Konec přeplněným a nevkusným dětským koutkům. Přinášíme 3 tipy na stylová místa kam s dětmi

Pohled na koutek pro děti v galerii GASK|  Zdroj: GASK Pohled na koutek pro děti v galerii GASK| Zdroj: GASK

Nevlídně pošmourné počasí neláká k procházkám? Vezměte děti za kulturou, uměním nebo do galerie. Víme, které jsou právě teď ty nejlepší. Pozor! I za hranicemi naší metropole.

Máte už plné zuby procházek v rozblácených parcích, zmrzlých nožiček svých i svých ratolestí, čaje z termosky a věčně šedé deky místo nebe nad vámi? Zkuste ty odpoledne či víkendy strávit trošku jinak. Vydejte se na jedno odpoledne či celodenní výlet do muzea či galerie, kde mají skvělý dětský program. V prvním díle vám představujeme tři aktuální mimopražské tipy.

Mondrian z žíněnek a Zahrada na půdě

První tip je na výlet do Kutné Hory – do Galerie středočeského kraje (GASK). Tady jsou totiž absolutně baby friendly. Určitě jste už slyšeli, že součástí tohoto rozsáhlého výstavního prostoru, bývalé jezuitské koleje, je dětem velkoryse k dispozici celé severní křídlo. Hned několik sálů je zde věnovaných interaktivním vizuálním hernám a strávit se tu dá skutečně celé odpoledne. Barbora Zachovalová navrhla pestré prolézačky, kolíkové a pěnové stavebnice, skládačky nebo dokreslovánky, skrze které dětem nabízí příležitost, jak pomocí hry vstoupit do obrazů proslulých umělců. Např. její variace na Mondrianovy abstraktní kompozice z žíněnek je už takřka legendární.

GASK - Vizuální herny | Zdroj: gask.czGASK - Vizuální herny | Zdroj: gask.cz

Naše pozornost teď ale směřuje k aktuální výstavě Jiří Trnka – V zahradách imaginace, kterou můžete navštívit do 22. 3. 2020. Projekt představující dílo našeho předního výtvarníka, ilustrátora, autora animovaných i loutkových filmů, je zaměřený nejen na dospělé. Výstavu rozšiřuje druhá část, tzv. Zahrada, která navazuje na jednu z nejznámějších a nejúspěšnějších Trnkových knih a děti dokáže doslova uhranout. Audiovizuální Zahrada není zbrusu čerstvá novinka, už jste na ni mohli na několika místech v ČR narazit. Ovšem v GASKu jí teď věnovali celý půdní prostor, proto ji autoři téměř zdvojnásobili. Se svými ratolestmi tu tak můžete sestřelovat netopýry, škádlit se s kocourem na tříkolce, vyzkoušet štěkafon, zahrát si s bleším cirkusem nebo různě prolézat a klouzat se tak dlouho, až možná oceníte i odpočinkovou zónu přímo ve věži. Zde si určitě užijete relax při sledování promítaného nebe s mihotajícími se větvemi nad vámi a těžko pak budete děťátka lákat zpátky domů. Máme osobně vyzkoušeno.

V zahradách imaginace: GASK, Barborská 51-53, Kutná Hora, do 22. 3. 2020, úterý až neděle 10:00–18:00

Jiří Trnka - V zahradách imaginace | Zdroj: gask.czJiří Trnka - V zahradách imaginace | Zdroj: gask.cz

Otočte to severovýchodně

Nezastíráme, že klášter Broumov je naše srdcovka, to dávno víte. V impozantním barokním komplexu nás nadchla samotná prohlídka, ale tento prostor skutečně ožívá kulturním programem i mimo běžný rámec. S jeho aktivitami jsme vás už seznamovali v článku o Sympoziu ilustrace. Dětem tu, kromě dílniček a komentovaných prohlídek, věnují postupně se proměňující prostor Lapidária. Hlavním důvodem proč na ně upozorňujeme, je koncept autorských výstav pro děti, který se vyhýbá infantilizaci. Díky za to! Jdou tu totiž nejen cestou dnes tak často zmiňované (a ne vždy zcela uplatňované) interaktivity, ale zkouší se dětskému divákovi přiblížit i formálně. Např. zavěšují obrazy níž, tedy k dětskému zraku blíž. Koncept výstav vzniká pod taktovkou prověřeného kurátora, historika umění a výtvarného kritika Radka Wohlmutha a aktuálně si sem můžete zajet na výstavu Karímy Al_Mukhtarové The Different Story​, která vypráví o hledání sebe sama a o tom, jak a co může různé lidi spojovat. Na jaře zde chystají představit cynickou glosátorku současného života Vendulu Chalánkovou a na podzim pak momentálně velmi populární ilustrátorku vystupující pod pseudonymem Toy Box. To už za tu cestu na severovýchod stojí, uznejte.

Klášter Broumov – Dětská galerie Lapidárium: Klášterní 1, 550 01 Broumov, Prohlídky kláštera: listopad –březen 10:00–15:00, duben–říjen 9:00–16:00

Dětská galerie Lapidárium – klášter Broumov | Zdroj: klasterbroumov.czDětská galerie Lapidárium – klášter Broumov | Zdroj: klasterbroumov.cz

Umění se odstěhovalo do Humpolce!

Vy se sem stěhovat nemusíte (ostatně těch hlášek o stěhování je ve spojitosti s tímto městem už víc než dost, no ne?), ale určitě se do města na půli cesty mezi Prahou a Brnem vydejte. Průmyslový areál dostal zbrusu nový kabát a proměnil se v kulturní prostor 8smička, kde se specializují na moderní a současné umění.  Navíc zde každou sobotu od dvou do pěti pořádají rodinné výtvarné dílny, které vždy navazují na aktuální výstavu. Tou je do poloviny února Retina, představující možnosti československé klasické malby posledních 30 let. Kreativním tvořením rodinných dílen provází různí lektoři a umělci, např. koncem února se tu bude malovat po vzoru japonských kaligrafů a amerických akčních malířů s Hanou Sommerovou, další víkend pak tvořit papírová maska a kostým s Robertem Šalandou, jindy zase vyrábět lustr s Janem Peknikem Kozákem. Menším dětem program nabízí účastnit se speciální komentované prohlídky pro nejmenší. Autoři prohlídky jim slibují výpravu do tajuplného světa umění, kde nic není nemožné a všechno je možné… Další variantou, jak zde zabavit ty nejmenší milovníky umění (samozřejmě v doprovodu dospělých), je stavebnice Špulka, kreslení, běhání po okolí nebo tovární vyšívánka. Naopak na větší děti a dospívající cílí 8smičkové vzdělávací programy, kurzy kresby a malby nebo volnočasový kurz Akademie 8.  

Zóna pro umění 8smička: Kamarytova 97, 396 01 Humpolec, středa–neděle 10:00–18:00

8smička – zóna pro umění | Zdroj: 8smicka.com8smička – zóna pro umění | Zdroj: 8smicka.com

Láká vás to? Na nic nečekejte, sbalte svačinku i maminku a hurá na výlet. I když možná tu svačinku i termosku s čajem nechte doma, všude mají skvělé kavárny. A jestli bude po zveřejnění tohoto článku trošku větší návštěvnost nebo přetlak účastníků, nezoufejte. S nabídkou kulturních institucí nekončíme. V druhém díle našich baby friendly tipů se podíváme do dalších měst i do naší metropole. Takže stay tuned.

Café osm - 8smička - zóna pro umění | Zdroj: 8smicka.comCafé osm - 8smička - zóna pro umění | Zdroj: 8smicka.com

Související

Grafická zvěrstva a kuriozity. 6+1 bizarních knih, které nesmí chybět ve vaší knihovně
Grafický design

Grafická zvěrstva a kuriozity. 6+1 bizarních knih, které nesmí chybět ve vaší knihovně

Jana Mattas Horáčková - 23. 1. 2020 - 5 min.

Naučit lidi vnímat les. Ilustrovaná kniha To jsem z toho jelen nabízí exkurz do světa myslivosti
Grafický design

Naučit lidi vnímat les. Ilustrovaná kniha To jsem z toho jelen nabízí exkurz do světa myslivosti

Jana Mattas Horáčková - 30. 12. 2019 - 4 min.

Horký tip CZECHDESIGNu: Sympozium ilustrace v barokní krajině. Proč vyrazit zrovna tam?
Ilustrace

Horký tip CZECHDESIGNu: Sympozium ilustrace v barokní krajině. Proč vyrazit zrovna tam?

Jana Mattas Horáčková - 5. 4. 2019 - 7 min.

Nemusí být nevkusné. Průvodce designovými dětskými hřišti v Česku
Produktový design

Nemusí být nevkusné. Průvodce designovými dětskými hřišti v Česku

Eva Gartnerová - 11. 10. 2018 - 5 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024