Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Kde má Evropa svůj bod G? Metropole při své propagaci sází na boření tabu ale i nudná klišé

Článek, který pokrývá 3 nejlepší a nejhorší formy propagace evropských metropolí.

Dělat dobré jméno jednomu člověku je věc ošemetná. Dělat dobré jméno městu, v němž je takových lidí přehršel, je o to ošemetnější, o kolik známější toto město je. Evropské metropole a jejich turistická centra sázejí na různé propagační strategie, které se bohužel zřídkakdy setkají s odezvou veřejnosti. Jak je to možné? Některá města si vystačí se svým přirozeným sexappealem – co si budeme namlouvat, Praha ani Paříž velkou propagaci nevyžadují, jelikož je každý stejně zná jako turistické „Mekky.“ Najdou se ale i výjimky. Ty menší, které o přízeň turistů musí soutěžit s ostatními, mají přeci jen větší motivaci pohnout svou reputací k lepšímu. Začněme ale se třemi odstrašujícími příklady.

Gdaňská škola nesmyslu

Pokud se v Polsku říká „český film“ něčemu, co Čechům připadá jako „španělská vesnice, pak krátký film zhotovený pro město Gdaňsk toto rčení obrací v náš prospěch. Za naprostý paskvil je totiž možné považovat reklamu Weekends in Gdańsk bývalého hanzovního města Gdaňsk v Polsku. „Osvědčený“ scénář dostal svůj upgrade – lidé prochází městem, rozsvěcí budovy dotekem prstu, fotí si lachtany vyplavené z moře a nechávají se strhnout baletními pohyby místních, kteří tancují asi hlavně proto, že neumí chodit. Nejúdernější je halucinogenní část tohoto spotu, a sice to, když protagonisté začnou spatřovat mýtické postavy polské minulosti a pohádek, mezi něž patří i, světe div se, pirát. V tu chvíli se střelka kompasu udávající kurs mezi střízlivostí a šílenstvím roztočí nadobro.

Budapešť, koření bez chuti

Budapešť také vsadila na reklamní spoty a novou webovku. Kampaň The Spice of Europe, která vykresluje Budapešť jako tavící kotlík mnoha ingrediencí, ovšem působí strojeně, ba co víc, Budapešť se zdá být více bez chuti, zápachu a hlavně nápadu, než skutečně je. Na rozdíl od tristní kvality videí gdaňské kampaně se sice musí Budapešti přiznat, že spot je to natočený s bravurou, obsah ale zase drhne. Pár, který běží Budapeští a „ochutnává“ všechny podoby tohoto města, tu a tam najede na stejný „tanec smrti“ jako v Gdaňsku, a nakonec se usadí u stolu, aby si okořenil večerní krmi ničím jiným než metaforou na Budapešť, je prostě trochu málo. Ještě menší je ale očividně snaha Prahy.

Praha: město levné romance

Mluvit v souvislosti s propagací o Praze tak trochu připomíná to, když má člověk namířeno do Prahy, ale vystoupí na Hlavním nádraží a projde se proslulým Sherwoodem nebo přijede autobusem na Florenc. Očekávání jsou velká, ale šok, který z toho člověk může mít, je ubíjející. Prague City Tourism uvádí, že mezi její probíhající kampaně patří i Praha: City of Romance, neboli „Praha: město romance.“ Co si pod tímto heslem vybavit, neví možná ani sami autoři, jelikož stránka, kterou má k dispozici, neobsahuje nic jiného než sadu kýčovitých fotek a krátkou zprávu o tom, že Praha je město jako dělané pro romantické procházky. Velmi nápadité! Naštěstí se teď můžeme přesunout k těm povedenějším projektům.

 

Zdroj: Prague City TourismZdroj: Prague City Tourism

Vilnius – evropský bod G

Jako nebe a dudy by se dal nazvat rozdíl mezi gdaňskou cestou a tou, kterou se může pyšnit litevské hlavní město Vilnius. Námět, provedení i uplatnitelnost celé kampaně je fenomenální – obsahuje logo, slogan i vlastní webovou stránku. Sice se setkal i s negativními názory především z konzervativnějších kruhů, nelze mu ale upřít notnou dávku invence. Slogan, jenž v překladu zhruba znamená „Vilnius je jako G bod – zprvu ho nemůžeš najít, ale jak ho najdeš, je to fantastický“ hraje na kontroverzní notu. Podle ní se řídí i celá webová stránka, která vybízí buď ke stanovení „osobní mapy požitků“, podle níž se pak může dotyčný ve Vilniusu orientovat nebo k přeskočení „předehry“ přímo k turistickým informacím. Je patrné, že být někdy za hranou se vyplácí.

Zdroj: Vilnius TourismZdroj: Vilnius Tourism

Sebeironický průvodce Rigou

Další z plejády pobaltských států, které ze své periferní pozice učinily středobod zájmu nejen našeho, ale i mezinárodního, je Lotyšsko a jeho hlavní město Riga. Jeho tým Liveriga dal dohromady penzum videí s hlavičkovým názvem Insider’s Guide to Riga, tedy „Místní průvodce Rigou". Nejedná se ovšem o suchá clickbaitová videa, která mají ohromit svou senzacechtivostí, ale o precizně zvládnuté spoty, které karikují postavy místní scény – jednou je to blogger jedoucí na koni, podruhé zase syn mafiána ve smokingu nebo ustrašený kněz. Vtipně si tak pohrávají s místními stereotypy a se sebeironickým nádechem poukazují na specifika města. Úspěchu nahrává i decentně zhotovený web.

Londýn je otevřený všemu

Jsou tomu dva roky, co starosta Londýna Sadiq Khan představil hashtag #LondonIsOpen, pravděpodobně jako marketingovou odpověď na izolacionistické tendence spojené s Brexitem. Od té doby se na youtubovém profilu London & Partners objevilo nespočet videí, které líčí Londýn jako metropoli tolerance a multikulturalismu. Jaký si z toho můžeme udělat obrázek? Snaha je to jistě vznešená a její provedení jakbysmet. „Otevřený“ hashtag motivuje různé sféry kulturního či obchodního života k tomu, aby se samy zapojovaly do této participativní kampaně; otevřenost tímto nabývá nového mnohovrstevnatého rozměru.

Jak vidno, existuje nepřeberné množství způsobů, jak dělat dobré jméno městu. Pravdou je, že není nikdy jisté, zda-li se kýžený výsledek dostaví či ne, což je odvislé obzvláště od nápadu a provedení reklamy. Někdy je tato snaha jalová, někdy zase pozoruhodná nebo humorná, nicméně vždy je její úspěch závislý na faktorech, které rozhodují téměř vždy a všude – vize, zručnost a invence.

Další články