Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Židle z kolekce Sokui, nábytek lepený rýží, zdroj: www.krampla.cz Židle z kolekce Sokui, nábytek lepený rýží, zdroj: www.krampla.cz

K výhře mu pomohla rýže. Český student zabodoval se svým nábytkem v Miláně

V mezinárodní konkurenci se stal český rodák a student FUD UJEP Filip Krampla vítězem soutěže Ein&Zwanzich pořádané organizací German Design Council. Uspěl s nábytkem lepeným rýží pojmenovaným Sokui. Výsledky soutěže byly vyhlášeny 8. dubna v rámci expozice We take you to Milan. Ta se tím otevřela pro téměř 300 000 očekávaných návštěvníků.

Filip, který na FUD UJEP studuje v ateliéru Produktový design pod vedením Jana Čapka, uspěl s kolekcí minimalistického dřevěného nábytku a doplňků s názvem Sokui. Jeho přednosti spočívají v použití ekologického rýžového lepidla, které navazuje na tradiční japonskou techniku.

Zrcadla z kolekce Sokui, zdroj: www.krampla.czZrcadla z kolekce Sokui, zdroj: www.krampla.cz

Tuto techniku si osvojil přes složitou cestu experimentování a jako první ji přenesl a zasadil do evropského kontextu udržitelné a cirkulární spotřeby. Reaguje tím na používání anorganických lepidel a laků, které dělají z dřevěného nábytku zdraví škodlivý odpad, materiál nenavratitelný do přirozených přírodních koloběhů.

Je skvělé uspět v mezinárodní konkurenci téměř devíti set projektů. Navíc s projektem, který kombinuje tak potřebný udržitelný způsob spotřeby a kvalitní design,” podotýká Filip ke svému úspěchu.

21 vítězů mezinárodní soutěže mladých designérů Ein&Zwanzich, zdroj: www.ein-und-zwanzig.com21 vítězů mezinárodní soutěže mladých designérů Ein&Zwanzich, zdroj: www.ein-und-zwanzig.com

Ein&Zwanzich je mezinárodní soutěž mladých designérů v rámci níž je představeno 21 vybraných projektů během Italského týdne designu. Ten je jednou z celosvětově nejsledovanějších akcí svého druhu. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 824 projektů, přičemž nejpočetněji zastoupené byly národnosti jako je Německo, Indie a Jižní Korea. Mezinárodní porota složená z odborných porotců si vybrala z 21 oceněných prací, z nichž jeden obdržel titul „Best of Best“. Filipovu práci můžete vidět v Zoně Tortona od 9. do 14. dubna.

Více o kolekci Sokui se dozvíte v článku:
Student vytvořit unikátní nábytek lepený rýží. Zaujme minimalistickým designem a je šetrný k přírodě

Další články