v zimě nejlépe zahřejí, podívejte se na e-shop Elpidy - centra moderního vzdělávání a setkávání pro seniory. Babičky pletou ponožky z darované příze. Každý kus se tak stává nezaměnitelným originálem, který zahřeje nejen končetiny, ale i u srdce.

Elpida, Ponožky od babičky, 2015, foto: ElpidaElpida, Ponožky od babičky, 2015, foto: Elpida

Druhým podobným projektem je Sweeter, který propojuje ženy, které mají i přes velké pracovní zkušenosti problém sehnat práci. Pletařkám v tomto projektu nejde ani tak o výdělek, jako o společné posezení u kávy, vyměňování pletacích zkušeností a hlavně znovu nalezený pocit užitečnosti. V nabídce Sweeteru jsou zatím dětské svetry, čepice, šaty a pletené povlaky na polštáře, nicméně není problém se domluvit na individuální zakázce.

Sweeter, dětské pletené oblečení, 2015. foto: Eva ŠimberováSweeter, dětské pletené oblečení, 2015. foto: Eva Šimberová

Doufám, že vás tento exkurz do světa klubek a pletacích jehlic přesvědčil, že pleteniny nejsou jen svetry s velkým sobem a kousavé šály, ale mohou to být i příjemné a vkusné kousky oblečení, do kterých je radost se zachumlat.

Související

V módní kategorii Diploma Selection zvítězila inspirace Islandem
Móda a šperk

V módní kategorii Diploma Selection zvítězila inspirace Islandem

Olga Karpecká - 25. 10. 2015 - 6 min.

Vintage poklady, hedvábná móda nebo skleněný šperk. Odstartovala první edice virtuální přehlídky Fashion&Design Festival
Móda a šperk

Vintage poklady, hedvábná móda nebo skleněný šperk. Odstartovala první edice virtuální přehlídky Fashion&Design Festival

Iri Novak - 27. 8. 2015 - 4 min.

Proč jsou lokální kousky dražší a proč se vyplatí do nich investovat?
Móda a šperk

Proč jsou lokální kousky dražší a proč se vyplatí do nich investovat?

Olga Karpecká - 12. 8. 2015 - 12 min.

Prague Fashion Weekend 2013 a jeho mladé talenty
 

Prague Fashion Weekend 2013 a jeho mladé talenty

Zuzana Kučerová - 3. 10. 2013 - 3 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024