Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Voo Store v Kreuzbergu. Zdroj: voostore.com Voo Store v Kreuzbergu. Zdroj: voostore.com

Kam v Berlíně za designem? Našli jsme místa, která vás donutí cestovat

Metropole s tak pohnutou historií, že těžko budeme hledat srovnání. Tavící kotlík různých kultur, uměleckých směrů a inovačních nápadů. New York Evropy. To je Berlín. Nechceme vám radit, ať zajdete před Braniborskou bránu ani kde mají nejlepší Curry Wurst. Našli jsme pro vás ale místa, který každý milovník designu jistě ocení. Jsou osobitá, stylová a hlavně neokoukaná.

Eklektický pokoj

Hotelů má město nad Sprévou přehršel. Najít ale místo, které sází na každý detail, má specifický genius loci a navíc skvělé služby, může být obtížné. Gorki Apartments v srdci města je přesně tím hotelem, ve kterém budete chtít checkout prodloužit zase do dalšího rána. Pokoje sází na eklekticismus, míchají zdánlivě nesourodé materiály a dekorace. Výsledek je přesto překvapivě kompaktní a zdařilý. Benefitem je navíc i zachovalý dům z přelomu století, ve kterém apartmány sídlí, a jeho celková citlivá renovace. Ceny za pokoj nejsou nijak lidové, ale na druhou stranu, berlínskou tour de design je třeba dospat stylově.

Gorki Apartments. Zdroj: PressGorki Apartments. Zdroj: Press

Umění v zatopeném bunkru

Historické peripetie, kterými si musel Berlín ve 20. století projít, byly postupně přetaveny do jeho největších lákadel. Opuštěné bunkry fungují jako muzea, bývalé letiště Tempelhof ve svých halách hostí místní design week a místa po vybombardovaných domech jsou zelenou oázou rušné megapole. Právě bývalé betonové bunkry skýtají dvě nejzajímavější soukromé sbírky umění v Německu. Nás uchvátila především před dvěma lety otevřená Feuerle Collection. Syrový prostor betonového kolosu uvnitř skrývá exponáty asijského tradičního umění, ale třeba také sérii fotografií zachycující v Japonsku oblíbený svérázný druh uspokojení nazvaný bondáž. Výstavní síň stejně jako celý objekt upravil britský architekt John Pawson, mimochodem podepsaný i pod novým muzeem designu v Londýně.

Pohled do expozice kambodžského umění v bunkru, kde sídlí Fuerle Collection. Zdroj: divisare.comPohled do expozice kambodžského umění v bunkru, kde sídlí Fuerle Collection. Zdroj: divisare.com

Dovnitř vás pustí, až když v tichu přečkáte několik minut v úplné tmě. Rafinovaný záměr, díky kterému se všechny vaše smysly naladí na podmanivé entrée. Pawson ponechal úkryt v jeho původní podobě, včetně podzemní vody, která za léta do prostoru prosákla. Vodní hladinu oddělil od vystavených artefatků silnou skleněnou stěnou. A návštěvníky donutil desítky minut fascinovaně hledět na mihotající se hladinu a optické klamy, které vytváří. Feuerle Collection je absolutním zážitkem. O vystavené objekty tu jde až v druhé řádě. Kouzlo spočívá především v dokonalé harmonii všech složek. Gesamstkunstwerk 22. století.

Fuerle Collection Zdroj: visitberlin.deFuerle Collection Zdroj: visitberlin.de

Skici na fasádě

Pro milovníky architektury je v Berlíně ještě jedno lákadlo. Tchoban Foundation stojí vedle bývalého pivovaru ve čtvrti Prenzlauer Berg. Orientuje se primárně na architektonické skici. Návštěvník tak má šanci projít si návrhy renomovaných studií od úplně prvních stádií a porovnat je s realitou. Za pozornost stojí i fasáda budovy, kterou tvoří na sebe postavené kvádry pokreslené nenápadnými kresbami. Za realizací stojí moskevský architekt Sergej Tchoban, který navrhl například i sytě červené sídlo Coca-Coly v Berlíně nebo židovské kulturní centrum Münsterstrasse.

Tchoban Foundation, zdroj: Archdaily.comTchoban Foundation, zdroj: Archdaily.com

Betonová kantýna

U architektů ještě chvíli zůstaneme. I když hlavní téma bude jídlo. Řeč je totiž o unikátní kantýně, která měla původně sloužit zaměstnancům architektonické kanceláře David Chipperfield Architects. Ta má ve svém portfoliu například zdařilé budovy muzea moderní literatury v Marbachu, America´s Cup Building ve Valencii nebo Turner Contemporary Gallery v Anglii. Berlínská kancelář sídlí v malebném dvorku v Mitte a z kantýny, kam chodili architekti na oběd, je dnes oblíbený spot pro místní. Prostor restaurace je střízlivý, nechybí v Berlíně oblíbený beton a navíc tu vládne honosný mramor. Je to neokázalé, ale přesto luxusní. Je to zkrátka lokální must–see.

David Chipperfield a jeho kantýna. Zdroj: doppelberlin.comDavid Chipperfield a jeho kantýna. Zdroj: doppelberlin.com

Za vším hledej jídlo!

Jídlo a Berlín to je neoddělitelné spojení. Díky množství kultur, které se zde učí žít vedle sebe, zde také raší nové podniky zaměřené na všemožné gastronomické lahůdky. Stranou samozřejmě nezůstává ani péče o interiér. Můžete se taky nasnídat v hipsterské kavárně Roamers obklopení bující květenou, zažít haute cusine v bývalém skladišti, kde sídlí michelinská vegetariánská restaurace Cookies Cream nebo se pokochat interiérovým designem v barevně rozdivočelém Katz Orange. Určitě si ale nezapomeňte dát kávu v pražírně Bonanza v Kreuzbergu a na drink zajděte do 25Hours Hotel Bikini Berlin s neskutečným výhledem i působivým dekorem.

Nákupní centrum Bikini. Zdroj: PressNákupní centrum Bikini. Zdroj: Press

Nákupní horečka

Berlín má ještě jednu velkou výhodu. Koupíte zde vše od renomovaných designérů a návrhářů až po začínající labely. Místem, kde je vše nakumulované pod jednou střechou, je zmiňovaný Bikini Berlin. Svůj nábytek tu prodává Artek, sídlí tu Fashion Council Berlin a desítky jiných značek. Ještě vytříbenější výběr nabízí Voo Store, který má svůj obchod v Kreuzbergu. Zaměřuje se na luxusní brandy jako Acne Studios, Maison Margiella nebo Marni. A vy tu pochopíte, že v českém obchodě už budete navěky smutní.

Voo Store v Kreuzbergu. Zdroj: voostore.comVoo Store v Kreuzbergu. Zdroj: voostore.com

Berlín je zkátka destinace, která se nikdy neomrzí. Můžete sem jezdit pravidelně každý rok a vždy objevíte nová místa, která vás překvapí a nadchnou. Město, které doslova stojí na troskách své dávné slávy už ji dávno dohnalo. A právě všechny ty stále přítomné a citelné jizvy minulosti ženou místní tak rychle dopředu.

Další články