Kancelář, ze které nebudete chtít domů. Jak vypadají nejlepší sdílené prostory pro práci?

Foto: Boys play nice Foto: Boys play nice

Atmosféra sdíleného prostoru a izolovanost od okolních vlivů je motivací k většímu výkonu. Právě za tím stojí úspěch fenoménu pracovních hubů. Taková místa jsou však mnohem více než jen útočištěm, nabízí různé zájmové aktivity, přednášky, workshopy a mnohé další služby. A především se snaží vymanit ze stereotypu nudných kancelářských prostor. Proto si vybírají netradiční lokace a prostory oživují zajímavými architektonickými realizacemi. Ambicí je především podpořit společenský a enviromentální kontext. Díky pestrému mixu zajímavých uživatelů se stávají kreativním prostorem plným nové inspirace. Pokud nemáte vlastní kancelář, nebaví vás home office, nebo prostě toužíte po změně a hledáte příjemné místo pro vás nebo vaši firmu, zmapovali jsme přehled těch nejlepších domácích a zároveň povahově různorodých co-workingových center.

Exkluzivně

Představte si, že žijete v překrásné neoklasicistní vile na pražských Vinohradech, kde dřív sídlilo dánské velvyslanectví. Sen se může stát skutečností, K10 Working totiž v jedné takové sídlí. Pro konkrétní prostory reprezentativní rezidenční vily se K10 spojilo s rakouskou značkou Wiesner-Heger, která se specializuje na kancelářský nábytek. Ti se snažili navrhnout vhodné řešení kompletního interiérového vybavení, např. mnohofunkční židli PARO_2 a pojízdný sklápěcí stůl SKILL, který umožňuje rychlou změnu nábytkové sestavy.

Místo, naprosto výjimečné svojí atmosférou, nabízí různé možnosti spolupráce. Svoje uplatnění zde najdou i tací, kteří služby chtějí využívat jen občas a nebo úplní solitéři, kteří od své práce nechtějí být rušeni. Cílem projektu je vytvořit komunitu mladých firem a freelance pracovníků. Prostory jsou k dispozici dvacet čtyři hodin denně a je zde k využití řada zajímavých aktivit a jiných kulturních akcí. A co víc, můžete sedět na trávě a přitom být online, internetové pokrytí je dostupné po celé zahradě. Hlad utiší pokrmy připravené místním šéfkuchařem. A po dlouhém pracovním dni můžete vaše tělo nechat odpočinout v sauně. 

http://k10.online/cs/, Koperníkova 10, Praha 2

Zdroj: K10 WorkingZdroj: K10 Working

Alternativa

Na Vinohradech zůstáváme. A tentokrát v trochu svěžím alternativnějším prostředí. Dýchá na nás hip atmosféra a kreativita zde opravdu nechybí. Ve SVĚTĚ HUB nefungují žádné přesné hranice spolupráce. Pokud máte zájem místo navštěvovat, jste všichni vítáni. Za architektonickou realizací stojí studio Edit!, suterénní prostor je navržen tak, aby svou jednoduchostí podporval kreativitu a vybízel k tomu potkávat se s novými lidmi a příležitostmi. Místo funguje multifunkčně a dá se přizpůsobit různým akcím. Osvětová organizátorka projektů nabízí také pravidelné Zero Waste Swap akce, kde si můžete svůj nepotřebný předmět vyměnit za jiný. A nebo si prostě zajděte na dobrou kávu, ranní lekci jógy, pánský Man Cave nebo Restaurant day. 

https://www.svet-hub.cz, Slovenská 21, Praha 2

Zdroj: SVĚT HUBZdroj: SVĚT HUB

Forma a funkce

Jestli má nějaká pražská architektura svého nezpochybnitelného genia loci, tak je to Štencův dům (1909 - 1911) od Otakara Novotného ve stylu geometrické secese, který najdete v samém centru města. Dvorní trakt je bývalou industriální částí, která sloužila jako sídlo Grafického závodu Jana Štence. Dům prošel velkou rekonstrukcí v 90. letech, kdy byly navráceny důležité architektonické prvky do původního stavu. Členitý prostor s různými úrovněmi podlaží a několika terasami a atrii odpovídá představě vytvoření různorodých pracovních prostředí coworkingového centra Opero. Za architektonickou realizací stojí atelier MAAT.

Okna jsou orientována do centrálního atria, v jehož středu je umístěn strom, místo funguje jako odpočinková zóna. Na interiérovém vybavení se podíleli české firmy LD Seating, HALLA, Ateh a Osmont. Atypický nábytek je vyroben z masivního jasanu a surové lakované oceli. Prostor je také pravidelně obměňován výtvarnými díly v rámci konaných výstav (na fotografiích díla Marka Číhala). Právě dostupná lokalita je pro mnohé velkou výhodou a reprezentativní prostředí umožňuje pronájmy ke komerčním účelům. Opero nabízí spolupráci na míru vašim potřebám, plně funkční zázemí, soukromou kavárnu, služby asistentky a navíc mnoho dalších zajímavých programů v podobě večerních talk show nebo panelových diskuzí. 

http://opero.cz/cs, Salvátorská 8

Foto: Petr Fabo

Foto: Petr FaboFoto: Petr Fabo

Lokálně, internacionálně

Impact Hub je celosvětová síť sdílených pracovních center, dnes už rozšířena na všech kontinentech. To znamená, že vaše členství, můžete využít při svých cestách kdekoli na světě. U nás fungují hned tři Impact Huby, a to v Praze, v Brně a v Ostravě. Impact Hub je inspirativním prostorem s plně vybavenou kanceláří i kavárnou. Za zmínku stojí rozhodně ten brněnský. I když funguje jako součást mezinárodní sítě, formují ho hlavně místní lidé, kteří se podílí na jeho chodu. Brno otevřelo svoje sídlo v roce 2015, jde o třetí pobočku v ČR. Na architektonické realizaci se podílelo studio Rala, šlo o rekonstrukci industriální haly pletařského ústavu. Prostor je koncipovaný tak, aby byl soustředěn pohled do hlavní haly, která je centrem veškerého dění. Aktuálně se jedná o největší evropský a druhý největší Impact HUub na světě. 

https://www.hubbrno.cz, Cyrilská 7

Zdroj: Impact HubZdroj: Impact Hub

Transformace

Multifunkční centrum Distillery je příkladem adaptace industriálního prostoru továrny na destiláty, který byl založen židovským továrníkem na začátku 19. století. Budova bývalého lihovaru byla zachráněna přes stržením a během půl roku z části přetvořena k prostorům nabízející sdílené kanceláře. Za celým projektem přestavby stojí architekti Kogaa pod záštitou Sociálního reaktoru, kteří se zabývají problematikou neaktivních struktur a jejich novým využitím a urbánním začleněním do přirozeného stavu města. Největším strukturálním zásahem bylo odstranění centrálního nosníku, který tak umožnil vzniknout centrálnímu prostoru.

Rozmanitost budovy dává uplatnění dalším funkcím. Nový program tak vytváří zcela dynamické pracovní prostředí. Distillery podporuje činnost sdílené komunity pracující v oblasti architektury, fashion, grafického designu, vědy nebo IT a dbá na přínos jednotlivých členů, které pečlivě vybírá. Prostory nabízí místo pro přednášky, workshopy, ateliéry, velký sál je vhodný pro koncerty, teambuildingy nebo kurzy jógy. Brno je město se silnou postindustriální minulostí, The Destillery je řádným příkladem toho, jak se uvolněná nemotivost může transformovat a stát se znovu živým místem, které opět hraje aktivní roli ve svém prostředí. 

http://www.socialreactor.eu, Pekařská 76

Foto: Boys play niceFoto: Boys play nice

Související

 Bydlet ve měste začíná být luxusem. Jaké strategie mohou bydlení zrovnoprávnit, nastíní festival reSITE
Interiér a architektura

Bydlet ve měste začíná být luxusem. Jaké strategie mohou bydlení zrovnoprávnit, nastíní festival reSITE

Tomáš Čech - 27. 4. 2018 - 4 min.

Zahrada není jen okrasa: 5 povedených realizací pod širým nebem
Design služeb

Zahrada není jen okrasa: 5 povedených realizací pod širým nebem

Kateřina Dusová - 19. 2. 2018 - 4 min.

Lhostejnost lidí vůči jejich městu? Zapojme je do dění a budou si ho vážit, říká polská architektka
Interiér a architektura

Lhostejnost lidí vůči jejich městu? Zapojme je do dění a budou si ho vážit, říká polská architektka

Tomáš Čech - 29. 1. 2018 - 7 min.

MYP 2024
Design do uší
pop up 2024
Štěpí soutěž