Kam v zimě s dětmi? Vybíráme místa, která děti pobaví a rodiče neotráví

Celoroční interaktivní výstava výtvarníka Jakuba Zicha | Zdroj: minor.cz Celoroční interaktivní výstava výtvarníka Jakuba Zicha | Zdroj: minor.cz

Jak zabavit ratolesti, když vám sychravé počasí nedovolí trávit čas venku? To je otázka, kterou si se zhoršujícím se počasím položí velká část rodičů. V minulém článku jsme se podívali zejména na kavárny a restaurace, v tom dnešním vám ukážeme interaktivní místa po republice, která si užijí jak rodiče, tak děti.

Muzeum nové generace 

Jedním z míst, které na své cestě po Vysočině rozhodně nemůžete vynechat, je Muzeum nové generace. Ve Žďáru nad Sázavou najdete kouzelné místo, které je držitelem ocenění Živa Award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Moderní muzeum dětem představí zábavnou formou kompletní historii žďárského areálu.

Historie nemusí být vždy nudná a interaktivní exponáty jsou toho přímým důkazem. | Zdroj: zamekzdar.czHistorie nemusí být vždy nudná a interaktivní exponáty jsou toho přímým důkazem. | Zdroj: zamekzdar.cz

Digitalizace je zde patrná na každém rohu a udrží pozornost i těch nejmenších po celou dobu prohlídky. Videoprojekce, interaktivní exponáty či audioprůvodce? Vše a ještě více na vás čeká v dvoupodlažním komplexu. Vtáhněte sebe a své děti do světa příběhů, které méně či více ovlivnily českou historii, a uvidíte, že načerpané znalosti udělají následnou návštěvu zámku mnohem zajímavější.

Zámek 8, 591 02 Žďár nad Sázavou

Tempo návštevy si může určit každý účastník sám, u vchodu jsou totiž k zapůjčení sluchátka s namluvenou prohlídkou. | Zdroj: vysocina.euTempo návštevy si může určit každý účastník sám, u vchodu jsou totiž k zapůjčení sluchátka s namluvenou prohlídkou. | Zdroj: vysocina.eu

Divadlo Minor

Dalším místem na našem seznamu je dětské divadlo Minor. Představení pro mladší i starší děti (které ale mnohdy pobaví i rodiče) si můžete vybrat podle věku dítěte (od 2 do 15 let) a po zatažení opony se vám na jednu hodinu otevře okouzlující galerie s hernou. 

Galerie s hernou v divadle Minor | Zdroj: minor.czGalerie s hernou v divadle Minor | Zdroj: minor.cz

Další zajímavou aktivitou jsou dílny, které jsou přístupné jak pro jednotlivce, tak pro školy. Na výběr zde máte čtyři okruhy: dílny pro školy, outdoorové hry, speciální workshopy s umělci a tvůrčí dílny v galerii. Návštěva jednoho divadla vám tak s přehledem zaplní celé odpoledne (a vyřádí děti). 

Divadlo Minor - Vodičkova 674, 110 00 Nové Město

Na některé hry v dílnách mají přístup pouze děti, na jiné je mohou doprovodit i rodiče. | Zdroj: minor.czNa některé hry v dílnách mají přístup pouze děti, na jiné je mohou doprovodit i rodiče. | Zdroj: minor.cz

Včelí Svět

Věděli jste, že v našich končinách nalezneme interaktivní muzeum věnované včelám? Tento unikátní projekt ležící mezi Prahou a Jihlavou otevřel své brány v roce 2012 a od té doby si získal srdce mnoha návštěvníků. Od listopadu do března se sem můžete podívat kdykoliv po předchozí telefonické domluvě.

Kombinace přírody a moderních technologií je zde vidět na každém kroku. | Zdroj: vcelisvet.czKombinace přírody a moderních technologií je zde vidět na každém kroku. | Zdroj: vcelisvet.cz

Včelí Svět v sobě mísí přírodní prvky a úžasnou designovou podívanou. Rekonstrukci staré školy z 19. století na interaktivní včelí muzeum si vzalo na starost architektonické duo Jiří Poláček a Václav Škarda z Atelieru K2. Nezaujme však pouze minimalistický design, ale i edukativní přínos, který je zaměřen jak na děti, tak na dospělé. Na návštěvu je teď navíc nejlepší čas, protože si z včelího vosku můžete vyrobit vlastní svíčku či zakoupit medovinu.

Včelí Svět, 257 63, 55 Hulice

Děti si zde rozhodně vyhrají. | Zdroj: vcelisvet.czDěti si zde rozhodně vyhrají. | Zdroj: vcelisvet.cz

Kláštery Český Krumlov

Přímo v srdci Českého Krumlova se nachází kouzelný areál klášterů a zahrad. Tento historický komplex zahrnující celkem tři kláštery byl rekonstruován v roce 2015 a v současné době se zde konají kulturní akce všeho druhu. I ke konci prosince se zde můžete těšit na bohatý sváteční  program zahrnující interaktivní rodinnou hru, koncerty či vánoční komentované prohlídky.

Svět fantazie Jindry Čapka | Foto: Lubor MrázekSvět fantazie Jindry Čapka | Foto: Lubor Mrázek

Do 6. ledna zde můžete navštívit výstavu Svět fantazie, kde se vám představí tvorba rodáka z Českého Krumlova Jindry Čapka. K vidění je dvě stě dětských knižních ilustrací, které tento výtvarník v průběhu života zhotovil. „Hlavní postavou rozsáhlého výstavního projektu Svět fantazie Jindry Čapka v českokrumlovských klášterech je notoricky známé medvědí strašidlo Barbucha z pohádky Kubula a Kuba Kubikula Vladislava Vančury. Do dnešní nelehké doby tak výstava přináší dětem i dospělým symbolické poselství, že strach je jen tak velký, jak mu každý z nás dovolí, říká vedoucí programu klášterů a místostarosta pro kulturu města Český Krumlov Ivo Janoušek.

Bývalý klášter minoritů | Foto: Lubor MrázekBývalý klášter minoritů | Foto: Lubor Mrázek

Související

Praha dětem zaslíbená. Přinášíme tipy na zajímavá a originální místa v metropoli pro nejmenší milovníky umění
Ostatní

Praha dětem zaslíbená. Přinášíme tipy na zajímavá a originální místa v metropoli pro nejmenší milovníky umění

Jana Mattas Horáčková - 2. 7. 2020 - 8 min.

Konec přeplněným a nevkusným dětským koutkům. Přinášíme 3 tipy na stylová místa kam s dětmi
Ostatní

Konec přeplněným a nevkusným dětským koutkům. Přinášíme 3 tipy na stylová místa kam s dětmi

Jana Mattas Horáčková - 18. 2. 2020 - 6 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024