Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Vizuál Designbloku 2020. Letošním tématem je Vášeň, která bude rezonovat jak samotným festivalem, tak odrážet vztah designérů k jejich práci. | Zdroj: Designblok Vizuál Designbloku 2020. Letošním tématem je Vášeň, která bude rezonovat jak samotným festivalem, tak odrážet vztah designérů k jejich práci. | Zdroj: Designblok

Kdy začaly vášnivě milovat design? A koho ze svých kolegů vášnivě sledují? Ptáme se tří talentovaných designérek, které letos vystavují na Designbloku

Dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu Designblok proběhne od 7. do 11. října 2020 poprvé v impozantním historickém prostoru Gabriel Loci na Praze 5. I přes pár organizačních změn kvůli epidemiologické situaci se festival bude konat a nabídne mírně odlišný program, než na který jsme zvyklí. Ten si ovšem zachová stejné kouzlo, jako ročníky předešlé a představí především české tvůrce v pěti festivalových dnech.

Letošním tématem Designbloku je Vášeň, která bude rezonovat jak samotným festivalem, tak odrážet vztah designérů k jejich práci. Na téma Vášeň jsme vyzpovídali tři české designérky, které se nám svěřily o svých vášních v designu. Ptáte se jakých? To a mnoho více se dozvíte v článku níže. 

Vizuál k letošnímu tématu Designbloku, kterým je Vášeň | Zdroj: DesignblokVizuál k letošnímu tématu Designbloku, kterým je Vášeň | Zdroj: Designblok

Kateřina Rydlová

Produktová a průmyslová designérka se zaměřením na design help a design medical

Kateřina Rydlová | Zdroj: Instagram Kateřina RydlováKateřina Rydlová | Zdroj: Instagram Kateřina Rydlová

1. Kdy se u vás, když zavzpomínáte, poprvé probudila vášeň k designu?

Začínající vášeň mám propojenou s druhým ročníkem vysoké školy, kdy mi témata v ateliéru nedala spát a na produkty a jejich používání jsem se začala dívat jinak. Začalo to návrhem sportovní lahve – s modely jsem chodila běhat do parku, tvary víček jsem si modelovala z hlíny a celý proces mě pohltil. Od té doby jedu v takovém režimu pořád, jen se zaměřuji na jiné produkty, postoj a vášeň roste.

2. Kterého z českých/zahraničních designérů vášnivě sledujete?

Z českých Annu Marešovou, za to, že dokáže projekty dotahovat do konce. Od nápadu po sériově vyrobený kus. Ze zahraničních je to Olafur Eliasson – k jeho instalacím a způsobu přemýšlení se neustále vracím.

Projekt Moody | Zdroj: www.rydlovadesign.com/Projekt Moody | Zdroj: www.rydlovadesign.com/

Čím se na Designbloku představíte? 

Na designbloku budu prezentovat projekt Moody, hřejivá bodýčka pro úlevu od bolesti při menstruaci. Představím hřejivý prototyp a jeho barevné varianty.

Ivana Kocmanová / Bro.

Knižní grafička a umělkyně z projektu Bro.

Ivana Kocmanová | Zdroj: Facebook Ivana KocmanováIvana Kocmanová | Zdroj: Facebook Ivana Kocmanová

1. Kdy se u vás, když zavzpomínáte, poprvé probudila vášeň k designu?
Když jsme od dědečka Karla dostali legendární Renault 8, který zase jemu věnovala jeho sestra, teta Marie, která bydlela v Grenoblu. Byla jsem malá a takový auto nikdo neměl, takže když jsme v něm s mámou, tátou a sestrou jeli, byli jsme hodně styloví.

2. Kterého z českých/zahraničních designérů vášnivě sledujete?
Vášnivě sleduji newyorskou umělkyni Cynthii Alberto, která se s vášní věnuje tkaní, a to nejen v umělecké rovině, ale také v rovině sociální a ekologické prostřednictvím projektu Weaving Hand.

Projekt New urban tattoo | Zdroj: Instagram Bro.Projekt New urban tattoo | Zdroj: Instagram Bro.

Čím se na Designbloku představíte? 

Moje nová kolekce NEW URBAN TATTOO, limitovaná série ručně vyšívaných náramků a body broží nesoupeří s klasickým tetováním, ale je jeho novou luxusnější variantou, která nezpůsobuje bolest a není permanentní. Čistě hedvábné a kovově lesklé lněné látky nesou výšivky s portréty městských lidí. Pod maskou nové reality jsme možná víc nejistí a zranitelní, ale stále stejně svobodní a vášniví a možná víc než kdy jindy toužíme po dotyku. 

Adéla Fejtková

Designérka šperků

Adéla Fejtková | Zdroj: www.czechdesign.czAdéla Fejtková | Zdroj: www.czechdesign.cz

1. Kdy se u vás, když zavzpomínáte, poprvé probudila vášeň k designu?

Tak na to si vzpomínám úplně přesně. Bylo to určitě na jednom z prvních Designbloků někdy před dvaceti lety, kam nás vzala naše osvícená paní profesorka na dějiny výtvarné kultury (shodou náhod maminka letošní tváře DB Barbory Procházkové). Přijeli jsme až z Uherského Hradiště a následující ročníky už jsme jezdili se spolužáky sami. Pamatuji si instalaci Ronyho Plesla na půdě tehdy ještě původního Corsa Karlín a pak také konceptuální instalaci značky Leeda.

2. Kterého z českých/zahraničních designérů vášnivě sledujete?

Dlouhodobě určitě Jaime Hayóna, jehož rozsah mě nepřestává fascinovat. A pak mám srdcovky od mých oblíbených designérů u nás, jako je třeba lampa Láska od Kláry Šumové nebo váza Bucket od Jakuba Berdycha.

Kolekce Pirk | Zdroj: www.shop.czechdesign.czKolekce Pirk | Zdroj: www.shop.czechdesign.cz

Čím se na Designbloku představíte? 

Na DB v prostoru A.222 budeme společně se Silvií Luběnovou a naší opravnou Live Longer, ve které se věnujeme zakázkovým i autorským opravám porcelánu, skla i jiných rozbitých či opuštěných věcí. V prostoru A.308 budu se šperky. S kolekcí Pirk, kterou jsem teprve nedávno představila v Czechdesignu a ještě s novou kolekcí Win-Win.

Další články