Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Kolekce čokolád a razítka vyrobená vězni. Slováci vybírali nejlepší grafické práce roku 2018

Slovenské centrum designu a Ministerstvo kultury Slovenské republiky letos uspořádalo již 15. ročník soutěže Národní cena za design. Téma produktového a komunikačního designu se střídá, letos byl proto po dvou letech předmětem soutěže komunikační design.

Dne 12. 10. 2018 se v Bratislavě konal slavnostní galavečer, během kterého byla vyhlášena jména vítězů ve třech kategoriích: profesionální design, studentský design a design s přidanou hodnotou.

Letošní 15. ročník soutěže vyhlásilo Slovenské centrum designu a Ministerstvo kultury Slovenské republiky. Mezinárodní porota (Českou republiku reprezentoval designér Marek Pistora) vybírala vítěze jednotlivých kategorií z 252 přihlášechých prací, letos byla také vyhlášena speciální Cena za kulturní přínos v oblasti designu.

Profesionálny dizajn – 1. cena

Spis 44 (knižní design)
Autor: Samuel Čarnoký
Klient: Lenka Jakunčánková

Jedná se o grafické zpracování autorské knihy fotografky Leny Jakubčákovej Spis 44, která představuje soubor fotografií ze slovenských věznic.Vazba, obálka a typografie evokuje vězeňskou složku. V knize jsou natištěna razítka, která vyrobili sami vězni.

Spis 44 - knižní design, foto: Adam ŠakovýSpis 44 - knižní design, foto: Adam Šakový

Profesionálny dizajn – 2. cena

BRaK - Bratislavský knižní festival
Autor: Matěj Vojtuš
Klient: BRaK

Autor vytvořil pro festival sérii variabilních ilustrovaných prvků použitých na propagačních předmětů festivalu. Prvky jsou volně inspirované abstraktními grafickými motivy z knihy M. P. Verneuila Abstraktní art deco ornamenty z kaleidoskopu (1920).

BRaK, foto: Adam ŠakovýBRaK, foto: Adam Šakový

Profesionálny dizajn – 3. cena

Kolekce čokolád NAŠA LYRA
Autor: Michal Slovák
Klient: Lyra Chocolate, s. r. o.

Obalový design pro kolekci ručně vyráběných čokolád na Slovensku. Grafické zpracování je inspirováno slovenským nářečím, kraji a zvolený materiál pocitově zvýrazňuje ruční výrobu. Nálepky svým tvarem a barvou napovídají použité slovenské ingredience.  

NAŠA LYRA, foto: Adam ŠakovýNAŠA LYRA, foto: Adam Šakový

Študentský dizajn

Štart je Cieľ – vizuálna identita
Autor: Tereza Maco
Škola: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra vizuálnej komunikácie Pedagóg: Pavol Bálik

Vizuální identita k výstavě diplomových prací studentů ateliéru Typolab na VŠVU v Bratislavě. Identita je postavená na "sportovním" zápase - studenti jsou prezentováni jako vrcholový sportovci, kteří se snaží dostat svým úsilím do cíle.

Štart je Cieľ, foto: Adam ŠakovýŠtart je Cieľ, foto: Adam Šakový

Dizajn s pridanou hodnotou

Čierne diery: Technické pamiatky na Slovensku
Autor: Ondrej Gavalda
Klient: Čierne diery

Grafický návrh zeměpisných příruček, grafik a map technických památek pro sdružení Čierné diery. Dobnes se vydaly edice pro města Bratislava, Trnava a Prešov. Autor spolupracoval s lokálními znalci. Příručky také slouží jako průvodci pro málo známá zákoutí měst.

Čierne diery: Technické pamiatky na Slovensku, foto: Adam ŠakovýČierne diery: Technické pamiatky na Slovensku, foto: Adam Šakový

Cena poroty

Redizajn
Autor: Andrej Barčák
Škola: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra vizuálnej komunikácie Pedagóg: Pavol Bálik

Pojem redizajn je proces přenosu funkčních vlastností původního dizajnu na nový. Projek Reidzajn má za úkol vysvětlit tento pojem a jeho použití. Autor proto navrhnul 7 základních způsobů redizajnu (Refresh, Revízia, Reštart, Retuš, Revival, Receive a Hack).

Redizajn, foto: Adam ŠakovýRedizajn, foto: Adam Šakový

Cena za kultúrny prínos v oblasti dizajnu

Vladislav Rostoka

Rostoka je jedním z klíčových designérů 20. století na Slovensku v oblasti grafického designu na Slovensku, zásadním způsobem zasáhl do všech jeho disciplín. Rozsáhlost jeho díla vzbuzuje respekt i proto, že úpravy knih komponuje jako malé architektury, jako složité struktury písma a obrazu, ve kterých je pečlivě doladěn každý (mikro) detail.

foto: archiv SMDfoto: archiv SMD

foto: archiv SMDfoto: archiv SMD

Galerie

Další články