Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Soutěž Book in Progress, zdroj: Dipozitiv studio Soutěž Book in Progress, zdroj: Dipozitiv studio

Knížky nejsou mrtvé. Vydejte tu svoji v soutěži Book in Progress

Událost s názvem Book in Progress poukazuje na fakt, že knížky nejsou mrtvé. Letošní rok se v Praze naskytne šance pro všechny autory soutěžit o papír a tisk svého knižního projektu.

„Všichni sběratelé obskurních předmětů, koníčků, ať nám posílají, co mají rozdělaného, protože tohle je ta příležitost, co by jiní vydavatelé třeba nikdy nevydali.“

Deadline: 30. 9. 2019
Kategorie: Grafický design Ilustrace 
Příležitost: Papír a tisk knihy zdarma
Odkaz:  www.bip.dipozitiv.cz

Soutěž Book in Progress, zdroj: Dipozitiv studioSoutěž Book in Progress, zdroj: Dipozitiv studio

Kolik to stojí? Přihlášení je zcela zdarma.

Jaké se hledají knihy? Všechny… Tenké, tlusté, úzké, široké, barevné, černobílé, pouze s textem, pouze s obrázky. Pohádky i horory, knihy o obskurních sběratelských koníčcích, okultní knihy, zasvěcené jednomu či více bohům, knihy ateistické. Je nám to úplně jedno.

Kdo by měl být autor? Požadavky na autora jsou stejně otevřené jako požadavky na obsah knihy. Autor může být student nebo undergroundový pamětník z disidentu. Úspěšný autor nebo někdo na samém začátku své kariéry. Pokud máte něco rozdělaného v šuplíku a máte pocit, že vám na takovou pitomost nikdo nedá peníze, tak jste náš člověk! :)

Musí být kniha hotová? Nemusí. Samozřejmě je lepší do soutěže zaslat maketu hotové knihy, ale není to podmínkou. Stačí vytvořit tak dobrou prezentaci, která přesvědčí porotu, že vy jste ten vítěz.

Do kdy musím svou knihu přihlásit? Do 30. 9. 2019.

Mohu přihlásit více knih? Ano, můžete.

Jak bude probíhat vyhlášení výsledků? Vyhlášení výsledků proběhne 11. 11. 2019 v Centru architektury a městského plánování v Praze, v průběhu skromné odborné konference na téma knih. Zároveň zde proběhne prezentace všech zúčastněných knih, které postoupily do finálního výběru.

1. místo: papír a tisk zdarma na knihu v hodnotě 300 000 Kč

2. místo: papír na knihu zdarma

3. místo: papír na knihu zdarma

Soutěž Book in Progress, zdroj: Dipozitiv studioSoutěž Book in Progress, zdroj: Dipozitiv studio

Iniciátorem a zároveň pořadatelem Book in Progress je Dipozitiv studio, které spolupracuje na vydávání a tvorbě knih. Za událostí stojí příběh z minulosti a zkušenost s nezávislým vydáním knihy s názvem Kniha X. Impuls přišel od Ondřeje Broma, který na UMPRUM zpracovával jako svoji diplomku téma vydávání knih, aniž by musel oslovit vydavatele. V diplomové práci popsal proces vzniku knihu od marketingu až po proces výroby a prodejní kanály. Vypracoval nový koncept prodeje knížek

„Tenkrát na škole kolem roku 2012 jsem oslovil spolužáky (Kristina Fišerová, Lucie Valerová, Michal Sloboda, Jan Kloss, Tomáš Procházka, Matěj Činčera, Marta Maštálková, Adam Uchytil a Helena de Bois) s nabídkou vydat společnou knihu, na kterou se společně složíme. Padl nápad, že každý dá pět tisíc korun a tím získá prostor třiceti stran, na kterých si může dělat, co uzná za vhodné,“ říká Ondřej Brom, designér studia Dipozitiv.

Peníze jim ovšem nestačili, oslovili proto papírny Mondi, které jim poskytly papír na výrobu, k tisku využili tiskárnu Ondřeje Broma staršího. Studenti byli schopni tuto knihu dokončit a vytisknout. A díky grantu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze ji dostat na trh. O Knize X vyšlo mnoho článků a získala ocenění Nejkrásnější knihy ČR 2013 autorů do třiceti let a bronzovou medaili za Nejlepší evropský design (ED Awards). Na Knize X si vyzkoušeli, jak proces vydávání funguje, jak se knihy dají prodávat. Nyní se rozhodli uspořádat soutěž a dát tak šanci i ostatním, kteří by rádi svou knihu vydali.

Rozhovor s Ondřejem Bromem a Martinem Göblem z Dipozitiv Studio

Má soutěž nějaké limity?

ONDŘEJ: Téma a námět knihy je naprosto volný, může se přihlásit kdokoliv. V podstatě je tam jediný limit a to, že tam je, že kdo vyhraje, dostane podporu na realizaci 300 000 Kč a do této částky by se měl vejít. Je to vypočítané, že to vyjde v průměru asi na 400 knih rozsahem, jakým je Kniha X. A pak máme gentlemanskou dohodu, že ta knížka musí být hotová do roka. Pro přihlášení potřebujeme jen o té knížce prezentaci o 20 slidech, která přesvědčí porotu. V den vyhlášení se jimi také budou představovat vybraní finalisté. Naším cílem je také oslovit nakladatele, kdyby tam náhodou narazili na něco, o čem by si mysleli, že to má význam vydat. Tohle propojení nám dává smysl.

MARTIN: Zajímá nás, jaké knihy se do naší soutěže přihlásí, od šílených nápadů, až po knihy, které vidíme denně v knihkupectví. Naším cílem je poukázat na to, že knížku může vytvořit naprosto kdokoliv. Rozhodně se nebráníme tomu, kdyby měli zúčastnění vydavatele, jen ať se snaží dohodnout lepší podmínky, než je těch 5 % finanční odměny, co na autora zbývá.

Co se vám líbí na knížkách?

ONDŘEJ: Mně se líbí ta trvanlivost. U nás ve studiu děláme věci, které jsou rovnoměrně rozkročené mezi onlinem a printem, ale nemá to tu trvanlivost. Knížka je určitý zápis do historie. Taky se mně líbí, že je dokončená. Online nikdy dokončený není, protože se dá neustále měnit a vyvíjet, ale kniha ne, v okamžiku, kdy ji pošlete do tiskárny, je konec.

Co považujete za dobrý grafický design?

ONDŘEJ: Nemám moc rád grafický design, který podléhá trendům. To rychle stárne. Mám raději minimalismus a stálost, především u knížek.

Sledujete nějaké momentální nároky na knihy? Co je nyní aktuální?

ONDŘEJ: Mně zajímá to pozadí za knížkami, jak přichází na svět. Nezajímá mě ani tak samotná grafika jako to, jak ty věci vznikají, víc to pozadí. Je skvělé sledovat tu demokratizaci. V tom publishingu od hudby, přes filmaře po ty knížky. Dnes nepotřebujete půl milionu na to, abyste nahráli hudební album. Stačí vám software za třicet tisíc korun a dokážete si to udělat doma…

Vítěz si nechá vytisknout svou knížku a teď to bude v nákladu třeba 400 kusů doma. Co s tím pak bude dělat? Pomůžete mu s distribucí?

ONDŘEJ: Určitě pomůžeme, poradíme a zkusíme dostat to ven, jak se to má. S tím, že máme nasmlouvané nějaké dopravce a vybraná místa, kde se bude moct kniha prodávat, jako je například PageFive. Také budou na vyhlášení pozvaní zástupci nakladatelů, tak počítáme, že se tam naskytne prostor pro oslovování. Takže doufám, že to neskončí tak, že ten člověk bude mít doma 400 knížek a dalších pět let nebude vědět, co s tím má dělat.

Co teď čtete?

MARTIN: ...životopis Le Corbusiera

ONDŘEJ: No já ho dočetl, a pak jsem ho půjčil Martinovi, protože jsme bratranci. Ale můžu říct, že nyní čtu více online.

Budu se těšit, co zvítězí a jestli to bude ke čtení, nebo třeba k prohlížení.

ONDŘEJ: No to nás hodně zajímá. Vyzýváme všechny vysoké školy, tohle je příležitost pro umělce zrealizovat si třeba svoje portfolio. Nedáváme tomu žádné mantinely – když někdo bude chtít vydat skripta, tak klidně skripta nebo diplomku. Pro vítěze soutěže papír zdarma a tiskárna QUATRO PRINT a.s. nabídla, že vítěznou knihu vytiskne a zknihaří. Součástí vyhlášení bude totiž i malá konference, na kterou jsme pozvali vybrané odborníky. Dali jsme jim otevřené téma „kniha“. Zatím můžeme uveřejnit několik jmen. Účast nám potvrdil Vladimír 518, Adam Uchytil nebo František Kast. Ale přijímáme nápady i od široké veřejnosti, ještě máme místo alespoň pro dva řečníky/odborníky. Tímto děkujeme partnerům konference Book in Progress za tuto příležitost. 

Plánujete další ročníky?

MARTIN: To je ve hvězdách, to si nechme na ten listopad.

Soutěž Book in Progress, zdroj: Dipozitiv studioSoutěž Book in Progress, zdroj: Dipozitiv studio

Vstup je pro veřejnost na vyhlášení a konferenci zdarma.

Do soutěže se můžete přihlásit přes webové stránky bip.dipozitiv.cz, kde je příslušný formulář.

O výherci rozhodne odborná porota, která jistě vybere tu nejzajímavější knihu. Předsedou komise se stal Aleš Najbrt (Studio Najbrt), dále oslovili teoretičku Kateřinu Šlaufovou, která by měla dohlédnout na obsahovou stránku knihy. A posledním porotcem je pak grand designér, ilustrátor a nakladatel Jindřich Janíček.

Vyhlášení vítězů proběhne dne 11. 11. 2019CAMP - Centrum architektury a městského plánování.

Videospot k soutěži Book in Progress

Další články