Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Kauza českých návrhářů na Japan Fashion Weeku

Ze začátku to vypadalo na českou módní událost roku, ve které budou jako hlavní hvězdy účinkovat Jakub Polanka, Klára Nademlýnská a značka Leeda.

Velká mezinárodní kadeřnická firma Macmillan oslovila přes České centrum Tokio naše návrháře s tím, že by jim chtěla zařídit a zasponzorovat účast na Japan Fashion Weeku.

Nadšení návrhářů z této nabídky bylo více než na místě, protože by to znamenalo historicky první prezentaci české módy na tokijském týdnu módy, který se svou prestiží a úrovní srovnává s fashion weeky v Paříži, Miláně a Londýně. Návrháři začali rychle pracovat na kolekcích, které měly obstát v náročné mezinárodní konkurenci. Měli na to jen tři měsíce, takže se až do odletu do Tokia téměř nezastavili. Průběžně při tom s firmou Macmillan komunikovali a všechno šlo zdánlivě dobrou cestou. Když se ale na webu Japan Fashion Weeku objevila jména zúčastněných designérů, Leeda a Klára Nademlýnská mezi nimi nebyly. Zástupci Macmillan je ale prostřednictvím Českého centra ujišťovali, že jde jen o dočasný stav, že v programu fashion weeku rozhodně jsou. Po příletu do Tokia se ale ukázalo, že pochybnosti byly na místě. Firma Macmillan po několika dnech mlžení začala tvrdit, že Leeda a Klára Nademlýnská neprošly výběrem Japan Fashion Weeku. O ničem takovém přitom dříve neinformovala ani České centrum, ani návrháře.

Ani Jakub Polanka, jehož účast se zdála od začátku stoprocentně jistá, se ale nakonec se svou kolekcí na molech Japan Fashion Weeku nepředstavil. Zázemí, které mu firma Macmillan zaručovala, nebylo v Tokiu zajištěné. Místo 25 modelek jich najednou bylo sedm a slibované zázemí bylo na tak nízké úrovni, že se Jakub Polanka odmítl za daných podmínek fashion weeku zúčastnit. Celou situací byli nepříjemně zaskočení i organizátoři fashion weeku. Jednání společnosti Macmillan bylo na japonské poměry neuvěřitelně nekorektní. V zemi vycházejícího slunce je dané slovo v obchodním jednání stejně platné jako smlouva s podpisem. Firma, která nedodrží byť jen ústně slíbené podmínky, ztrácí dobrou pověst a tím prakticky končí. Jakmile organizátoři Japan Fashion Weeku zjistili, co firma Macmillan způsobila, podali na ni stížnost u Japonské obchodní komory a pokusili se podvedeným českým návrhářům vyjít maximálně vstříc. Nabitý program Japan Fashion Weeku, připravovaný dlouho dopředu, už ale nebylo možné dostatečně upravit.

POSLECHNĚTE SI NA WWW.WAVE.CZ: Podrobnější informace včetně rozhovorů s návrháři a s Petrem Holým z Českého centra v Tokiu.

Návrháři tak přišli o možnost prezentace na fashion weeku a v jeho showroomech, kde se uzavírají zakázky a objednávky kolekcí. Do položky ztrát si kromě neuzavřených obchodů musí připsat i tři měsíce náročných příprav kolekcí a nesplněné závazky vůči sponzorům a firmám, které je podpořily. Nabízí se samozřejmě otázka, kdo za to všechno může. Padá všechno na hlavu firmy Macmillan, která nesplnila, co slíbila, nebo má svůj podíl i České centrum? Jakub Holý z tokijské pobočky Českého centra tvrdí, že z jejich strany udělali všechno, co bylo v jejich možnostech. Za 13 let v Japonsku se s podobným jednáním nesetkal. České centrum zajišťuje v podstatě zprostředkovatelskou službu a na to, aby prověřovalo bonitu firem, které skrz něj oslovují domácí podnikatele a umělce, nemá dost prostředků. Spoléhá se na vlastní odhad věrohodnosti, který v tomto případě poprvé nečekaně selhal.

Vyjádření firmy Macmillan se zatím nikomu nepodařilo získat, naše e-maily s žádostí o vyjádření k celé situaci zůstaly bez odezvy. Celou záležitost řeší právníci Japan Fashion Weeku a Japonské obchodní komory a návrháři mohou jen doufat, že kompletní portfolia jejich kolekcí firma Macmillan nezneužije. Uvažují o právním řešení celé kauzy, ale ze všeho nejraději by to celé nechali za sebou a pokračovali v práci, ze které je tokijská anabáze vytrhla. Jakub Polanka se vrací do Paříže a Leeda a Klára Nademlýnská do svých pražských ateliérů. Kolekce, které vznikly pro Japan Fashion Week, předvedou alespoň v průběhu podzimu v Praze.