Jsou mladí a jsou ze Zlína. Představujeme moravské talenty, které stojí za pozornost

Kreativní prostředí a podnikatelský duch Zlínu rozhodně nechybí, ať už je to přítomností Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati či otiskem historie v oblasti designu a architektury všeobecně. Není tedy divu, že zde vznikají designové projekty a značky, které se těší nejen tuzemskému, ale i zahraničnímu zájmu. Na čem se tedy ve Zlíně pracuje a jaké designovky z Moravy si můžete pořídit?

Rozhodli jsme se, že vám představíme lokální značky a produkty, které si zaslouží místo na české designové scéně. Zlínské portfolio je četné, bude tedy rozděleno do několika článků. Tato první část bude věnována především šperkům a produktovému designu, nicméně těšit se můžete na streetwearové značky, obuv či významné a nadějné mladé zlínské návrháře.

Želé šperky- kolekce Poklady, zdroj: Veronika ŽelezníkováŽelé šperky- kolekce Poklady, zdroj: Veronika Železníková

Owl boards

Poctivé a precizní řemeslo, lidský přístup a lokální výroba jsou základními hodnotami Owl boards. Značka, která je od roku 2012 podstatnou součástí skateboardingové komunity. Za výrobou skejtů a longboardů, ale také merche v podobě trik, raglanů, mikin nebo kšiltovek stojí Roman Šafář z Hulína. Střihy si navrhuje sám a produkce probíhá v rodinné šicí dílně u Zlína a v Rymicích. Výroba skejtů probíhá v dílnách ve Fryštáku a Hulíně, sítotisk všeho v sítotiskovém studiu HW prints Brno.

Prkno Owl boards, zdroj: www.owlboards.comPrkno Owl boards, zdroj: www.owlboards.com

Sám Roman tvrdí, že: ,,Owl boards není jen o výrobě desek, oblečení a podpoře skateboardingu a longboardingu. Jeho prostřednictvím se snažím inspirovat hlavně mladé lidi, aby podporovali lokální produkty a vytvářeli klidně drobné projekty, kterými budou dělat radost nejen sobě, ale hlavně svému okolí. Má to obrovský smysl.“

Samesis

Samesis, zdroj: Lucia MrázkováSamesis, zdroj: Lucia Mrázková

Šperky Samesis existují od roku 2016 a na jejich tvorbě se podílí dvojčata Lucka a Katarína. Přidanou hodnotou jejich produktů je využití netradičních materiálů jako je například dřevěný uhlík, černé uhlí či dřevo a to všechno v kombinaci s cínem a nerezovou ocelí. Holky se inspirují krajinou i asymetrií a i proto se v jejich kolekcích setkáte s minimalistickými sety i masivními kousky.

Želé

Náhrdelník Želé, zdroj: Veronika ŽelezníkováNáhrdelník Želé, zdroj: Veronika Železníková

Další z designových šperků si můžete koupit od absolventky Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Veronika si hraje s polaritou surovosti a jemnosti, které její šperkařská ruční práce nabízí. Limitované kolekce představují práci s polodrahokamy, které utváří z každého jednoho produktu jedinečný element umocňující originalitu každé ženy. Veronika se nevěnuje jen šperku, ale také produktovému designu, který v jejím portfoliu zastupuje například úspěšná lampa Laso.

Psotkova.jewelry

Za značkou stojí rodačka z Velehradu Sabina Psotková. Při tvorbě šperků pracuje především se stříbrem a zlatem a inspiraci hledá kromě přírody také v místech, kde vyrůstala. Oblíbená místa promítla například do kolekce Horizonty.
„Baví mě šperky s příběhem, a proto se při navrhování často snažím ve špercích odrazit osobnosti jejich budoucích majitelů. Dost si vážím toho, když mi někdo svěří tvorbu snubních nebo zásnubních prstenů. Mám ráda celý ten proces od prvního setkání se zákazníky až po to poslední, kdy jim hotové šperky předávám,“ říká Sabina.

Psotková Jewelry, zdroj: Sabina PsotkováPsotková Jewelry, zdroj: Sabina Psotková


Psotkova.jewelry jsou minimalistické, jednoduché šperky, které jsou nositelné jak ve všední dny, tak při významných událostech. Tradiční šperkařské řemeslo se Sabina snaží okořenit experimentováním s netradičními technikami i technologiemi, propojit ho s novými postupy. Její tvorbu naleznete v Galerii Baila, zlínském Red brick designshopu či na facebookových stránkách.

Adéla Bačová

Adéla Bačová se svým zaměřením trošku vymyká a my vám hned řekneme proč. Její značku Adéla Bačová Design lze totiž charakterizovat jako fúzi produktového, prostorového designu a malé architektury. Do první kategorie lze zařadit například ručně broušenou sklenici Utopia - luxusní verzi nádoby určené na tradiční českou pochutinu – utopence – nebo kolekce nerezových šperků. Spolupráce s Daliborem Farným propojila dvě oblasti Adélina zájmu. Pro elektronkové hodiny navrhla prémiový packaging a expozici na Designbloku 2018.

Utopia, zdroj: Adéla BačováUtopia, zdroj: Adéla Bačová

Návrh expozice pro Koupelnové studio - Elements na Zlin Design Weeku je naopak možné zařadit výhradně do kategorie prostorového designu. Adéla také navrhla Dům České televize pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Vznikla impozantní budova ze City Modulů levitujících na ocelové konstrukci. Dům České televize se každoročně stává centrem doprovodného programu festivalu. V současné době intenzivně pracuje na novém designu hodin, které rozšíří stávající produktové portfolio.

Dům České televize, zdroj: Adéla BačováDům České televize, zdroj: Adéla Bačová

Sérii článků o zlínských talentech brzy doplníme. Těšit se můžete na značky z oblasti fashion a obuvního designu či na nadějné oděvní návrháře.

 

Související

Firmy ze Zlína, které se prosadily za hranicemi. Jejich výrobky zná celý svět
Produktový design

Firmy ze Zlína, které se prosadily za hranicemi. Jejich výrobky zná celý svět

Eva Gartnerová - 30. 7. 2018 - 5 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024