Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

K životu ve městě to potřebuješ, ale nevidíš to. O čem bude reSITE 2017?

V hlavní roli reSITE 2017 je neviditelná anatomie města. Paralelně proběhne festival ve veřejném prostoru pro širokou veřejnost. Registrace jsou zahájeny: výhodné vstupenky 2 za cenu 1 jen do 6.1.!

Za půl roku bude Praha již po šesté hostit mezinárodní konferenci reSITE pro architekty, urbanisty, municipality, developery i milovníky měst. Téma In/visible City se zaměří na to, co není vidět, a přesto určuje podobu města. Tématem bude hmatatelná i nehmotná anatomie měst a to, jak se veškeré infrastruktury promítají do navrhování. 

Neviditelné město pod městem

„To, co dělá město funkčním, co pohání ekonomiku a spotřebovává podstatnou část městských rozpočtů, často není vidět. Například hospodaření s vodou a odpady. Přitom i zcela funkční infrastruktury se mohou stát ikonami města a jsou rozhodující pro kvalitu života,“ zve na konferenci šéf reSITE Martin Barry. Pronikání do tajů města zahrne i sociální infrastruktury, participační nástroje, anebo rozhodovací procesy. reSITE představí nejkvalitnější a oceněné projekty, zaměří se na styčné body městské infrastruktury se soukromým developmentem, na zapojení občanů a chytrá řešení pro města 21. století. 

"Můžeme buď stavět a investovat do chytrých, vyvážených infrastruktur ohleduplných k životnímu prostředí, prosazovat vlaky, hromadnou dopravu, živé ulice a občanské iniciativy. Anebo je můžeme pojmout jako stroj na peníze pro bohaté investory a zrychlovat rozšiřování zástavby a všechen nezdravý development, který nás uvrhnul do dnešní krize. Rozhodnutí, kterou cestou se vydat, určí náš další osud," komentuje Michael Kimmelman, kritik architektury z The New York Times.

Konference se čtyřmi desítkami převážně zahraničních vystupujících a přibližně tisícovkou účastníků vyniká mezioborovými průsečíky. Dlouhodobě si reSITE klade si za cíl, aby byl soukromý sektor ohleduplný k veřejnému prostoru, veřejný sektor uměl nastavit udržitelná a jasná pravidla a právní rámec a architekti a designéři pracovali v synergii s ostatními obory včetně ekonomiky. Ukazuje příklady dobré praxe a úspěšných realizací v městském prostoru, vzniklých na základě zapojení občanů a stavějících na ekonomických datech. 

Superkilen Urban Park v dánské Kodani od architekta Martina Rein-Cano. Zdroj: reSITE, © Iwan BaanSuperkilen Urban Park v dánské Kodani od architekta Martina Rein-Cano. Zdroj: reSITE, © Iwan Baan

reSITE v roce 2017

Během šestého ročníku budou ve větší míře pořádané interaktivní workshopy, plánovací hry a kulaté stoly týkající se konkrétních lokalit v Praze i zásadních otázek, jak udělat infrastrukturní stavby architektonicky hodnotné a ekonomicky přínosné, jak plánovat pro budoucnost rostoucích měst a jak chytře, efektivně, ekonomicky a transparentně města spravovat. 

Paralelně proběhne festival ve veřejném prostoru pro širokou veřejnost a řada akcí pod hlavičkou čtyřletého evropského projektu Shared Cities: Creative Momentum.

Kdo reSITE již v minulosti navštívil, ví, že jde o profesionální akci, na které vystupují desítky uznávaných zahraničních odborníků, je zde možnost se s těmito světovými špičkami propojit a nechybí prostor pro otevřenou diskuzi. A protože to víme také, srdečně vás na reSITE zveme. Zvýhodněné registrace jsou na webu reSITE.

Zimní večery jsou ještě docela dlouhé, tak toho vyžuijte a inspirujte se nějakou přednáškou z minulých let. Třeba tou od Saskie Sassen, nizozemsko-americké socioložky, která se zabývá otázkami globalizace, sociologie velkoměstského života a migrace:

Další články