Když vás inspiruje jízda tramvají. Úspěšná cesta sklářské designérky Barbory Štefánkové

Kombucha, nepříjemné životní situace a domácí těstoviny? Seznamte se s Barborou Štefánkovou, absolventkou Ateliéru skla na UMPRUM. Její tvorbu, ve které kloubí nadsázku s tradicí i současností, byste totiž rozhodně neměli přehlédnout!

Sklo jako životní úděl

Barbora se narodila v roce 1991 do rodiny sklářů, a své dětství v Martinském údolí a Dolním Polubném tak prožila obklopena tímto materiálem. Zatímco někteří by se mu v dospělosti už raději vyhýbali, pro ni se stal životní náplní. Fascinuje ji svou optikou, barvou, ale také samotným způsobem zpracování. „Na konci je většinou vidět jen finální dílo, ale prožít si ten samotný proces vzniku je tisíckrát lepší. A navíc, nenapadá mě jiný materiál, který by díky rozbití přinášel štěstí.“    

Rituály; foto: Anna PleslováRituály; foto: Anna Pleslová

Rituály; foto: Anna PleslováRituály; foto: Anna Pleslová

Učení není nikdy dost - ani po 9 539 dnech

Barbora je absolventkou Ateliéru skla na UMPRUM. Ten je - pod vedením Ronyho Plesla - známý jako místo, kde se tvorba pohybuje na hraně užitého umění a designu. Sama Barbora říká, že se tento balanc snaží udržet a nerada by k jedné či druhé oblasti tíhla více.

Závěsná miska na přípravu vodního kefíru; foto: Anna PleslováZávěsná miska na přípravu vodního kefíru; foto: Anna Pleslová

Studium na UMPRUM zakončila diplomovou prací 9 539 dní. Skleněné figurky, které Barbora pro svou práci použila, mají v Čechách bohatou tradici. Jejich kořeny sahají až k Jaroslavu Brychtovi do Železného Brodu, kde Barbora studovala na střední sklářské škole. V případě 9 539 dní však nečekejte žádná křehká barevná zvířátka a pohádkové postavy - tyto figurky jsou zhmotněním jejich vlastních zážitků a ponaučení, které si z nich odnáší: „Například figurka ve slepičím kostýmu, slepicí v ruce a podtitulem „Kdo to vykdákal?!“ je připomínkou, že si mám tajemství nechat pro sebe, a pokud se tak nestane, musím za to, že jsem „slib mlčenlivosti“ porušila, nést následky.“

9 539 dní - Kdo to vykdákal?!; foto: Lenka Glisníková9 539 dní - Kdo to vykdákal?!; foto: Lenka Glisníková

Každý nejspíš sám víme, kolik takových situací nás v životě potkává, a tak si za ně snadno dosadíme vlastní příběh. Že byste takových postaviček potřebovali více? Nebojte, Barbora už pracuje na další kolekci!  

9 539 dní - Naše masky; foto: Lenka Glisníková9 539 dní - Naše masky; foto: Lenka Glisníková

Skleněnými figurkami však její vysokoškolská cesta ještě neskončila - nyní ji zažívá z opačné pozice jako odborná asistentka na Fakultě umění a designu na Univerzitě J. E. Purkyně.

„Baví mě, že se stále učím - a to právě tím pohledem z opačné pozice. Myslím, že ke studiím patří občasné „držkování“ na vedení. Já sama nebyla výjimkou, avšak když to teď vidím z pozice samotného vedení, mám chuť všem lidem, co se mnou měli během studií tu čest, poslat perníkové srdce s nápisem „odpusťte mi“. Nicméně mým prvním postřehem bylo, že na této straně stolu - například při konzultacích - jsou vždy mnohem pohodlnější židle. To je však asi jediná věc, kterou bych postupem času označila za pohodlnou.“

Set na přípravu mléčného kefíru; foto: Anna PleslováSet na přípravu mléčného kefíru; foto: Anna Pleslová

Ptáte se, kde pro svou tvorbu čerpá inspiraci?

Jak je patrné už z její diplomové práce, jsou to právě každodenní situace a vjemy, které promítá do své tvorby. Například po jedné jízdě tramvají s kombuchou v pětilitrové lahvi od okurek, vytvořila elegantní set na fermentaci, uchování a užívání nápoje, který z této houby vzniká.

Set na přípravu kombuchy; foto: Anna PleslováSet na přípravu kombuchy; foto: Anna Pleslová

„Hromadná doprava a zvláštní cosi, co umístěním do lahve od okurek vypadalo jako mozek, to bylo původcem nápadů z tohoto období.“ Následoval Set na přípravu mléčného kefíru pomocí Tibetské houby, Set na přípravu vodního kefíru z Tibi krystalů a Rituály - čajové sety pro moderní nomády.

Set na přípravu kombuchy; foto: Anna PleslováSet na přípravu kombuchy; foto: Anna Pleslová

(Nejen) těstovinová budoucnost

V současné době se chce Barbora kromě vzdělávání a práce na nové kolekci figurek věnovat skleněné koláži, která zatím žije jen ve formě skic. Snad se ale můžeme těšit i na jeden větší projekt, který by provázela samostatná výstava, a domácí těstoviny - ty by se prý totiž moc ráda naučila dělat. Nicméně díky nahodilosti, se kterou většina jejich prací vzniká, bude dost možná její budoucnost jedním velkým překvapením. A my se na něj hodně těšíme!

Související

Kvalitář je posedlý sklem a cyklistikou. Glassbrothers vystavují sport a tradici v unikátní symbióze
Produktový design

Kvalitář je posedlý sklem a cyklistikou. Glassbrothers vystavují sport a tradici v unikátní symbióze

Kristýna Mikešová - 7. 6. 2018 - 5 min.

ÚSTÍ vs. UMPRUM. Kteří studenti zaujali šéfredaktorku magazínu Czechdesign?
Produktový design

ÚSTÍ vs. UMPRUM. Kteří studenti zaujali šéfredaktorku magazínu Czechdesign?

Veronika Pařízková - 23. 2. 2018 - 5 min.

Sklářská výtvarnice Zuzana Kubelková vyvařila ve svém tyglíku proměn mezinárodní úspěch
Ostatní

Sklářská výtvarnice Zuzana Kubelková vyvařila ve svém tyglíku proměn mezinárodní úspěch

Tereza Lišková (Material Times) - 8. 8. 2017 - 12 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024