Kdo se bojí designu? České Vánoce a ozdoby, které vás vyděsí a ty, co potěší

Je nám jasné, že se pouštíme na tenký led. Vánoce a roztomilý kýč, to k sobě přece od nepaměti patří. Tradice se ale přeci nemusí rovnat všem těm třpytivým koulím. Ostatně naši předci si na stromečky věšeli slámu a jablíčka. Šance najít na českém trhu něco sofistikovanějšího, než je suché ovoce, zůstává ale malá. Stále totiž vládne trend víc je víc.

Pivní retro

Šedivá padesátá léta mnoho možností k radosti nenabízela. Snad i proto byly vánoční svátky v soukromém kruhu pro rodiny v té době tak významné. V roce 1951 nabídla na vánoční stromeček první kouli také firma Slezská tvorba. Její sortiment na vás dýchne přesně tou atmosférou, kterou si pamatují všichni, jejichž rodiny střeží krabice s ozdobami po desetiletí. Retro kolekce z jejich dílny je úlovek jako z bazaru. Proč má ale ozdoba na stromeček v roce 2017 tvar pivní zátky? Tu si snad na větvičku nepověsí ani divák TV Šlágr.

Vánoční ozdoba Pivní zátka. Zdroj. Slezská tvorbaVánoční ozdoba Pivní zátka. Zdroj. Slezská tvorba

Přeslazený Glassor

Hrdost na ruční a řemeslnou výrobu postavenou na letité tradici má ve štítu každý z výrobců českých vánočních ozdob. Není se čemu divit. V konkurenci laciných výrobků vzešlých z asijských továren je to benefit, který se počítá. Najít ale rozdíl v jejich designu je nadlidský úkol. Firma Glassor byla sice založena teprve před 15lety, z historie čerpá ale až příliš. Nejen z původních technik, ale hlavně ze zastaralých dekorů. Nebo musí být každá koule obalená blyštivým hadem třpytek, které už z rukou nikdy nejdou smýt?

Ozdoby Glassor. Zdroj. glassor.czOzdoby Glassor. Zdroj. glassor.cz

To všechno odnes čas

Podobně i firma Kalada Luhačovice má na svých webových stránkách uvedený rok vzniku 1993, přitom jejich nabídka byla aktuální spíš v generaci našich babiček. Barevné řetězy, sklenění andílci i fialové špice na stromeček.  Tady zapadalo závějí času vše, včetně obalových materiálů.

Ozdoby a obal firmy Kalada. Zdroj. www.kalada.czOzdoby a obal firmy Kalada. Zdroj. www.kalada.cz

Infantilní stromeček

Výroba perliček patří ke Krkonošům stejně jako kyselo. Na tradiční recepturu sází i firma Rautis z malé vesničky Poniklá. Manufaktura využívá podobné techniky, jakými se malé kuličky vyráběly už od poloviny 19. století. Respekt k přeživšímu umu a zachování specifického odvětví kazí ale zastaralý sortiment značky. Infantilní panenky, vláčky a postavičky si jistě najdou spokojené kupce. Nestálo by však za to z perliček vytvořit i jednoduchý, strohý a nadčasový tvar pro stromeček dnešních dní? EDIT 2019. Jsme rádi, že o dva roky později si můžete v Rautisu pořídit i ozdoby, které jsou přesně takové, v jaké jsme doufali. Čisté, jednoduché a přesto s nezaměnitelnou atmosférou. Má je i náš eshop.

Ozdoba panenka. Zdroj. www.rautis.czOzdoba panenka. Zdroj. www.rautis.cz

KOMU SE DAŘÍ

Prostá krása

To, že lpět na tradici se sice vyplatí, ale je dobré přitom přemýšlet i nad aktuálním vkusem, dokazuje značka Tritica. Založila ji manželská dvojice z Vysočiny, která přes 30 let objížděla lokální trhy se svými slaměnými výrobky. Jejich ručně splétané ozdoby jsou tak čisté a jednoduché, až svou prostotou dojímají. Ostatně stejně sympaticky působí i oba zakladatelé rodinné manufaktury. Pokora se k Vánocům přeci jen hodí víc než opulentnost.

 

Slaměné ozdoby. Zdroj. Tritica.czSlaměné ozdoby. Zdroj. Tritica.cz

Sofistikovaný vkus 

Na křehké pole vánočních dekorací se vydaly i dvě dvojice českých designérů. Jejich práce je v českém podnebí stále ještě osamělou vlaštovkou, ale slibuje, že se možná pomalu blíží šance oslavit svátky vkusně a s nápadem. Šperkaři Zdeněk Vacek a Dan Pošta do pohádkového světa Vánoc zabrousili spíš náhodou než cíleně. Vloni připravili kolekci ozdob pro svoje partnery a přátele, ale je tak povedená, že by si jistě zasloužila jít do prodeje. Snoubí v sobě eleganci a tajuplnost, jakoby dosud visela v pohádkovém zamrzlém království. Ledová krása.

Vánoční ozdoby ZORYA. Vánoční ozdoby ZORYA.

Síla jednoduchosti

Návrat k tradici svým způsobem zvolila i druhá dvojice, etablovaná na české designérské scéně. Jan Plecháč a Henry Wieglus vymysleli střídmou a nenápadnou kolekci 2D ozdob, kterou si jednoduše vyloupnete z tenké dřevotřísky. Klasické motivy koulí a jelenů působí v kontrastu se zvoleným materiálem vtipně a nadčasově. Tohle je typ ozdob, které byste rádi na půdě uchovali pro vnoučata.

Vánoční ozdoby od dvojice Plecháč a Wielgus. Zdroj. Autor článkuVánoční ozdoby od dvojice Plecháč a Wielgus. Zdroj. Autor článku

Vzkříšený Ruckl

Sklárna Rückl zažívá právě své znovuvzřkříšení. Marketing ji šlape na plné obrátky a  výtahem do černých čísel by mohl být i aktuální sortiment vánočních ozdob. Podepsaný je pod ní, stejně jako zbytkem kolekce, Rony Plesl. Klasický tvar koulí rozbíjí originální a rafinovaný brus, který baví i svým drzým fontem. Narozdíl od předešlých dvou příkladů, tohle je kus, který si můžete na stromeček pověsit už letos. A litovat určitě nebudete.

Vánoční koule Ruckl. Zdroj. Instagram RucklVánoční koule Ruckl. Zdroj. Instagram Ruckl

V tomto roce cyklus Kdo se bojí designu končí. Ale i v tom novém chceme sledovat produkci firem, které mají tradici a potenciál, bohužel jim však chybí cit pro design. V CZECHDESIGNU totiž věříme, že české firmy a design k sobě patří. 

Související

Kdo se bojí designu? Český textil a jeho zašlá sláva
Produktový design

Kdo se bojí designu? Český textil a jeho zašlá sláva

Veronika Pařízková - 14. 11. 2017

 Kdo se bojí designu? 5 českých vinařství, kde obal zaostává za obsahem
Produktový design

Kdo se bojí designu? 5 českých vinařství, kde obal zaostává za obsahem

Veronika Pařízková - 30. 8. 2017

Kdo se bojí designu? České sklárny
Produktový design

Kdo se bojí designu? České sklárny

Veronika Pařízková - 12. 7. 2017

Kdo se bojí designu?
Produktový design

Kdo se bojí designu?

Veronika Pařízková - 12. 4. 2017

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024