Konec brněnského Bronxu? Nová čtvrť Špitálka má nahradit původní industriální oblast

Brněnská industriální lokalita Špitálka se za pár let změní k nepoznání! Architektonický ateliér A8000 a město Brno přináší koncept rozvoje, který si klade za cíl přetvořit západní část areálu Tepláren Brno v živou, moderní a především chytrou městskou čtvrť, která bude udávat trendy současného žití, práce i odpočinku. Rozvoj území by měl také nastartovat revitalizaci oblasti brněnského Cejlu, neboli Bronxu, a vybudovat zde CITY HUB – místo k setkávání s udržitelným přístupem k životu.

Revitalizace lokality Špitálka není pouze projektem města Brna, ale je zároveň součástí rozsáhlého evropského projektu RUGGEDISED, jehož cílem je zavádění inovativních technologií a přístupů pro rozvoj městských čtvrtí. Vedle Brna jsou do projektu zapojená další evropská města – holandský Rotterdam, skotský Glasgow, švédská Umeå, polský Gdaňsk a italská Parma.

Etapy projektu a cíl realizace

Celý projekt odstartoval díky uspořádání mezinárodní urbanistické ideové soutěže pro celou sídelní oblast o rozloze 24,55 ha na přelomu let 2018 a 2019. Zaměření druhé etapy bylo na územní studii a dopravní infrastrukturu. Třetí etapa se orientovala na území západní části areálu Tepláren Brno. Za návrhem podoby této lokality stojí architektonické studio A8000, které v minulosti přivedlo k životu třeba pražské Forum Karlín nebo se podílelo na revitalizaci oblasti Anděl na pražském Smíchově. 

Špitálka bude fungovat díky nejmodernějším technologiím. | Zdroj: archiv ŠpitálkaŠpitálka bude fungovat díky nejmodernějším technologiím. | Zdroj: archiv Špitálka

Rozvojové oblasti jsou dlouholetou i srdcovou záležitostí studia. Respektují přitom historii a genius loci místa, který překlápí do formy moderních technologií a ekologického standardu 21. století.

„Naším cílem není areály od základů přestavět, změnit nebo destruovat, ale rozvinout je v soběstačnou udržitelnou lokalitu se silnou atmosférou využívající všech dostupných zdrojů, které nám město nabízí. Rozvojové oblasti jsou jedním z našich zásadních témat. Jsme rádi, že si na Špitálce můžeme vyzkoušet nejmodernější technologie,“ uvádí architekt Martin Krupauer.

Work and live jako současný trend v bydlení

Nová brněnská čtvrť by měla po vzoru současných zahraničních trendů v bydlení sloužit jako Work and live lokalita. Podle návrhů architektů zde vzniknou flexibilní otevřené multifunkční jednotky, které budou sloužit jak pro práci, tak pro bydlení. Výhodou má být jejich variabilita, díky které vznikne živá struktura, měnící se podle aktuálních potřeb obyvatel. Jejich variabilitu jistě ocení společnost v době pandemie, které se takřka ze dne na den setřely hranice pracovního a domácího prostředí.

Aktuální podoba místa, kde se bude nacházet CITY HUB. | Zdroj: archiv ŠpitálkaAktuální podoba místa, kde se bude nacházet CITY HUB. | Zdroj: archiv Špitálka

Budoucí podoba CITY HUBU | Zdroj: archiv ŠpitálkaBudoucí podoba CITY HUBU | Zdroj: archiv Špitálka

Revitalizovaná lokalita, CITY HUB, nabídne nejen budoucím obyvatelům, ale i celému městu široké spektrum možností trávení pracovního a volného času. Stane se místem, do kterého se lidé rádi vrací nejen za kulturou, ale i inspirací.

Hlavní dominanty

Ikonou místa i nadále zůstane dlouhodobě nevyužívaná chladicí věž. Architekti jí však vdechnou zcela nového ducha – stane se nejen dechberoucí vyhlídkou na Brno, ale její vnitřní prostor se přemění v takzvaný EVENT HUB. Ten poskytne prostor pro prezentaci firem či obyvatel sídlících v CITY HUBU. 

Aktuální podoba místa, které se přemění v CULTURE HUB. | Zdroj: archiv ŠpitálkaAktuální podoba místa, které se přemění v CULTURE HUB. | Zdroj: archiv Špitálka

Budoucí podoba CULTURE HUBU | Zdroj: archiv ŠpitálkaBudoucí podoba CULTURE HUBU | Zdroj: archiv Špitálka

Na proměnu čekají také dvě lodě průmyslových hal spolu s budovou archivu Tepláren. Stávající dvě lodě se promění v CULTURE HUB. Jeho jednoduché a otevřené řešení umožní rychlou proměnu kulturního využití sálu dle různorodých potřeb konkrétní produkce či dramaturgie. Z budovy archivu Tepláren se stane COWORK HUB, který bude inkubátorem a těžištěm nově vzniklých okolních pracovních ploch. Vedle EVENT HUBU, CITY HUBU a CULTURE HUBU doplní zástavbu šest nových budov pro bydlení a pracovní zázemí.

Nevšední veřejný prostor nabídne nevyužívaná střešní krajina. Vzniknou zde nové střešní terasy, nabízející sportoviště, zeleň i zahrádky pro komunitní pěstování. Architekti navrhli také 400 metrů dlouhý SKYWALK, který prochází chladicí věží a spojí všechny budovy. Stane se unikátní atrakcí a městskou vyhlídkou, připomínající třeba horské Stezky v oblacích nebo dřevěnou konstrukci Metropol Parasol v Seville. 

SKYWALK bude procházet chladicí věží a spojovat všechny budovy. | Zdroj: archiv ŠpitálkaSKYWALK bude procházet chladicí věží a spojovat všechny budovy. | Zdroj: archiv Špitálka

Udržitelný přístup k životu

Cíl města Brna a ateliéru A8000 je jasný – vybudovat za pomoci moderních technologií a inovativních přístupů první chytrou čtvrť v Brně, která by se měla stát pozitivním příkladem zodpovědného a udržitelného přístupu k životu ve městě. Ke snížení negativních vlivů výstavby na životní prostředí nepomohou pouze zelené střechy, ale také debaty o celé výstavbě s experty, jako jsou energetici či poskytovatelé základní infrastruktury.

Cílem projektu je snížit závislost na fosilních zdrojích. | Zdroj: archiv ŠpitálkaCílem projektu je snížit závislost na fosilních zdrojích. | Zdroj: archiv Špitálka

Pro zajištění největší efektivity z energetického hlediska se zvažuje nad využitím nejen geotermálního tepla, tepla ze sluncem vyhřívaných ploch, zbytkového tepla budov, ale i obnovitelných zdrojů energie pro dodatečný ohřev či ochlazení vody. Využít by se mělo také zbytkové teplo ze sousedních provozů teplárny. Zajistí se tak co nejmenší závislost na fosilních zdrojích. Své využití najdou také volné plochy budov, které budou rovněž osazeny fotovoltaickými panely na výrobu elektrické energie.

Zvažuje se také recyklace odpadních vod, které lze efektivně vyčistit a znovu použít k zalévání či splachování. Vnitřní klima objektů by mělo být plně řízeno. Větrání by mohlo být regulováno dle aktuální obsazenosti lidmi, čerstvý vzduch zase ohříván odpadním vzduchem v rekuperačních jednotkách. Uvažuje se o inteligentně řízeném osvětlení, které se přizpůsobí skutečným potřebám v místě. Všechny systémy by měly být spolu propojené, měřené a vyhodnocované – právě tak lze dosáhnout jejich inteligentního řízení. 

Pohled na budoucí podobu čtvrti Špitálka | Zdroj: archiv ŠpitálkaPohled na budoucí podobu čtvrti Špitálka | Zdroj: archiv Špitálka

„Chceme se věnovat všemu, co je skutečně přínosné pro udržitelný život v lokalitě ve spojení s městem. To je naše představa smart technologií. Nyní pokračujeme ve spolupráci s experty napříč obory v definování inovativních principů a technologií, které využijeme. Chystá se také změna územního plánu. V blízké budoucnosti by měly být stanoveny podmínky pro hledání budoucího strategického investora. Prioritou je najít takového partnera, který by se o území dlouhodobě pečlivě staral a chtěl by se stát součástí obrovské proměny této částí Brna, která se nevyhnutelně blíží,“ dodává Martin Krupauer. Unikátní transformace bývalých továrních areálů by tak v budoucnu mohla inspirovat rozvoj celé lokality brněnského Cejlu.

Související

Chátrající autobusové nádraží ožilo. Brněnská Zvonařka prošla modernizací, kterou vedlo oceňované studio Chybík + Krištof
Interiér a architektura

Chátrající autobusové nádraží ožilo. Brněnská Zvonařka prošla modernizací, kterou vedlo oceňované studio Chybík + Krištof

Tamara Pavlechová - 19. 1. 2021 - 3 min.

 Naše estetická měřítka byla od začátku evropská, ne lokální, říká ředitelka TIC BRNO. Jak pořádat vánoční trhy vkusně a s vtipem?
Ostatní

Naše estetická měřítka byla od začátku evropská, ne lokální, říká ředitelka TIC BRNO. Jak pořádat vánoční trhy vkusně a s vtipem?

Tereza Urban - 27. 11. 2020 - 14 min.

Dárky z Brna, které budete chtít doma. TIC BRNO nabízí moderní suvenýry od předních umělců a lokálních tvůrců
Produktový design

Dárky z Brna, které budete chtít doma. TIC BRNO nabízí moderní suvenýry od předních umělců a lokálních tvůrců

Magdaléna Rosůlková - 16. 11. 2020 - 7 min.

Hrdina brněnské gastro scény. Architekt Martin Hrdina vytvořil podobu těch nejhezčích míst na Moravě
Interiér a architektura

Hrdina brněnské gastro scény. Architekt Martin Hrdina vytvořil podobu těch nejhezčích míst na Moravě

Barbora Čápová - 27. 10. 2020 - 8 min.

 Mladý a progresivní. Vážeme se k tradici, ale nebojíme se hledat i jiné cesty, říká děkan Fakulty architekury na brněnské VUT Jan Kristek
Interiér a architektura

Mladý a progresivní. Vážeme se k tradici, ale nebojíme se hledat i jiné cesty, říká děkan Fakulty architekury na brněnské VUT Jan Kristek

Nikol Galé - 21. 9. 2020 - 9 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení