Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Knihex, Foto: Jan hromádko Knihex, Foto: Jan hromádko

KNIHEX

V Praze se v poslední době koná čím dál víc akcí, na kterých se návštěvník cítí dobře. Jednou z nich je Knihex. Setkání malých nakladatelů a náročných čtenářů probíhá dvakrát do roka, a to v zimě a v létě. Čtěte, proč se na něj vydávat a jací nakladatelé by neměli chybět ve vaší knihovně.

PRO ČTENÁŘE S DOBRÝM VKUSEM

Literární jarmark Knihex kultivuje české literární dění od roku 2011. Založila ho nakladatelka Karolina Voňková jako alternativu ke komerčním knižním veletrhům. Jeho poslední vydání proběhlo na konci června na Náplavce.

Knihex je jarmark s přidanou hodnotou. Nemusíte se prodírat prostorem přeplněným stánky, ani tápat při výběru knihy. U stánku se mnohdy potkáte se samotným autorem nebo nakladatelem a nákup se tak může změnit v inspirativní setkání. Jarmarky doprovází autorská čtení, workshopy (naposledy jste se například mohli naučit vázat knihy), hudba, koutek pro děti nebo místa s dobrou kávou.

Knihy, se kterými se setkáte na Knihexu, se od většinové knižní produkce liší na první pohled. Zapojení nakladatelé knihám věnují čas a péči. Jejich knihy tak ke čtenáři promlouvají nejen obsahem, ale také výtvarným, grafickým a řemeslným zpracováním

NAKLADATELÉ, KTERÉ MUSÍTE ZNÁT

Při průzkumu nabídky zajímavých malých nakladatelů se vám může stát, že se ztratíte. Inspirujte se při hledání naším výběrem nakladatelů i knih.

Atlantis

Novinkou posledního Knihexu byla účast nakladatelství Atlantis, které je mimo jiné výhradním vydavatelem děl Milana Kundery.

Pod hlavičkou Atlantisu dále vyšla například díla nedávno zesnulého Ludvíka Vaculíka, básníka Petra Kabeše nebo držitele Nobelovy ceny Güntera Grasse.

Atlantis vydává také nesmrtelné dílo Wiliama Shakespara v překladu Martina Hilského.

Naposledy Atlantis vydal například Kunderův sedmý svazek esejů O hudbě a románu.

Milan Kundera, Zahradou těch, které mám rád zdroj: www.dalfar.files.wordpress.com/2014/11/zahradou.jpgMilan Kundera, Zahradou těch, které mám rád zdroj: www.dalfar.files.wordpress.com/2014/11/zahradou.jpg

Baobab

Knihy nakladatelství Baobab poznáte téměř s jistotou pro jejich výrazné výtvarné zpracování, které nakladatelství svěřuje mladým výtvarníkům. Jejich knihy patří k tomu nejzajímavějšímu, co můžete dát dětem ke čtení. Jsou chytré, hravé a vizuálně přitažlivé.

Baobab nově vydal třeba knížku Klárka a 11 babiček autorky Olgy Černé s ilustracemi od Alžběty Skálové nebo monografii výtvarníka Jiřího Šalamouna, který dal tvář Maxipsu Fíkovi.

Jiří Šalamoun aneb představitelné pohledy na svět, editor: Ivan Rous, zdroj: www.baobab-books.netJiří Šalamoun aneb představitelné pohledy na svět, editor: Ivan Rous, zdroj: www.baobab-books.net

Bežiliška

Dětská knihovna rozkvete také díky knížkám malého sympatického nakladatelství Běžiliška, které vydává hlavně poctivě provedená leporela. Naposledy vydané veršované leporelo Křížem krážem hurá za ní! autorek Šárky KrejčíAndrey Tachezy bude děti bavit i díky originální interaktivní formě.

Robin Král a Anastasia Stročkova, O slonovi, který se bál výšky, zdroj: www.hugochodibos.czRobin Král a Anastasia Stročkova, O slonovi, který se bál výšky, zdroj: www.hugochodibos.cz

Bylo nebylo

Pro nakladateství Bylo nebylo je prioritou obraz a vizualita. Bylo nebylo vydává autorské knížky pro děti a dospělé. Na výrobě knihy se vždy podílí několik autorek a knihy jsou většinou ručně vázané. Poctivá a pečlivá práce nakladateství pravidelně vynáší úspěchy v soutěži Nejkrásnější české knihy. V roce 2010 ji dokonce ovládlo s hádankovou knihou Co je to? ilustrátorky Anny Pleštilové, která u nakladateství vydala přes deset děl.

Anna Pleštilová, Ukolébavka pro malé pávy, zdroj: www.moda.czAnna Pleštilová, Ukolébavka pro malé pávy, zdroj: www.moda.cz

Edition Lidu

V malém mezinárodním nakladatelství Edition Lidu se spojuje knižní kultura, současná umělecká tvorba a ekologická odpovědnost.

Na e-shopu Knihexu reprezentuje nakladatelství kolekce hravých černobílých kapesních komiksů Pocket Comic Books

Tereza Vostradovská, Soul, zdroj: www.knihex.czTereza Vostradovská, Soul, zdroj: www.knihex.cz

Lipnik

Nakladateství Lipnik, v jehož čele stojí organizátorka Knihexu Karolina Voňková, se zaměřuje na médium komiksu. Za pozornost určitě stojí kniha Recykliteratura. Původně byly jednotlivé komiksy publikovány na facebookových stránkách projektu, nyní vycházejí knižně. Recyklatura je hra s obrazem a textem, které se dávají dohromady v překvapivých souvislostech. Autorem je výtvarníka a scenárista Vojtěch Mašek a Karolina Voňková. Graficky knihu upravil Jan Šiller. 

Recyklatura, zdroj: www.facebook.com/recykliteraturaRecyklatura, zdroj: www.facebook.com/recykliteratura

Rubato

Až budete chtít sáhnout po intelektuálně stimulující četbě, přečtěte si knihu z nakladatelského studia Rubato, které vydává především díla z oblasti světové prózy a esejistiky. Tento rok u nich vyšla například monografie jednoho z nejvlivnějších tvůrců a teoretiků grafického designu Richarda Hollise Stručná historie grafického designu. Pokud se o tento obor zajímáte, je to skoro povinná četba.

Richard Hollis, Stručná historie grafického designu, zdroj: www.rubato.czRichard Hollis, Stručná historie grafického designu, zdroj: www.rubato.cz

UMPRUM

Vysoká škola uměleckoprůmyslová má své nakladatelství, které vydává publikace z historie a teorie umění a estetiky, katalogy, skripta nebo monografie. Vloni vydaná publikace Myslet město, Současná městská strategie autorky Lucie Stejskalové zabodovala společně s dalšími tituly nakladatelství UMPRUM v soutěži Nejkrásnější knihy roku 2014. Přečtěte si ji, pokud vás zajímají současné přístupy v městském plánování. 

Lucie Stejskalová, Myslet město, Současná městská strategie, zdroj: www. bookstore.artmap.cz/Lucie Stejskalová, Myslet město, Současná městská strategie, zdroj: www. bookstore.artmap.cz/

Na další knižní veletrh Knihex se můžete těšit zase v prosinci. 

Galerie

Libdesign 2016

Libdesign 2016

Konference, 2. 9. 2016, 08:00 - 18:00
NTK - Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6

Knihex 5½

Knihex 5½

Knižní jarmark, 12. 12. 2015 - 13. 12. 2015
Studio Alt@, U Výstaviště 21, Praha 7

Grafický design
ČTENÁŘSKÝ DENÍK PODLE REDAKCE CZECHDESIGN

Další články