Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl

Interiér Cafe v zahradě, interiér: ov architekti, logo: Michal Kukačka, zdroj: Cafe v zahradě Interiér Cafe v zahradě, interiér: ov architekti, logo: Michal Kukačka, zdroj: Cafe v zahradě

Přinášíme druhý díl nových pražských kaváren, které byste rozhodně neměli minout.

Coffeespot

Espresso bar Coffeespot vznikl ve spolupráci s moravskou pražírnou kávy Coffeespot, nabízená káva je tedy výhradně z této pražírny. Provozovatelé espresso baru jsou rodina Hemmerova a Zločenko a je to jejich druhý podobný podnik.

Coffeespot sídlí v rohové budově postavené ve třicátých létech v Lucemburské ulici na Vinohradech. V minulosti se zde postupně vystřídalo několik různých majitelů, bylo tady třeba holičství, květinářství, instalatérské potřeby i pekárna. Myšlenka na pojetí celé koncepce se drží základního principu espresso baru - důvodem není poskytovat zážitek z dlouhého posezení, ale především kvalitní káva, třeba i do kelímku s sebou, zde navíc limitováno malým prostorem.

 V espresso baru Coffeespot dostal šanci starší pult, zdroj: espresso bar Coffeespot V espresso baru Coffeespot dostal šanci starší pult, zdroj: espresso bar Coffeespot

Nejvýraznější grafický prvkem je velké logo, které bylo zpracováno grafickým designérem Martinem Babíčkem už dříve, právě pro pražírnu Coffeespot. Logo je umístěno na vývěsním štítu i nad barovým pultem uvnitř a pomáhá dosáhnout jednotnou identitu místa, což je zde trochu náročnější. Espresso bar Coffeespot je totiž přesně tím podnikem, kdy design je řešen až v druhém pořadí a za pochodu.

Nynější podoba ještě není finální, na postupných proměnách se podílejí všichni majitelé, své umění zde uplatňuje především mladá designérka Anna Hemmerová. Místo má ale už nyní své kouzlo a nalezneme zde několik zajímavých detailů. Podlahu zdobí původní terazzo, což dokazuje úctu k minulosti a zároveň souzní s charakterem celého domu, stejný dekor se opakuje na jeho chodbách.

Coffeespot sídlí v staré budově. Rolety jsou původní a stále funkční, zdroj: Klára RokosováCoffeespot sídlí v staré budově. Rolety jsou původní a stále funkční, zdroj: Klára Rokosová

Zdrojem denního světla jsou dvě velké výlohy, opatřené svinovacími roletami z vlnitého plechu. Rolety jsou původní a přesto stále funkční, jejich výrobce Červinka-Rolety-Žižkov vznikl před více než sto lety. Špaletové části výloh slouží jako provizorní sezení uvnitř a místa je zde opravdu málo, celý prostor nemá ani patnáct metrů čtverečních.

Všechno je tu proto pojato úsporně a prakticky, využití dostal starší pult v odstínu třešně a chladící vitrína. Ostatní prvky jsou už nové – police ze světlého i tmavého dřeva a nerezový kuchyňský koutek z IKEA.

Výběr doplňků byl mnohdy učiněn z čistě úsporných důvodů, ale to jen nenápadně podtrhuje další snahu majitelů - skloubit původní staré věci s těmi novými a moderními.

Koncept 0

V okolí Krymské ulice to žije módou, je tady ale taky spoustu podniků nabízející kávu, mezi nimi nová kavárna Koncept 0. Její myšlenkou je spojovat místní komunitu a nabízet jednoduché řešení.

Uvnitř tak nalezneme minimalistický styl designu, jednoduché řešení kuchyně díky lokálním potravinám, to vše se snahou o co nejmenší odpad. Návrh interiéru kavárny se ujali architekta Petra Sladká, spolupracovali Hana Vaňátková a Adam Uchytil.

Vršovická kavárna Koncept 0 se vyznačuje minimalistickým stylem, zdroj: Koncept 0Vršovická kavárna Koncept 0 se vyznačuje minimalistickým stylem, zdroj: Koncept 0

Světlý prostor této vršovické kavárny působí vzdušně díky kombinaci přírodního dřeva a jemných barevných tónů textilu a doplňků. Místo obvyklých malých stolků zde našel uplatnění velký stůl s dlouhou lavicí, což podtrhuje jednu z myšlenek myšlenku kavárny – co nejvíc sdružit lidi k sobě. Sezení vytvořené na parapetu jedné z výloh naopak poskytuje zdánlivé soukromí.

Nábytek je vyroben především ze dřeva a probarvených HDF desek, s důrazem na funkčnost a obnovitelnost. Využití zde dostal také nábytkový systém značky Master & Master   presentované na letošním Designbloku, masivní nábytek od RAP interiér a designové skříně Devoto. Světla ve tvaru kruhu korespondují s podsedáky stejného tvaru.

Samoobslužný barový pult v Koncept 0 má své místo hned u vchodu, foto: Klára RokosováSamoobslužný barový pult v Koncept 0 má své místo hned u vchodu, foto: Klára Rokosová

Pozornost si zaslouží samoobslužný barový pult, který má své místo hned u vchodu do kavárny. Pult plní hned několik funkcí - je to především výstavní pult přístupný pro zákazníky uvnitř kavárny a přes prosklenou výlohu také dobře viditelný zvenku. Zároveň je to chladící pult se zajímavým řešením - nemá obvyklý prosklený kryt, pokrmy jsou efektně vystaveny na samostatných podnosech se skleněnými poklopy.

Kafe Pragovka

V minulosti se tady vyráběly automobily značky Praga, teď tu najdeme kulturní centrum Pragovka a taky novou kavárnu Kafe PragovkaMajitelé jsou Martin a Ha Thann Špetlíkovi a při návrhu koncepce mohli dobře uplatnit své dřívější znalosti a představy, společně provozují rovněž Kafe Damu. Cílem obou kaváren je nabídka výběrové kávy a možnost posezení, Kafe Pragovka slouží také jako kulturní místo.

Původní industriální prostor opuštěné továrny je sám o sobě nádherný a výrazný, stal se tedy výchozím prvkem, kterému se přizpůsobila celá koncepce. Kafe Pragovka na první dojem zapůsobí svou rozlehlostí i vysokým stropem podepřeným železobetonovými sloupy, ty jsou raritou z dvacátých let, podobné můžeme vidět i na nákladovém nádraží Žižkov.

Vysoký strop v Cafe Pragovka je podepřený železobetonovými sloupy, zdroj: Cafe PragovkaVysoký strop v Cafe Pragovka je podepřený železobetonovými sloupy, zdroj: Cafe Pragovka

Dominantou kavárny je veliký bar, který zepředu vypadá jako svazek masivních trámů. Základem k jeho výrobě se stal neuskutečněný návrh baru právě pro Kafe Damu od designera Patra Háka, s jeho svolením byl návrh adaptován pro tento nový projekt. Od podoby baru se pak odvíjí volba dalších prvků kavárny, jejíchž základním materiálem se stalo dřevo a kov.

Na části bílých stěn je připevněná kovová konstrukce v podobě rastru využitým k zavěšení nabídkových tabulí nebo polic. V prostoru je rozmístěno několik železných stolů s deskou z dubových fošen, navržených a vyrobených studiem Eisen, k posezení slouží židle a křesla různých typů, tvarů a stáří. 

Osvětlení kavárny je vyřešeno jednoduchými žárovkami zavěšenými na stropě a denní světlo prostoru dodává kovová stěna s průhlednými tabulkami. Nezachovaly se sice ty původní, ale mohly být použity jiné, zachráněné při demolici vedlejší haly.

Bar z masivního dřeva a logo z neonových trubic od Karolíny Strykové, zdroj: Cafe PragovkaBar z masivního dřeva a logo z neonových trubic od Karolíny Strykové, zdroj: Cafe Pragovka

Výrazným světelným a zároveň působivým grafickým prvkem je logo z neonových trubic, které navrhla ilustrátorka Karolína Stryková. Tvorba autorky nás zaujala už dřív, když jsme sestavovali přehled zajímavých profilů na Instagramu.

Café V zahradě

Kavárenskou scénu v Nuslích obohatila Café V zahradě, kavárna inspirovaná skandinávským stylem a představou majitelek Dominiky Bavorové, Radany Dvořákové a Jany Zemanové. Ke spolupráci si přizvaly Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha, architekty ze studia ov architekti. Výsledkem celé snahy je útulné místo poskytující kromě hezkého designu také zajímavý způsob vnitřního uzpůsobení.

Vstupní části kavárny dominuje barový pult vyrobený z dubového dřeva, je zde také několik stolků, zdroj: Cafe v zahraděVstupní části kavárny dominuje barový pult vyrobený z dubového dřeva, je zde také několik stolků, zdroj: Cafe v zahradě

Dlouhý a úzký prostor je rozdělen do několika samostatných částí. Spojujícím prvkem se stala jak zvolená barevnost s převahou šedé a bílé, tak použité materiály. Části stěn jsou bílé, další efektně potaženy mramorově šedou stěrkou s praktickou omyvatelnou úpravou. Díky dřevu, textilu a použitými doplňky působí prostor teple a útulně.

Vstupní části kavárny dominuje barový pult vyrobený z dubového dřeva, u kterého se odehrává příprava kávy. Je zde také několik stolků i lavice s vysokou opěrkou potažená tmavě šedou látkou, vše vyrobených na míru truhlářstvím Atin. Působivý je především dřevěný obklad jedné stěny se zrcadlem, to navozuje dojem většího prostoru.

Dlouhý a úzký prostor Cafe v zahradě je  rozdělen do několika menších samostatných částí, zdroj: Cafe v zahraděDlouhý a úzký prostor Cafe v zahradě je rozdělen do několika menších samostatných částí, zdroj: Cafe v zahradě

Zatímco záměrem této části je takzvaná rychlá káva, kousek dál, opticky odděleno velkou policovou stěnou, najdeme pohodlnější posezení. Úzký prostor umožňuje umístit stolky jen na jedné straně a místa tu není mnoho, na tento prostor ale navazuje zimní zahrada s efektním stropním oknem.

To ale není všechno, za dalšími prosklenými dveřmi je totiž vstup do vnitrobloku. Venkovní prostor je velkou devizou kavárny, vzniklo tady příjemné posezení a také zahrádka, na jejím návrhu a výsadbě rostlin se podílel zahradní architekt Aleš Kurz

Pozitivní působení přírody můžeme vnímat i v interiéru, všude je spoustu živých květin a tento motiv je uplatněn také na polštářcích nebo ilustracích zdobících stěny. Z rostlinného tvaru vychází i logo, jehož autorem je grafik Michal Kukačka ze studia Les kanců, stejný prvek zdobí část stropu vstupní části. Díky celkovému zpracování a všem promyšleným detailům kavárna dostála svému záměru i názvu, kromě zážitku z výběrové kávy se tady můžeme cítit jako v zahradě.

eM3

Pražská čtvrť Barrandov se nachází zcela mimo rušné centrum. Příjemným překvapením je proto místní espresso bistro eM3 - nová kavárna s výběrovou kávou, vlastní pekárnou a zajímavým designem. Autory celé koncepce jsou sami majitelé Miroslav Strakoš, zakladatel konceptu bister Home Kitchen, a Andrea Číhalová.

Interiér kavárny je propracován do posledního detailu, barevně laděn do teplých a tlumených odstínů hnědé, šedé a černé. Místnost zútulňuje dubová podlaha, stejný materiál je použit také na obložení celé jedné stěny. Využití dřeva na těchto dvou velkých plochách je velmi působivé, navíc to prostor hezky sjednocuje.

V eM3 coffee je dominantou stůl sloužící pro přípravu kávy i posezení, zdroj: eM3 coffeeV eM3 coffee je dominantou stůl sloužící pro přípravu kávy i posezení, zdroj: eM3 coffee

Většina ostatních zdí je potaženo šedou stěrkou, což místnosti dodává velmi osobitý styl. Tato syrovost navíc dokonale rezonuje s prostředím venku mimo kavárnu. Lokalita se totiž vyznačuje budovami soudobé architektury s jednoduchými tvary. Světlo do kavárny přivádí celá jedna prosklená stěna směrem do ulice, jejíž součástí jsou vstupní dveře.

Dominantou celého podniku je velký stůl v petrolejové barvě vyrobený z umělého kamene Hi-Mac. Stůl je umístěný uprostřed místnosti a slouží jak pro přípravu kávy, tak k posezení. Je možné obcházet ho ze všech stran, což úplně stírá rozdíl mezi hosty a personálem. Toto řešení pomáhá naplňovat myšlenku kavárny - cítit se zde tak dobře jako doma. Sezení je umožněno jak na barových židlích u stolu, tak na židlích a lavicích u několika menších stolků.

Prostor kavárny se vyznačuje barevnou souhrou, minimalistickou jednoduchostí a čistotou, bez jakýchkoliv zdobných prvků a zbytečností. Na realizaci se podílelo několik menších firem, většina nábytku a doplňků je vyrobeno přímo na zakázku.

Truhlářských prací se ujal Lubomír Srnský, dřevěnou podlahu a obklad zpracoval Jiří Hartman. Kovářské práce jsou dílem firmy Felux, umělý kámen dodala firma Cetecho, logo navrhl grafik Filip Kocián.

Koncepce eM3 coffee rezonuje s prostředím venku mimo kavárnu, zdroj: eM3 coffeeKoncepce eM3 coffee rezonuje s prostředím venku mimo kavárnu, zdroj: eM3 coffee

Když se do této kavárny vydáte tramvají, může vás zaujmout urbanistická koncepce tramvajové tratě Hlubočepy – Barrandov.

Na Barrandově se nachází také panelové sídliště, československý experiment, který dal domov třetině tehdějších obyvatel. Na toto téma doporučujeme k přečtení zajímavou publikaci Paneland.

A pokud se stejně jako my rozhodnete navštívit všechny zmiňované kavárny, přinášíme tip ještě na jednu knihu, a tu si můžete nosit s sebou - Praha moderní: průvodce pro architektonické začátečníky.

Související

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 1. díl
Interiér a architektura

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 1. díl

Klára Rokosová - 9. 1. 2019

Bary, bistra, hospody: Jak architekti vaří stylové interiéry
Interiér a architektura

Bary, bistra, hospody: Jak architekti vaří stylové interiéry

Karolína Vránková - 20. 11. 2018

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?
Interiér a architektura

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?

Ester Kyselková - 9. 5. 2018

Když se spojí design a káva. 5 nových pražských kaváren, ve kterých je radost pít
Interiér a architektura

Když se spojí design a káva. 5 nových pražských kaváren, ve kterých je radost pít

Olga Fraitová - 12. 2. 2018

Když se spojí design a káva
Interiér a architektura

Když se spojí design a káva

Lucie Vrkotová - 3. 3. 2017

ujep 2024
zuz banner