Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
stilwerk studio stilwerk studio

Kam za designem, když nejste z Prahy

Kodrcat se po D1 do Prahy nebo raději k sousedům do Vídně? Včera skončil Designblok, stejně jako Design Week ve Vídni. Kdo se do Prahy vypravil, neprohloupil. Jak ale pochodil ten, který se za designem vypravil do Vídně?

Praha se letos honosila tématem město. Z osobního rozmaru a zvědavosti jsem se vydala zjistit, jestli je tento titul, tedy: „město“ designu oprávněný (jemně opomeňme opravdová světová města designu, s nimiž by nemělo pranic význam Prahu srovnávat…). Dřímaly ve mně pochybnosti, jestli není lepší Prahu během Designbloku opustit a vydat se prozkoumat opravdové design dění, které nabízí (alespoň podle popisu na stránkách) rakouská metropole.

Copak v Praze, ale ve Vídni si kromě designu můžete vychutnat i Sacher nebo Schnitzel! Vyjela jsem směr Vídeň. Z Moravy nedaleko, rodilí Pražané se sem taky poslední léta sjíždí na výstavy, bývalé sídlo mocnáře spolu se stránkami Design Weeku – to všechno slibovalo nevšední zážitek. Program jsem poctivě nastudovala, do mapy zakreslila důležité body a časy.

Po příjezdu tu na mě ovšem nečekal velkolepý design, nýbrž velkolepé zklamání. Hlavním studiem a centrem celého Design Weeku byla pětipatrová budova firmy stilwerk, která běžně slouží jako design prodejna. Změnil se tu snad pouze polep u vchodu. Ze stropu visely tři roky staré židle Vitra, v prodejnách interiérového designu jsem nenašla (až asi na tři výjimky) cokoliv vyfocení-hodného.

Dojem byl tragický. Nechtěla jsem ovšem propadat chmurám a hnidopišství, proto jsem se (stále ve veselé náladě) vydala prozkoumat přes padesát dalších Design Week stanovišť. Všechna na internetu neuvěřitelně pestře popsaná místa, slibující zajímavé kreativní počiny, přinášela želbohu jen další a další rozčarování. Vše bylo jen slabým odvárkem toho, co se v designu opravdu děje. Ani poslední naděje – mladí rakouští studenti nezahnali mé chmury nad zbytečným výletem.

S přicházejícím večerem (a začínající muzejní nocí) jsem se raději odebrala do znovu otevřeného muzea moderního umění MUMOK, abych si alespoň trochu spravila „kunst chuť“ (promiňte za tento nejapný germano-neologismus). Výstava byla skvělá a já jsem ujížděla k domovu i přes počáteční rozpaky způsobené Design Weekem v dobrém rozmaru. Takže tedy výsledek? Do Vídně zásadně do galerií, za designem jedině do Prahy!

Pozn: Samozřejmě, že můj soud nemůže být příliš objektivní, protože jsem se v rámci Design Weeku neměla čas zúčastnit žádné přednášky nebo architektonické procházky po Vídni, které jistě byly nadmíru zajímavé. A co vy a vídeňský Design Week?

Galerie