Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Zuzka Kučerová: Konec moře. Zdroj: Konec moře. Zuzka Kučerová: Konec moře. Zdroj: Konec moře.

Konec moře přináší pomoc pro seniory

Konec moře je kniha pro lidi, kteří přemýšlejí, jaký dopad má jejich každodenní rozhodování a počínání. Je to malý kousek literatury, který může působit jako kapka v moři oděná v barvě plameňáka, ale zároveň si v sobě nese pozitivní náboj spojený s příspěvkem na krizovou Linku seniorů.

Vydání neonově růžové knížečky Konec moře předcházelo pravidelné setkávání čtyř lidí: autorky Zuzky Kučerové, ilustrátorky Lady Brůnové, grafika a spolumajitele Papírny Michala Koubského a ředitele společnosti Elpida Jirky Hraběte.

Postupně spolu procházeli všemi fázemi zrodu knižního díla, pročítali texty, vybírali ilustrace, barvu nebo vazbu, aby výsledné dílo dělalo radost nejen autorům, ale i každému, komu se kniha dostane do ruky.

„Viděl jsem, jak Zuzce září oči, když jsme se posunuli o každý další krok, a jak byla na konci neuvěřitelně šťastná,“ vypráví o vzniku knihy Michal Koubský. „Může to znít jako klišé, ale bavilo mě to už pro oči holek, které se na knížce podílely, a také babiček a dědečků, kterým pomůže vlídné slovo, rada nebo pomoc na Lince seniorů, pro než je výtěžek knihy určen.“

Tvůrčí tým knížky Konec moře (zleva): Michal Koubský, Jiří Hrabě, Zuzka Kučerová, Lada Brůnová. Zdroj: Lada Brůnová.Tvůrčí tým knížky Konec moře (zleva): Michal Koubský, Jiří Hrabě, Zuzka Kučerová, Lada Brůnová. Zdroj: Lada Brůnová.

„Co mě nejvíc dostalo, je samotný název – Konec moře. Je lyrický, metaforický a obrazotvorný, každý si pod ním může představit, co chce. To mě nalákalo, díky tomu jsem začal číst texty a přemýšlet, jak je nejlépe zpracovat,“ vzpomíná Michal Koubský během listování hotovou knihou.

Při tvorbě obálky padla volba na Pantone barvu, kterou Michal popisuje jako lososovo-korálovo-tělovou a vnímá ji jako příjemný kontrast k černým ilustracím. Barva se navíc neobjevuje jen na obálce knížky, ale v mořské vlnovce vstupuje i na bílé stránky.

„Pro mě není důležitá jenom plocha, kde je nějaký text nebo obrázek, ale i volná stránka, kde nic takového není. Vnímám to jako prostor pro úlevu nebo odpočinek, protože ty texty jsou poměrně intenzivní,“ popisuje Michal Koubský a čtenář mu dá za pravdu už po přečtení prvních několika stránek.

„Že ani ta Praha mi nepatří. Ani mosty, ze kterých už zmizely stovky pavouků. Vzduch, kterej už začíná mrazit a k ránu voní skoro jako sníh, i když ne tak měkce. A ani ty stromy, sem tam vysázený jakoby omylem. Že ani Prašná brána a Obecní dům. Dnes jsem na ně koukala očima člověka, který stojí na Náměstí Repu poprvé,“ píše se v úvodu knihy a je to zrovna mrazivý vzduch podzimního rána, který mě doprovází na schůzku se spoluzakladatelem ekologického papírnictví Papírna. Tu najdete v Praze na Letné, kde si možná podobně jako autorka musíte dávat pozor, abyste na každém rohu nešlápli do své staré lásky.

Zuzka Kučerová: Konec moře. Zdroj: Konec moře.Zuzka Kučerová: Konec moře. Zdroj: Konec moře.

„Představoval jsem si, že knihu můžete číst před spaním. Když usnete a vzbudíte se ve chvíli, kdy máte knihu otlačenou do čela, nevylekáte se, protože jsme vybrali měkkou obálku i samotnou barvu,“ předvádí Michal, jak se vzbudí s rýhou na čele. „Já obecně miluji barvy, ať už jsou na autě, v interiéru nebo v umění, kde jsou úplně zásadní. Přijde mi úžasné zkoumat přírodní a chemické zákonitosti, zjišťovat, jak barva vzniká, jak se syntetizovalo přírodní barvivo a co se muselo stát, aby se dala vyrábět červená. A příroda je ten největší kouzelník, stačí se podívat na nádhernou barvu citrónu, který si dáváte do čaje,“ popisuje a dívá se přitom na titulní ilustraci, na níž se dívka noří do hrnku s černým nápojem.

Michal Koubský na křtu knihy Konec moře. Foto: Jan Hromádko. Zdroj: Konec moře.Michal Koubský na křtu knihy Konec moře. Foto: Jan Hromádko. Zdroj: Konec moře.

Titulní stránka prošla základním myšlenkovým testem tvůrců: Chtěli byste takový motiv nosit na tričku? Pokud je odpověď kladná, jedná se nejspíš o dobrou ilustraci, která bude fungovat dobře i na knižní obálce. Michal Koubský ovšem dokáže s nadšením vyprávět i o vybrané vazbě (V2 PUR), která obsahuje speciální lepidlo, jež zaručuje, že vazba nepraská. Kromě funkčnosti hrála svou roli i rozumná cena, aby z prodeje knížky zbyly i nějaké peníze, které se dají věnovat na dobrou věc.

„V Papírně se snažíme o to, abychom každý den zakončili dobře. Což znamená, že když už něco děláme, chceme, aby to mělo ještě přidanou hodnotu a mohlo to i někomu pomoci. Myslím, že ‚dobro‘ se nemusí jmenovat jen sekce na webu, ale může to být to, jak se chováte k lidem kolem sebe,“ vysvětluje Michal. „Nečekejte ale konzervativní charitativní předmět, knížku plnou sluníčkových výroků a motivačních citátů. Umění funguje samo o sobě, pomáhat je samozřejmost a cynismu se zde meze nekladou,“ píše k tomu v úvodu autorka Zuzka Kučerová, jako by snad v dobrém popichovala svého kolegu (v dobru).

Nepřehlédnutelný Konec moře v kavárně EMA. Zdroj: Konec moře.Nepřehlédnutelný Konec moře v kavárně EMA. Zdroj: Konec moře.

Zaujmout může už samotný formát knížky, který je trošku jiný než klasická A5, což může být vedle výrazné barvy další hříčka, díky níž si knihu zapamatujete. Na zadní straně je navíc skryté malé překvapení pro čtenáře, který si v přeložené obálce může přečíst pár slov navíc, případně si sem založit vlastní tajemství potřísněné kávou nebo černou nocí. Je to drobnost, podle které poznáte, že nedržíte v ruce jen obyčejnou knihu, ale takovou, nad kterou někdo přemýšlel do nejmenších detailů. I když možná nevidíte radost, jakou může mít člověk z čárového kódu, který na prázdné stránce působí jako funkční infografika.

„Moje ruce jsou dnes ruce staré dámy. Vzpomněla jsem si, že už spolu několik let nechodíme. Přesto ležel vedle mě. Měla jsem ho ráda, ale nebyla jsem dospělá ani na pěstování kytek. Vzpomněla jsem si, že jsme si zpívali na skútru a hráli si na Titanic v parku nad Prahou. A až budu mrtvá, na techno s váma nepudu,“ píše Zuzka Kučerová a vy se můžete ptát, na co asi vzpomínají staré dámy. Odpověď možná znají operátoři Linky seniorů.

***

Zuzka Kučerová: Konec moře

Ilustrace: Lada Brůnová

Grafická úprava: Michal Koubský

Sazba: Tomáš Feuerstein

Distribuční místa: Papírna, EMA Espresso Bar, síť mamacoffee, některé pražské výdejny ZOOT (Anděl, Hlavní nádraží, Dejvická, Budějovická, Celnice), dále online na stránce Konec moře či na eshopu Elpida.

Galerie

Další články