Knížky pro děti, které nebudou chtít dát z ruky. Vybíráme nejlepší tituly pod stromeček

Tento článek tak trochu šustí papírem, nejenom tím vánočním, balícím, kterého máme za poslední dobu všichni až až, ale hlavně tím voňavým knižním, potištěným tiskařskou barvou. Zaměříme se zde totiž spolu na to, jaké knihy, hlavně pro ty nejmenší čtenáře, zaujaly v poslední době u nás v redakci Czechdesign. Nechte se inspirovat.

Zubr a Medvěd

Pro ty nejmenší teď u nás nejvíc frčí knížky od Oksany Buly, půvabné obrázkové knížky s jemnými milými ilustracemi. Nakladatelství Host vydalo dvě, obě na téma spánek. Zubr si hledá hnízdo o tom, jak by zubr rád prospal celou zimu a druhá s opačným příběhem, jak Medvěd nechce jít spát, protože co kdyby mu něco báječného uteklo? Třeba právě tyhle dvě okouzlující knížky pomůžou vaše drobečky zahnat do pelíšků dřív.

Zubr si hledá hnízdo, Oksana Bula, nakladatelství Host

Jak probíhá celý rok

Od nakladatelství Host tu máme ještě jednu srdcovku a ne jednu, je to celá edice knížek beze slov, které jsou plné bohatých dvoustránkových ilustrací. Rozvíjí postřeh, podporují představivost i logické myšlení a učí nejen malé zvídavce, jak se svět mění podle ročních odbobí. Rok v lese nabádá hledat na obrázcích příběhy jednotlivých zvířátek a dozvídat se tak o jejich zvyklostech, Rok na venkově zachycuje, co se v průběhu celého roku děje v hospodářství a Rok ve školce dětem ukazuje, co všechno se dá v průběhu roku – od září do letních prázdnin – zažít ve školce.

Rok v lese, nakladatelství Host

Bájná ilustrace

Co se stane, až na našem ostrově vykácejí všechny stromy? K čemu je na světě obyčejná moucha? A kde se vzala ta dvanáctihlavá Povodeň? Zelené báje od nakladatelství Mazzel s jemnými akvarely Anety Opekarové jsme zmiňovali už na podzim, kdy jsme je objevili na Lustr festivalu, a pořád nás moc baví!

Zelené báje, foto: mazzel.czZelené báje, foto: mazzel.cz

Jak vyrobit tričko a kdo žije v oceánu

Taky dostáváte dotazy na ty nejelementárnější věci z každodenního života a občas nevíte jak reagovat? Také těžko hledáte slova, která by jasně zformulovala odpověď na dotazy typu: Jak se vyrábí lžíce? A tričko? Velkým pomocníkem v této svízelné situaci může být kniha Jak se co dělá od Alexandry Hetmerové,  naleznete zde v šesti velkoformátových rozkládacích mapách ilustrované postupy o nejvšednějších věcech denní potřeby.

Pro malé zvídavce tu máme ještě jednu velkoformátovou knížku plnou ilustrací. Od autorů bestselleru Mapy Aleksandry a Daniela Mizielińských vychází kniha Pod zemí, pod vodou, která malé čtenáře vezme na pozoruhodnou výpravu do zemského jádra a na dno oceánů. Oboustranná kniha je plná propracovaných ilustrací a detailních průřezů a samo sebou také nabitá informacemi.

Kniha roku

A abych nezapomněla, k těm vzdělávacím rozhodně patří známá knižní hra, která provede vašeho předškoláka abecedou. Alfabeta od skvělého ilustrátora Patrika Antczaka nově vychází v inovovaném vydání, pod svým nakladatelstvím RUKAMA. Kniha vznikla původně jako diplomová práce na FUD univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Za svou existenci již posbírala několik cen, mezi nejvýznamnější patří Zlatá stuha 2016 a druhé místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2016.

Alfabeta, foto: alfabeta-knizka.czAlfabeta, foto: alfabeta-knizka.cz

Pro zvídavé školáky

Je-li vaše dítko už poněkud odrostlejší, možná se už utkáváte s vyzrálejšími dotazy, na něž hledá odpověď i zkušený tatínek či maminka. Možná na vás občas zaútočí dotěrný dotaz typu: Jaké těleso se po vesmíru pohybuje nejrychleji? Mají černé díry dno? Proč nejsou hvězdy rozloženy rovnoměrně? Dají se na noční obloze rozlišit planety a hvězdy? Nenechte se zahanbit, k ruce vám a vašim dítkům může být kniha Kosmos od vydavatelství Jakost. Na všechny obdobné všetečné dotazy odpovídá Tomasz Rożek, polský fyzik a žurnalista, který se snaží přibližovat čtenářům od 10 let nejzajímavější vědomosti ze světa vědy. Formou intuitivních dialogů se v šesti kapitolách (Vesmír, Galaxie, Hvězdy, Planety, Země, Život) dozvíte věci, které fascinují nejen matematiky a fyziky.

Kosmos, foto: jakost.netKosmos, foto: jakost.net

Ahoj kniho!

Máte-li doma spíš malého budoucího umělce, oceníte knihu GHMP s názvem Ahoj socho s ilustracemi Štěpánky Bláhovcové. Pestrá kniha plná fotografií a kreseb je založena na objevování, poučení i spolupráci dětí a rodičů. Najdete zde vyprávění příběhů projektů od Kateřiny Šedé, Kurta Gebauera, Krištofa Kintery nebo např. pomníky sv. Václava a mistra Jana Husa či sochy z Karlova mostu.

A ještě jedna genderově trošku nevyvážená pro malé prepuberťandy. Protože máme osobně ověřeno, že Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky od nakladatelství Albatros je dokážou zaujmout nejen před spaním, ale rovnou na celé odpoledne. A pozor, už vyšel i druhý díl, který rozšiřuje životní osudy stovky mimořádných žen z minulosti i současnosti, s originálními ilustracemi. Seznámíte se s královnou Alžbětou I., módní návrhářkou Coco Chanel nebo s tenistkou Serenou Williams. Každý medailonek navíc doprovází celostránkové portréty od výtvarnic z celého světa.

Jedno doporučení od zkušeného tatínka na závěr: Děti nejvíc milují, když jim ty pohádky před spaním vymýšlíte. Jen pozor, ať se smíchy neskutálí z postele.

Související

České Vánoce designově: 24 tipů pod stromeček
Produktový design

České Vánoce designově: 24 tipů pod stromeček

Veronika Soukupová - 26. 11. 2018

Bláznivá osmibitová grafika i jemné akvarely. Pátý ročník festivalu ilustrace Lustr opět nezklamal
Grafický design

Bláznivá osmibitová grafika i jemné akvarely. Pátý ročník festivalu ilustrace Lustr opět nezklamal

Jana Mattas Horáčková - 16. 10. 2018

Pod stromeček knihu, pěkně vypečenou - obsahem i designem
Grafický design

Pod stromeček knihu, pěkně vypečenou - obsahem i designem

Jana Mattas Horáčková - 19. 12. 2016

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024