Když se svatba snoubí s českým designem. Přinášíme šperkovou ochutnávku ze svatebních realizací designérů

Čeští designéři našli zalíbení ve svatbách, foto: Tomáš Slavík Čeští designéři našli zalíbení ve svatbách, foto: Tomáš Slavík

Svatba je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších mezníků našeho života a my společně s designéry sdílíme přesvědčení, že by se manželství mělo stvrzovat šperky stejně výjimečnými, jako je láska sama. I z toho důvodu jsme na první máj zahájili v Galerii CZECHDESIGN mimořádnou výstavu Snoubení, která je bohatou přehlídkou svatební produkce českých designérů. Budoucí snoubenci, nevěsty a ženichové, přijměte ochutnávku z toho nejlepšího, co vzniklo pod rukama lokálních tvůrců.

Příběh začíná

Nejdůležitější otázka, jakou v životě položíme, i nejistota, s jakou na ní očekáváme odpověď, se navždy vepíší do příběhu zásnubního prstenu. Příslib manželství, který jsme možná netrpělivě vyhlíželi, nebo přišel zcela spontánně bez ohlášení, je nutné stvrdit něčím tak krásně symbolickým, čím je kroužek na našem prstu. 

Čeští designéři jsou si jedinečnosti zásnubních prstenů vědomi a tvoří prsteny přesně takové, které jsou schopny všechny příběhy a city pojmout. Ve svých realizacích rozvíjí a přetváří klasickou podobu zásnubního prstenu osazeného diamantem nebo přináší nové koncepty, v nichž se přizpůsobují konkrétnímu přání zákazníka.

27jewelry, Prsten Diamond Cluster, zdroj: 27jewelry27jewelry, Prsten Diamond Cluster, zdroj: 27jewelry

Jedním z nich je Lenka Kerlická, která stojí za značkou 27jewelry. Šperky Lenky Kerlické, podle jejích slov, vznikají z potřeby tvořit něco jinak a se stejnou myšlenkou přistupuje i k zásnubním prstenům. Ty vytváří tak, aby nesly kromě příběhu i respekt k celé události. V návaznosti na tradici a po vzoru známé pravdy, že v jednoduchosti je krása, tvoří také slovenská designérka Veronika Uhrecká. Prsteny z klasického i bílého zlata osazené kamenem jsou doménou její značky, Uhrecki.

Adéla Schicker, Prsten s českým granátem, zdroj: Adéla SchickerAdéla Schicker, Prsten s českým granátem, zdroj: Adéla Schicker

Pokud chcete, aby váš zásnubní prsten překročil hranice tradice a přesto zůstal sofistikovaný, obraťte svou pozornost k designérům Hanuši Lamrovi, Adéle SchickerOndřeji Stárovi. Nekonečnou inspirací Hanuše Lamra je příroda, již neopouští ani v zásnubních realizacích. Mezi ty patří pohádkový prsten pro lesní víly s bílou perlou připomínající tvar žaludu. Konceptuální přístup a hravost je blízká i Adéle Schicker, která nechává vyniknout surovosti kovového materiálu a následně jej doplňuje drahými kameny. Šperkař Ondřej Stára svým prstenem Fractures nabouravá klasické pojetí prstenu jako pouta a fakticky jeho tvar rozlomuje a otevírá. Narušení formy pro Ondřeje znamená první náznak zásadní životní změny, jakou zásnuby jistě jsou. 

MAMORI, Prsten Fractures, zdroj: MAMORIMAMORI, Prsten Fractures, zdroj: MAMORI

Když dva jsou jako jeden

Zatímco zásnubní prsteny jsou opředeny překvapením a určitou dočasností, ty snubní jsou tu pro nás, aby nás doprovázely na společné cestě životem. A protože se snubní prsten bude nosit na prstech obou manželů tak dlouho, jak jim to jen dovolí, měl by vycházet z jejich představ a být zkrátka dokonalý. 

Podobně jako u zásnubních prstenů, i zde designéři navazují na tradici, pohrávají si s ní a vymýšlejí nová zpracování, aby zachytili esenci čisté lásky. 

Eliška Lhotská, Kolekce svatebních prstenů, zdroj: Eliška LhotskáEliška Lhotská, Kolekce svatebních prstenů, zdroj: Eliška Lhotská

Eliška Lhotská je renomovanou šperkařkou a snubní prsteny tvoří i v rámci své kolekce New Archeology,  jejíž posláním je prostřednictvím chlebových otisků zachovat odlitek historie pro budoucí generace. Na pohled jednoduchý kroužek, malý artefakt coby prstýnek, tak ve svém obvodu skrývá důkaz nejen o manželství, ale i o naší civilizaci. S motivem otisku pracuje také designérka Lucie Houdková, která jej dále individualizuje použitím vlastních otisků prstů budoucích manželů. Otisky aplikuje na část nebo celek prstenu. Otisk hraje prim i na prstenech Věry Novákové vytvořených odlitím do sépiové kosti, čímž se na jejich povrchu vytváří rozmanité struktury. Věra Nováková tak kombinuje tradici s experimentem, což je postup prostupující celou její tvorbu.

Klára Šípková, Snubní prsten z oceli, zdroj: Klára ŠípkováKlára Šípková, Snubní prsten z oceli, zdroj: Klára Šípková

Pro snoubence, jejichž srdce bije pro geometrické tvary, jednoduchost a rafinovanost, tvoří Klára Šípková dvojice prstenů, které je možné díky jejich konstrukci do sebe zaklesnout nebo je spojit zabudovaným magnetem. Geometrická přísnost je doménou také studia JA-RA. Jednoduché křivky v kombinaci se zdánlivou tíhou ocelového materiálu dávají snubním prstenům další rozměr. 

Třešnička na svatebním dortu

Za jednu z nejpříjemnějších svatebních povinností považujeme výběr šperků pro budoucí nevěstu. Zásnubní prsteny necháváme v rukou mužů, snubní prsteny jsou parketou obou zamilovaných a výběr svatebních šperků si mohou nevěsty užít se vším všudy. Ať už se jimi chystají doplnit šaty tradiční, minimalistické nebo v oblíbeném boho stylu, na poli českého designu šperku je z čeho vybírat.

Jan Vlasák pracuje s kombinací organické struktury a tvarově čisté industriální formy a nebojí se ani materiálů jako jsou plast, kosti nebo koňské žíně. Součástí výstavy jsou kromě jeho prstenů výrazné, ale něžné náhrdelníky z kovových nitek a žíní, náramky v podobném stylu, brože i náušnice. 

Jan Vlasák, Náhrdelník a náramek, foto: Tomáš SlavíkJan Vlasák, Náhrdelník a náramek, foto: Tomáš Slavík

Elegantní a designové doplňky do vlasů mohou pozvednout svatební účesy na jinou úroveň. Nepřehlédnutelnou ozdobou svatebního účesu bude koruna vyrobená ze surových krystalů od designérky ISIS, která z vás udělá nejen nevěstu, ale také bohyni. ISIS je zároveň autorkou kolekce náušnic s krystaly v podobném stylu. 

ISIS, Koruna z krystalů, zdroj: ISISISIS, Koruna z krystalů, zdroj: ISIS

Královna cen Czech Grand Design a stálice v oblasti českého šperku, Nastassia Aleinikava, nevěstám nabízí plejádu šperků napříč svými kolekcemi. Jedním z nich je prsten na dva prsty z kolekce s názvem podle záhadné knihy z 15. století, Voynichova rukopisu. Snubní prsten nezastíní, naopak ho s citem doplní na druhé ruce. V neposlední řadě ani nemusíme představovat značku Zorya, za níž stojí designér Daniel Pošta a šperkař Zdeněk Vacek. Z jejich širokého repertoáru jsme vybrali náušnice z kolekce CUT vyrobené z růžových říčních perel, které jsou citlivě opracovány speciální technikou do netypického tvaru.

Nastassia Aleinikava, Prsten Voynichův rukopis spina stříbrný, zdroj: Nastassia AleinikavaNastassia Aleinikava, Prsten Voynichův rukopis spina stříbrný, zdroj: Nastassia Aleinikava

Máte chuť si některý z těchto šperků pořídit? Není nic jednoduššího než se obrátit přímo na nás. Připravili jsme pro vás specializovaný web a e-shop s nejširší nabídkou svatebních prstenů od českých designérů snoubeni.com a tištěný katalog Snoubení. Nebo doražte k nám do kamenného obchodu v Myslíkově a my vám poradíme, jak na to.

Související

Svatba a design nerozlučně spolu. CZECHDESIGN uvádí Snoubení – katalog prstenů od českých designérů
Produktový design

Svatba a design nerozlučně spolu. CZECHDESIGN uvádí Snoubení – katalog prstenů od českých designérů

Veronika Soukupová - 30. 3. 2020 - 6 min.

Svatební dary, které nezapadnou. Darujte novomanželům kvalitu a originalitu
Produktový design

Svatební dary, které nezapadnou. Darujte novomanželům kvalitu a originalitu

Veronika Soukupová - 27. 5. 2019 - 4 min.

Na zámku, ve stodole, v muzeu. 10 netradičních míst, kde se může uskutečnit vaše svatba
Interiér a architektura

Na zámku, ve stodole, v muzeu. 10 netradičních míst, kde se může uskutečnit vaše svatba

Nikola Nováková - 22. 8. 2018 - 6 min.

Design a svatby: když se snoubí originalita a kvalitní zpracování
Produktový design

Design a svatby: když se snoubí originalita a kvalitní zpracování

Lucie Vrkotová - 19. 4. 2017 - 3 min.

Láska na celý život: zásnubní a snubní prsteny od českých designérů
Móda a šperk

Láska na celý život: zásnubní a snubní prsteny od českých designérů

Tereza Vernerová Volná - 10. 9. 2015 - 5 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení