Nové expozice, mezinárodní spolupráce i vzpomínky na tvorbu již zesnulých velkých jmen. Tuzemské umělecké instituce připravily na letošní rok velmi bohatý program, který rozhodně stojí za to navštívit.
GASK
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře nabízí ve svých prostorách bývalé jezuitské koleje i přilehlých zahradách mnoho stálých i sezónních expozic. V letošním roce představí díla čtyř významných osobností české umělecké scény 20. a 21. století.
Výstavy:
Jiří Surůvka – Strůjci války
Výstava Strůjci války představí tvorbu Jiřího Surůvky – ostravského umělce, performera, fotografa, kurátora, vysokoškolského pedagoga, spoluzakladatele performativní skupiny „Předkapela Lozinski“, výtvarné skupiny „Přirození“ a kabaretu „Návrat mistrů zábavy“.
- Od 1. 4. 2023
Necenzurováno
Jedinečná průřezová výstava nezávislého polského umění 80. let 20. století. Jde o polský ekvivalent tehdejší české neoficiální výtvarné scény, reagující na realitu Solidarity a výjimečného stavu z roku 1981. Jedná se o umění angažované a ponořené do dějinného kontextu, přesto i v dnešních souvislostech stále aktuální.
- V druhé části roku 2023
František Kupka – Knihomol
Název výstavy František Kupka – Knihomol odkazuje nejen ke Kupkovu stejnojmennému kryptoautoportrétu z přelomu století, ale i k jeho dlouhodobému a systematickému zájmu o historii, filosofii a přírodní vědy, který stál nejen v pozadí jeho progresivních názorů na malbu, ale jehož výsledkem byl také poučený přístup k ilustracím historických textů. V neposlední řadě název odkazuje k fenoménu sběratelství bibliofilií a vztahu mezi umělcem a jeho přáteli a mecenáši.
- V druhé části roku 2023
Výstava Stanislava Podhrázského a jeho přátel
V roce 2020 uběhlo takřka bez povšimnutí (a v důsledku pandemie) výročí 100 let od narození jednoho z nejosobitějších českých umělců generace nastupující po druhé světové válce – Stanislava Podhrázského. Jeho zvláštní lyrika plná jistého znepokojení v sobě spojuje aktuální dobové tendence jako surrealismus, abstrakci a novou figuraci, přesto si ve svém spontánním projevu ponechává svoji charakteristickou originalitu.
- Ke konci roku 2023
Galerie výtvarného umění v Chebu
Galerie výtvarného umění v Chebu | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Chebu
Galerie výtvarného umění v Chebu (GAVU Cheb) se soustředí především na umění z 20. a 21. století. Návštěvníkům však připravuje i expozice z gotické doby. Součástí GAVU je od roku 2016 i Retromuseum, které představilo například výstavu, jež navázala na oceněný počin na Designbloku 2021, Brejle a okuliare. Design brýlí v Československu.
Výstavy:
Ušlechtilý lis. Československé lisované sklo 1945–1985
- Od 2. 3. do 3. 9.
Dějiny jedné továrny v Plesné – Adolf Päsold a synové / Stavokonstrukce / Elroz / Fleysen (1878–2023)
- 16. 3. – 3. 9. 2023
Výstava věnovaná historii a produkci textilního podniku Tosta Aš
- Od poloviny září 2023
Monografická výstava věnovaná loni zesnulé designérce Ireně Richterové
Richtrová se proslavila zejména originálními návrhy pletených hraček, ale i obalovým designem.
- Od poloviny září 2023
DOX
Centrum současného umění DOX zdobí vzducholoď Gulliver. | Zdroj: DOX
Bývalá továrna v pražských Holešovicích, která se díky soukromé iniciativě proměnila v centrum současného umění. DOX disponuje výstavními prostory, které pojmou mnoho výstav najednou, multifunkčním sálem DOX+, obchodem plným designových výrobků od skla po knihy a šperky, bistrem a mnohem víc.
Výstavy:
Tomáš Měšťánek: Bez sentimentu
- Vernisáž proběhne 23. 2. 2023.
Úhel pohledu
- Od 2. 3. 2023
Krištof Kintera: How Can I Help You?
- Vernisáž proběhne 9. 3. 2023.
Premiéra filmu Fresh Memories ve VR
- Promítání poběží v instalaci 21. 3. 2023.
Jan Vytiska
- Výstava se bude konat od dubna 2023.
Industrial Culture
- Výstava se bude konat od května 2023.
By the Book
- Výstava se bude konat od září 2023.
Franz Kafka
- Výstava se bude konat od listopadu 2023.
a další…
Moravská galerie
Budova Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie | Zdroj: Moravská galerie
Moravská galerie v Brně sídlí v šesti budovách. Její stálé i krátkodobé expozice jsou místem, kde se můžete ponořit do umění od středověku až po současnost. Galerijní sbírky čítají více než 200 uměleckých děl.
Výstavy:
Vrtiška & Žák: Za dobrý design
- 24. 2. 2023 – 28. 1. 2024
- Uměleckoprůmyslové muzeum
Jiří Pelcl Design
- Do 3. 9. 2023
- Uměleckoprůmyslové muzeum
Made by fire
- 18. 4. – 23. 4. 2023
- Salone del Mobile Milan 2023, Trienále Milano (Poté bude vystaveno v listopadu 2023 v Uměleckoprůmyslovém muzeu.)
Jakub Berdych Karpelis
- 25. 5. 2023 – 31. 3. 2024
- Jurkovičova vila
Valoch & Valoch
- do 27. 8. 2023
- Pražákův palác
Pavel Büchler
- 21. 9. 2023 – 31. 3. 2024
- Pražákův palác
Posel krásy
Nová stálá expozice v Muzeu Josefa Hoffmanna v Brtnici
Kvalitář
Galerie umění a designu Kvalitář | Zdroj: Kvalitář
Galerie Kvalitář se nachází v historickém centru Prahy. Kvalitář se kromě výtvarného umění a designu věnuje také architektuře, fotografii, sochařství a multidisciplinárním oborům. Vystavovaná díla pochází z rukou tuzemských i zahraničních tvůrců.
Výstavy:
Jan Kovářík
- 24. 2 – 6. 4. 2023
- Velká galerie
Tomáš Kučera + Johan Pertl
- 24. 2. – 6. 4 2023
- Malá galerie
Výstava Jednoho Z Nejexcentričtějších Sběratelů České Scény
- 14. 4. – 17. 6. 2023
- Velká galerie
Antonie Stanová
- 14. 4. – 17. 6. 2023
- Malá galerie
Tomáš Medek
- 23. 6. – 24. 8. 2023
- Velká galerie
Linda
- 23. 6. – 24. 8. 2023
- Malá galerie
Adam Kašpar
- 1. 9. – 3. 11. 2023
- Velká galerie
Jan Poupě
- 10. 11. 2023 – 11. 1. 2024
- Velká i Malá galerie
Galerie hlavního města Prahy
Galerie hlavního města Prahy (GHMP) se dá považovat za jednu ze zásadních pražských uměleckých institucí. Spravuje sbírku zhruba se 16 000 děl, pořádá workshopy, pronajímá prostory a stará se o důležitá pražská místa připomínající historii — budovy a veřejné plastiky.
Výstavy:
Miroslav Petříček: Myšlení obrazem
Miroslav Petříček je předním českým filosofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulsem pro vznik této výstavy.
- říjen 2023 – leden 2024
- Městská knihovna
Jitka Svobodová: Retrospektiva
Pro jednu z nejatraktivnějších výstavních síní v České republice připravuje GHMP první retrospektivní výstavu legendární výtvarnice Jitky Svobodové. Její celoživotní tvorbu bylo možné charakterizovat několika pojmy – kresba, předmět, senzibilita, oproštěnost, koncentrovanost, čas.
- duben–srpen 2023
- Městská knihovna
Margita Titlová – Purpurová vertikála
Margita Titlová je akční umělkyně, performerka, autorka instalací, výtvarná pedagožka a experimentátorka v oblasti propojení zvuku, přístrojových záznamů a výtvarných technik.
- únor–květen 2023
- Dům U Kamenného zvonu
Dragoljub „Raša“ Todosijević
Dragoljub „Raša“ Todosijević (*1945) je srbský umělec patřící do první generace neoavantgardních umělců tzv. nové umělecké praxe sedmdesátých let. Společně s Marinou Abramović patří k nejvýraznějším umělcům bývalé Jugoslávie a dnešního Srbska.
- červen–září 2023
- Dům U Kamenného zvonu
Myslet filmem
Výstavní projekt Myslet filmem přenese filmovou teorii, analýzu a řeč do prostoru galerie.
- listopad 2023 – leden 2024
- Dům U Kamenného zvonu
Karel Otto Hrubý
K. O. Hrubý (*1916, †1998) byl významnou osobností soudobé české fotografie, pedagogem, kurátorem a recenzentem výstav, autorem literatury o fotografii, organizátorem přednášek, dílen a výstav v oblasti amatérské fotografie. Koncepce výstavy vychází z hlavních tematických oblastí a názorových okruhů fotografického díla K. O. Hrubého.
- březen–květen 2023
- Dům fotografie
Jaroslav Beneš
Jaroslav Beneš (*1946) začínal jako divadelní fotograf v plzeňském divadle Alfa. Později se stal archivářem a fotografem Pražských vodáren. Je spoluzakladatelem hned několika fotografických sdružení. Nejznámější je jeho dlouhodobý cyklus fotografií z pražského metra, kde jsou námětem především architektonické detaily podzemky a kompozice světla, jeho průniky a „animace“ ve vyprázdněném prostoru.
- červen–říjen 2023
- Dům fotografie
Ostrovy snů
Výstava představí výpravná a divácky přitažlivá díla mezinárodně etablovaných autorek z oblasti pohyblivého obrazu. Na příkladech tvorby umělkyň zabývajících se z různých aspektů primárně ženskou tematikou se bude zabývat problematikou propojení pohyblivého obrazu s reálným prostředím v komplexních video-objektových instalacích.
- listopad 2023 – únor 2024
- Dům fotografie
Vystavující autorky: Marie Lukáčová a Pauline Curnier Jardin
Václav Požárek
V trojském zámku se představují výrazné sochařské osobnosti napříč generacemi, které jsou v zahradách a některých interiérech prezentovány po celou sezónu otevření objektu. Východiskem této koncepce je propojení barokního interiéru a exteriéru a současného uměleckého díla.
- duben–listopad 2023
- Zámek Troja
BIO TROJA
Zámek Troja a jeho zahrady
- Výstava potrvá celý rok.
Bílkova vila
V Bílkově vile je od roku 2022 nainstalována nová stálá expozice, kterou připravili Martin Krummholz a Magdalena Juříková. V podkrovním prostoru jsou realizovány menší výstavní projekty, které rozvíjejí určitá témata spojená s dílem Františka Bílka.
Plato
Bývalá jatka – jedna ze dvou budov ostravské galerie PLATO | Zdroj: Plato
Galerie současného umění se nachází v Ostravě. Výstavnímu prostoru zasvětilo Plato hned dvě budovy — Plato Bauhaus a nově také zrekonstruovaný prostor bývalých jatek.
Výstavy:
Měli nás za živé a prchali s křikem
Melancholie jako stav ustrnutí, které zdánlivě nemá důvod, je důležitou součástí procesu (sebe)poznání. Melancholii dnes často vyvolává vědomí nemožnosti být druhými vnímáni a viděni tak, aby to odpovídalo námi vytvářenému obrazu. Přitom promyšlené „uvádění sebe sama na scénu“ téměř podmiňuje naši, nejen veřejnou, existenci. Na melancholické procházce výstavou se divák prostřednictvím uměleckých děl zkoumajících či využívajících princip sebestylizace pravděpodobně setká i s dilematy své vlastní (ne)stylizované existence.
- 9. 2. – 16. 4. 2023
Umělkyně a umělci: Nina Beier, Simone Fattal, Kem School, Viktor Kolář, Katarzyna Kozyra, Nicoleta Mureş, Markéta Othová, Luis Pazos, Martha Rosler, Ghita Skali (spolupráce: Kaoutar Chaqchaq, Ayla Mrabet), Anna Uddenberg
Slyším růst trávu
Na malé ploše se kurátoři pokouší načrtnout skicu složenou z individuálních odpovědí na otázky, které si kladou v souvislosti s působením či napojením umělkyň, umělců a uměleckých kolektivů na konkrétní region. Zůstat, či odejít? Jsou startovní podmínky či řídká kulturní infrastruktura hendikepem, anebo mohou v delším časovém úseku poskytnout šanci na zpomalení, na kvalitu života, jež není poměřována výkonem? Jak kombinovat zkratky vedoucí k úspěchu s obtížnějšími strategiemi, které mohou, ale nemusejí souviset s fenoménem outsiderství? Alespoň částečně chtějí kurátoři také postihnout rozmanitost širší „ostravské“ scény a podtrhnout její vztah k hudební produkci či provázanost s jinými uměleckými druhy.
- 9. 2. – 16. 4. 2023
Umělkyně, umělci a platformy: Dominika Dobiášová, Gin&Platonic, Lukáš Kleberc, Sabina Knetlová, Korobushka Records, Eliška Kupcová, Martina Strakošová, Zalesak
Nechť dlouhá. Cesta. Vede. Ke. Schodům v. Nebesích
Výstava představuje práce ukrajinských umělců a umělkyň, kteří a které se ve své tvorbě zabývají současnými představami o osudu Ukrajiny. Každé jejich dílo přináší individuální pohled na minulost, přítomnost či budoucnost Ukrajiny, přičemž výsledná barevná mozaika je jakousi nadčasovou esencí národa. Tato díla nejsou jen predikcemi nebo aspiracemi – pro dnešní Ukrajinu čelící existenciální hrozbě deroucí se na povrch z tmavé minulosti imperiální oprese a koloniálního násilí je osud světlem ve tmě.
- 9. 2. – 16. 4. 2023
9. 2. v 18 hodin proběhne diskuze a komentovaná prohlídka s ukrajinskými kurátorkami a kurátorem.
Umělkyně a umělci: Beauty Studio, Bohdan Bunchak, Ksenia Hnylytska, Larion Lozovyi, Darja Lukjanenko, Sashko Protyah, Anna Sapon, Zhenia Stepanenko, Viktoriia Tymonova
Dan Walwin – TBA
- 18. 5. – 13. 8. 2023
Uprchlá, našel skrýš, stále uniká
Zpravodajství zvířecích obyvatel Ostravy.
- 12. 10. 2023 – 4. 2. 2024
Mezinárodní skupinová výstava
Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2023, host: Jonas Stall
- 2. 11. 2023 – 25. 2. 2024
- PLATO Bauhaus
Galerie a Prostor Znojmo
Galerie a Prostor Znojmo | Zdroj: Kudy z nudy
Galerie a Prostor Znojmo (GaP Znojmo) je místem plným života. Spolek Umění do Znojma zde od roku 2019 aktivně pořádá výstavy, divadelní představení, debaty, koncerty a promítání filmů.
Výstavy:
Lubomír Typlt (kurátorka Andrea Krejčí)
Výstava v GaPu představí autorova velkoformátová, výrazně barevná plátna, jejichž ústředním motivem je lidská figura. Pomocí figur vytváří scenérie, které sice vypadají reálně, ale jsou těžko dešifrovatelné.
- 13. 1. – 23. 3. 2023
Michal Škapa (kurátor Radek Wohlmuth)
Michal Škapa (*1978) je umělec vycházející z graffiti a kreativní grafiky. Ve Znojmě představí svou poslední tvorbu vytvořenou pro GaP, krom výstavy vytvoří instalaci ve veřejném prostoru.
- 24. 3. – 30. 5. 2023
Výstava dětem
Absolventská výstava ateliéru pro děti od 6 do 11 let.
- 1.–11. 6. 2023
Absolventská výstava ateliéru pro dospělé
- 12.–21. 6. 2023
Aldin Popaja (kurátorka: Andrea Krejčí)
Aldin Popaja (*1971) je český umělec bosenského původu. V počátcích své tvorby na sebe upozornil jako figuralista (série obrazů Šťastná bosenská rodina, Mejdan v Jajci), jeho tvorba se však postupně vyvíjela od realistického pojetí k současné abstrahované formě, při níž využívá jemné vrstvy překrývajících se barev.
- 23. 6. – 19. 7. 2023
Výstava Ateliéru malby 2, AVU, vedoucí ateliéru Adéla Součková a Milan Mikuláštík
- 21. 7. – 13. 9. 2023
Tadeáš Kotrba (kurátorka: Andrea Krejčí)
Tadeáš Kotrba (*1986) maluje figurální krajinné obrazy s motivem cesty, bariér či objevování nových prostor. Vychází z prožitých situací, reálné krajiny a výjevy vymalované na obrazech mohou připomínat až fotografické momentky v konturách.
- 15. 9. – 18. 10. 2023
Lenka Vítková (kurátorka: Marcela Vorlíčková)
- 20. 10. – 29. 11. 2023
Nad rámec výstav připravuje GaP spolupráci s umělkyní Vendulou Chalánkovou.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Uměleckoprůmyslové museum v Praze | Zdroj: UPM
Od první řádné výstavy Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM) uběhlo již téměř 150 let. Od té doby tato instituce sbírá a uchovává významná díla umělců a umělkyň napříč tvůrčími disciplínami. V současnosti jsou zde pořádány výstavy, workshopy, komentované prohlídky a jiné akce, které mají za cíl propojit širokou veřejnost s uměleckými řemesly.
Výstavy:
Historická budova
ART, LIFE. Umění pro život
- Stálá expozice otevřená od 8. 2. 2023.
Plejády skla 1946–2019
Expozice moderního skla ze sbírek UPM
- Výstava potrvá do konce roku 2023.
Sběratel. Lannova sbírka skla.
Světově uznávaná sbírka historického skla ze sbírky Adalberta rytíře Lanny.
- Do 17. 9. 2023
Casa Immaginaria. Living in a Dream
Expozice, která reprezentovala v gesci UPM Českou republiku na XXIII. Trienále designu a architektury v Miláně 2022.
- Do 30. 4. 2023
Řeč plakátu 1890–1938
Výběr z více jak třicetitisícové sbírky plakátů UPM, představující plakát v jeho různých rolích, jako médium sloužící umění, obchodu a ideologii
- Do 30. 4. 2023
J. & L. Lobmeyr – 200 let. SKLO
Historie světově proslulé sklářské firmy, jejích návrhářů a spolupracujících firem, zejména v českých zemích.
- 16. 11. 2023 – 8. 3. 2024
Kabinety. Parvus Mundus
Mistrovská díla nábytkového uměleckého řemesla manýrismu a baroka z českých sbírek.
- 6. 12. 2023 – březen 2024
Skleněná duše
Projekt české tavené plastiky s funerální tematikou od oslovených umělců.
- 18. 5. – 17. 9. 2023
Pavel Nádvorník (& Petr Lukáš): Retrospektiva 0.3 / Post & Radost
- 5. 4. – 18. 6. 2023
30 let značky Správná hračka
- 21. 6. – 10. 9. 2023
Lithylialin revive/sklo. Bratislava – Vysoká škola výtvarného umění
- 13. 9. – 5. 11. 2023
Antické inspirace šperku
- 8. 11. 2023 – únor 2024
25. Designblok
Cesta. V UPM Rodinné stříbro, Openstudio. Art House
- 3. – 8. 10. 2023
Galerie Josefa Sudka Úvoz (poslední byt Josefa Sudka)
Jaroslav Bouček / fotograf, historik, vědec
- 25. 2. – 11. 6. 2023
Expozice Český kubismus
Styl ideově propojující volné a užité umění a architekturu
- Expozice ze sbírek UPM a zápůjček NG, ZPG a NM
- Dům U Černé Matky Boží