Když se spojí design a káva

Pro všechny milovníky kávy a designu přinášíme výběrový přehled českých kaváren, kde si kromě šálku lahodného espressa vychutnáte i požitek z dokonale promyšleného a do puntíku vyladěného interiéru.

La Bohème Café

La Bohème Café, Sázavská 2031/32, Praha 2-Vinohrady, zdroj: La Bohème CaféLa Bohème Café, Sázavská 2031/32, Praha 2-Vinohrady, zdroj: La Bohème Café

Jednou z vůbec nejkrásnějších pražských kaváren je bezpochyby La Bohème Café. Interiér této vinohradské pražírny výběrové kávy navrhl Mario Wild. Kombinací různých stylů a kusů nábytku i dekorací bylo dosaženo opravdového interiéru bohémství. V prostoru najdeme nábytek z obchodů Stockist, Snell či Vitra, doplňky z antikvariátů, zavěšené knihy a housle či obláčkové tapety s nalepenými motýly a ptáčky. To vše je doplněno o upomínkové předměty z cest samotného majitele kavárny. Celá fúze tvoří ojedinělý a příjemný kavárenský koncept.

Phill's Twenty7

Phill's Twenty7, Přístavní 339/27, Praha 7, zdroj: Phill's Twenty7Phill's Twenty7, Přístavní 339/27, Praha 7, zdroj: Phill's Twenty7

V prosperující čtvrti pražských Holešovic najdeme kavárnu Phill's Twenty7. Interiér navrhli Jan Plecháč a Henry Wielgus. Cihlové stěny, TON a Stockist židle jdou ruku v ruce s industriálním prvky, které jsou pro Holešovice typické. Autorkou grafické stránky bistra je Anna Balounová. Nejklíčovějším designovým prvkem jsou však světla Neverending Glory, která navrhli Jan a Henry pro firmu Lasvit. Ta mají interpretovat klasické a opulentní křišťálové lustry a do nové podoby kopírovat jejich ikonické obrysy. 

Café Záhorský

Café Záhorský, Eliášova 279/1, Praha 6, zdroj: Café ZáhorskýCafé Záhorský, Eliášova 279/1, Praha 6, zdroj: Café Záhorský

Loňským vítězem soutěže Interiér roku v kategorii veřejný interiér se stal dejvický prostor Café Záhorský. Rodinná kavárna a pekárna se nachází v původně secesním domě a její interiér řešilo studio JRA Magdaleny Rochové. 

Dos Mundos

Dos Mundos, Milady Horákové 38, Praha 7, zdroj: Dos MundosDos Mundos, Milady Horákové 38, Praha 7, zdroj: Dos Mundos

Do letošní soutěže Interiér roku se do stejné kategorie přihlásila kavárna Dos Mundos, kterou najdeme v Praze na Letné. Originální interiér vás zaujme již na první pohled z ulice. Ve výloze jsou zavěšeny houpačkové systémy v červené barvě a za barem si všimneme výrazné grafiky. Řešení interiéru se ujal Architektonický ateliér +arch.

Kavárna Místo

Kavárna Místo, Bubenečská 12, Praha 6, zdroj: MístoKavárna Místo, Bubenečská 12, Praha 6, zdroj: Místo

Krásná kavárna v pražských Dejvicích, která je oživena originálním interiérovým designem, nese název Místo. Vychutnáte si zde výběrovou kávu doubleshot a kochat se u toho můžete ilustracemi Kateřiny Kynclové, které zdobí místní stěny. Návrh prostoru projektovala architektonická kancelář Edit. K posezení byly vybrány židle české firmy TON, které byly následovně oživeny barevným nátěrem vždy jedné ze čtyř nohou.

SKØG Urban Hub

SKØG Urban Hub, Dominikánské nám. 187/5, Brno-střed, zdroj: SKØGSKØG Urban Hub, Dominikánské nám. 187/5, Brno-střed, zdroj: SKØG

Právě díky svému skvostnému interiéru se také proslavila brněnská kavárna SKØG Urban Hub. Je v něm patrná inspirace skandinávským designem a dřevem se na něm rozhodně nešetřilo. Název kavárny pochází ze švédštiny a v překladu znamená "Les". 

Café Atlas

Café Atlas, Žerotínovo nám. 533/6, Brno-střed, zdroj: AtlasCafé Atlas, Žerotínovo nám. 533/6, Brno-střed, zdroj: Atlas

Centrum Brna se chlubí designovou kavárnou, cukrárnou a salaterií Atlas. Název je příznačný, jelikož dominantou prostoru je široká tapeta s ilustracemi, obrázky a motivy z historických cestopisů a atlasů. Výrazné prvky v podobě malby nebo tapety na stěnu se staly v kavárenském prostředí hitem.

Mikyna Coffee&Food Point

Mikyna Coffee&Food Point, 5. května 62, Liberec, zdroj: MikynaMikyna Coffee&Food Point, 5. května 62, Liberec, zdroj: Mikyna

Liberecká kavárna Mikyna disponuje decentním interiérem, který kombinuje rustikální prvky se strohým minimalismem. Na první pohled nás zaujmou skládané geometrické lustry a chalupářské židle. Každý pes, jiný ves, ale tady to funguje. Navíc dáváme plus za filtrovanou kávu z berlínské pražírny The Barn a vegetariánské obědové menu.

Red Salon

Red Salon, Vězeňská, 3, Praha 1-Staré Město, zdroj: Red SalonRed Salon, Vězeňská, 3, Praha 1-Staré Město, zdroj: Red Salon

Možná by vás nenapadlo zajít na dobrou kávu do kadeřnického salónu. Pražský Red Salon je však důkazem, že spojit se dá krásné s užitečným. V horním patře kadeřnictví je totiž vybudována stylová kavárna, jejíž součástí je navíc knihovna vybavená výtvarnými publikacemi, časopisy a knihami o umění a designu. Ozkoušeno na vlastní oči, chuťové buňky i vlasy.

Punkt.

Punkt., Bayerova 577/7, Brno-střed-Veveří, zdroj: Punkt.Punkt., Bayerova 577/7, Brno-střed-Veveří, zdroj: Punkt.

Brněnské Punkt Café a jeho interiér zrealizovali ryze jeho majitelé. Inspirací jim byly minimalistické, hipster kavárničky, které navštívili během svých cest. Kavárna tak dostala berlínský punc a jako klíčový aspekt bylo zvoleno mořené borové dřevo. U dřevěných stolů se posadíte na vintage židlích ze základní školy a kochat se můžete hotovým uměleckým dílem v podobě stěn kavárny. 

SmetanaQ - café & bistro

SmetanaQ - café & bistro, Smetanovo nábř. 334/4, Staré Město, Praha, zdroj: SmetanaQSmetanaQ - café & bistro, Smetanovo nábř. 334/4, Staré Město, Praha, zdroj: SmetanaQ

Úplnou novinkou na poli kavárenského fajnšmekrovství je počin s názvem SmetanaQ. Kavárna byla zřízena na pražském Smetanově nábřeží a návštěvníky láká na dobrou kávu, dezerty a minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr, který navrhla česká sklárna BOMMA.

A pokud i vás oslovilo spojení kávy a designu, zkuste se zapojit do designérské soutěže NESCAFÉ AZERA. Soutěž pro grafické designéry a ilustrátory vyhlašuje Nestlé společně s Czechdesign a její náplň spočívá v navržení potisku plechovky pro kávu NESCAFÉ AZERA.

"Tématem soutěže je Život ve městě. Jednotlivé návrhy mají reflektovat různé barvité aspekty města a současného života v něm, ke kterému pití kávy neodmyslitelně patří."

Související

Výstava Světlo v architektuře
 

Výstava Světlo v architektuře

Výstava
23. 3. 2017 - 26. 3. 2017

Bydlet jako designér. Mám ráda neměnnost a při výběru vybavení jsem impulzivní, říká Andrea Jandová, která kombinuje staré a současné solitéry
Interiér a architektura

Bydlet jako designér. Mám ráda neměnnost a při výběru vybavení jsem impulzivní, říká Andrea Jandová, která kombinuje staré a současné solitéry

Tereza Bíbová - 24. 6. 2024 - 5 min.

Volmanova vila otevírá stálou výstavní expozici, podílelo se na ní kreativní studio OKOLO
Umění

Volmanova vila otevírá stálou výstavní expozici, podílelo se na ní kreativní studio OKOLO

Redakce Czechdesign - 26. 6. 2024 - 3 min.

Kopeček na radničním dvoře. Studující FA ČVUT navrhli a postavili výstavní pavilon ve Vimperku
Interiér a architektura

Kopeček na radničním dvoře. Studující FA ČVUT navrhli a postavili výstavní pavilon ve Vimperku

Redakce Czechdesign - 5. 7. 2024 - 2 min.

Probudí ve vás kreativitu. Vybíráme 4 povedené interiéry kanceláří, kde je radost pracovat
Interiér a architektura

Probudí ve vás kreativitu. Vybíráme 4 povedené interiéry kanceláří, kde je radost pracovat

Jolana Mandíková - 11. 7. 2024 - 7 min.

Zvládnuto na jedničku. Tři inspirativní domovy navržené architekty, ve kterých budete chtít žít
Interiér a architektura

Zvládnuto na jedničku. Tři inspirativní domovy navržené architekty, ve kterých budete chtít žít

Redakce Czechdesign - 20. 6. 2024 - 12 min.

Posouváme suvenýry na novou úroveň, říkají manželé Skokanovi, kteří založili znojemský Kabinet ilustrace a fotografie
Interiér a architektura

Posouváme suvenýry na novou úroveň, říkají manželé Skokanovi, kteří založili znojemský Kabinet ilustrace a fotografie

Magdaléna Sikorová - 10. 7. 2024 - 9 min.

jelínek
MYP 2024