Skicovné, autorský honorář, licence či succes fee? Co vše by měla zahrnovat odměna za práci designéra a proč? Z našich zkušeností ze spoluprací s firmami se ukazuje, že podnikatelé si pozitivní přínosy zapojení designu často uvědomují. Kde však musí designéři stále velmi opatrně vyjednávat, je férová a adekvátní odměna za jejich práci. Přinášíme stručné shrnutí pojmů a základní strukturu kalkulace design projektu, na které můžete stavět.
Honorář za autorský přínos
Autorský přínos designéra je zásadní faktor úspěchu v práci s designem při rozvoji firmy. Výsledek tvůrčí činnosti je to nejcennější, co můžete pro svůj podnik získat – přináší do podniku kreativitu a inovace. Autorství je vyjadřováno autorskou odměnou – honorářem.
neautorské honoráře
Vedle autorského honoráře stojí hodinové sazby za aktivity, které nejsou tvůrčí povahy, např. DTP a sazba publikací a dalších tiskových materiálů, dokončovací práce, korektury apod. Mezi náklady na uvedení designu do života (realizaci) je třeba započíst také ceny za služby dalších stran (např. tisk, příprava a úpravy obrazových předloh, výroby prototypů apod.) a náklady na licence dalších produktů tvůrčí činnosti, které jsou pro daný projekt využívány a jsou chráněny autorským právem, např. fotografie nebo písma.
Jednejte o ceně férově a včas
Přesný a obecný recept nebo závazné tabulky cen a sazeb nemá cenu hledat. Logo může například stát od několika tisíc až po statisíce, pokud je součástí zakázky i vytvoření kompletního vizuálního stylu nebo koncept letáků a inzerce. Jisté je, že stanovení ceny a rozsah zakázky by měly být výsledkem férového úvodního jednání. Samostatnou kapitolou je potom rozdělení zakázky do několika plateb a přesně strukturovaný seznam návrhů a termínů dodání.
Z publikace Proč design?, grafický design: Tereza Bredlerová, Pavel Ševčík
Výše i struktura odměny za autorský přínos designérovi se liší zakázku od zakázky. Pro přehled uvádíme jednotlivé složky odměny designérovi, se kterými se můžete v praxi setkat:
Skicovné
Představuje odměnu za autorský návrh a čas designéra v případě pokud si klient návrh nevybere k dopracování. Cena vyjadřuje tvůrčí úsilí, které designér do návrhu vložil. Náleží i všem dalším designérům, které klient oslovil v případě, že chtěl mít na výběr z více návrhů.
Autorský honorář
Odměna za tvůrčí přínos designéra. Oceňuje invenční designérskou práci, stejně jako jeho know-how a profesní zkušenosti, praxi v oboru, specializaci, stupeň vzdělání či dobré jméno designéra. Náleží designérovi vždy, když se klient rozhodne využít jeho služeb a převést jeho návrhy do reality.
Licence
Design je autorské dílo, které je chráněno autorským zákonem. Licence vyjadřuje poplatek za poskytnutí práva k užívání autorského díla. Podobu a výši licence specifikuje licenční smlouva, ve které jsou přesně určeny podmínky, za jakých může být autorské dílo použito a jaký licenční poplatek za to designérovi náleží.
Succes fee / tantiema
Odměna designérovi formou podílu na zisku. Výše succes fee se odvíjí od kvantitativně měřitelného cíle souvisejícího s úspěchem návrhu autora. Tantiema má nejčastěji podobu procenta z ceny každého výsledného produktu, které náleží autorovi návrhu.
Z publikace Proč design?, grafický design: Tereza Bredlerová, Pavel Ševčík
Nevíte si s designem rady? Využijte naše poradenské služby - můžeme vám s ním pomoci!
PROČ DESIGN?
Článek vychází z publikace Proč design?, jejímiž autory jsou Jiří Hanek, Tereza Bredlerová, Jana Vinšová, Kamila Matějková a Filip Dědic. Publikaci vydala organizace PROTEBE live ve spolupráci s CZECHDESIGN v roce 2013 v rámci projektu Lifenetdesigning. Představuje design a jeho zavádění do praxe firmám, neziskovým a veřejným organizacím, poskytuje praktické rady i příklady dobré praxe. Celá publikace je ke stažení pod títmto článkem.
Ke stažení
publikace-proc-design.pdf | 3 MB | Stáhnout |