Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Bistro KUK Mikulov, foto: Bistro KUK Bistro KUK Mikulov, foto: Bistro KUK

Kam za designem, uměním a architekturou na jižní Moravě?

Jižní Morava je prostě srdcovka. Jasně, čekají vás tady hektolitry vína a ty nejvíc easy cyklostezky vyhovující i pro zrovna ne moc sportovně laděné kavárenské povaleče nejen z Prahy. Co se tady ale dá zažít, navštívit, nebo ochutnat dalšího? Přinášíme vám pár pěkně „profláknutých“ i nějaké méně známé tipy.

Když na jižní Moravu, tak přes Brno. Kousek od nádraží se posilněte kávou v malé, ale naší nejoblíbenější kavárně Café Tungsram. Na zahrádce na Kapucínském náměstí se vždycky pro vás najde nějaká volná židlička.

Café Tungsram, foto: hrdina.tvCafé Tungsram, foto: hrdina.tv

Brnem se můžete courat po skvostech funkcionalistické nebo secesní architektury, projít si ho s organizací TIC v rámci procházky po brněnských chrámech nebo se pořádně zaseknout v Uměleckoprůmyslovém muzeu na stálé sbírce užitého umění a designu. Omrkněte tady také sochařský ostrov zpracovaný Maximem Velčovským nebo v Moravské galerii, aktuálně mediálně dost propíranou, výstavu Kmeny 90. Každá ze zmíněných brněnských specialit by zasloužily vlastní článek nabitý těmi nejvypečenějšími tipy. My ale pokračujeme dál, víc na jih.

DVOREK café wine bistro v Bořeticích, foto: J.ŠauerDVOREK café wine bistro v Bořeticích, foto: J.Šauer

Možná už vám po cestě trochu vyhládlo, dáme si tedy pár zastávek na občerstvení. Vezměte to přes Hustopeče, kde mají zvláštní kostel s půdorysem ve tvaru spirály a pokračujte do Bořetic, kde je vedle fary kouzelná kavárna Dvorek. Servírují tu vynikající dortíky, paštičky nebo si dejte třeba makovou zmrzlinu. Nebudete litovat.

Café Fara v Klentici, foto: cafefara.czCafé Fara v Klentici, foto: cafefara.cz

Odtud pokračujte stále na jih, jeden z nejhezčích výhledů na Pálavu je ze Sirotčího hrádku. Až se budete chtít po výšlapu na kopec se zříceninou gotického hradu trošku zrenovovat, ideální je zakotvit hned pod ním, v café Fara v Klentnici. Areál vyhledávaný pro svou atmosféru podporující sladké nicnedělání je citlivou rekonstrukcí barokních stavení od architektonického ateliéru Štěpán. Ten za ni získal v roce 2012 cenu Grand Prix architektů v kategorii rekonstrukce.

To už jste kousíček od Mikulova. Festival umění a designu Křehký Mikulov už sice letos proběhl, ale některé z výstav můžete navštívit až do konce srpna. Prohlédněte si město, zavítejte do zámku, kde se snoubí design i historická architektura, obhlédněte, na čem novém pracuje studio Piršč a pak zapadněte kousek od náměstí do stylového bistra KUK. Objednejte si sytou polévku s vynikajícím domácím pečivem. Budete v sedmém nebi.

Křehký Mikulov, foto: galeriekrehkyKřehký Mikulov, foto: galeriekrehky

Pokud vás dál zajímá historie či architektura, mnoho památek můžete navštívit v blízkých místech, jako jsou Valtice či Lednice. Oblíbenou destinací je právě Lednicko-Valtický areál, který je zapsaný do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Galerie 1602, foto: David ČervenýGalerie 1602, foto: David Červený

Na zpáteční cestě se ještě zastavte v renesančním zámečku v Galerii 1602 ve Slatině u Jevišovic, kde mají unikátní sbírku českého lisovaného skla nebo to vezměte na opačnou stranu, podívat se, jak to dělá TON, do muzea ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem.

Vinařství Špalek, foto: saler.czVinařství Špalek, foto: saler.cz

Ještě menší upozornění, nezapomeňte ochutnat produkci místních vinařství,  která neodmyslitelně k jižní Moravě patří. Naše sommeliérsky vytříbené jazýčky doporučují Jedličku v Bořeticích, Sonberk a Gotberg v Popicích, vinařství Klobása v Nikolčicích nebo na znojemsku Lahofer v Dobšicích a Špalek v Novém Šaldorfu, kteří mají skvělé víno i viněty.

Takže odložte starosti, zapomeňte na nevyřízené e-maily a odpojte se od wifi. Je čas vyrazit na výlet a přepnout na letní relax. Oblíbíte si to tu stejně jako my.

Galerie

Další články