Jou Jou: dřevěné hračky a ilustrace Jany Nachlingerové

Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jou Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jou

Křehké ilustrace i ručně vyráběné dřevěné hračky Jany Nachlingerové jsou smyslovým zážitkem nejen pro děti v České republice. Janě se zaslouženě daří proniknout se svými výrobky i na zahraniční trh.

Jana Nachlingerová (Jou Jou) patří mezi designéry a ilustrátory, kteří žijí a tvoří mimo metropoli. Její tvorba má široký rozptyl od ilustrace až po autorské hračky a typickým poznávacím znakem je řemeslná preciznost a poetická hravost. Janino ilustrované pexeso z lesa je k dostání v online pop-up shopu CZECHDESIGN nebo přímo v GALERII CZECHDESIGN ve Vojtěšské ulici.

Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jouJoujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jou

Jano, co vlastně znamená Jou Jou?

Je pravda, že joujou znamená ve francouzštině něco jako hračička, to se hodí, ale je to jen náhoda. Tohle moje Jou Jou vymysleli mí povedení bratři a nemůžu říct z čeho to vzniklo.

Jak jste se dostala k designu a ilustraci?

Chodila jsem na střední uměleckoprůmyslovou školu v Českém Krumlově, potom na pedagogickou fakultu v Praze. Na vysoké škole jsem si začala kupovat knížky pro děti, ač jsem žádné děti ještě neměla. Bavila mě práce s dětmi na ZUŠ, zajímal mě dětský výtvarný projev. Kreslila jsem a většinou pro děti, přihlásila se na fler.cz, vyráběla jsem s bratrem dřevěné hračky v tátově řezbářské dílně a realizovala jsem své malé ilustrátorské projekty, jako pexesa a didaktické kartičky v krabičce. Pak přišly i nabídky na knížky, zatím koluje po světě jedna (dětská kuchařská kniha) a brzy ještě dvě přibudou. Zhruba takhle to bylo.

Pexeso Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jouPexeso Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jou

Vytvořila jste didaktickou pomůcku Abeceda - kartičky, kde je na každé z nich písmeno abecedy spolu s ilustracemi. Jak tenhle nápad přišel?

Vlastně to nebyl žádný nový nápad, tahle abeceda už je druhá v řadě. První, která navazovala na podobnou pomůcku Čísla, je z roku 2012 a přišel čas udělat novou a lepší. Asi poslední rok jsem pracovala tak, že jsem malovala a hromadila motivy - vždy k určitému tematickému okruhu - jako třeba zvířata, lidé, květiny, oblečení apod. Až bylo takových motivů dost k sestavení abecedy, k jednatřiceti písmenům se váže asi 205 obrázků a slov. Nová Čísla a pak ještě také Barvy čekají ve frontě.

Jste maminkou. Hledáte nápady v dětském světě?

Mám dvě holčičky, tříletou a čtyřměsíční. S tou starší začíná být zábava a já s radostí pozoruji jak neustále a všude kreslí, stříhá, lepí a tvoří. Jsem přesvědčená o tom, že děti to umí, bezprostředně a samozřejmě. Mnohdy vtipně vystihnou kresbou podstatu věcí. Dospělý, teda aspoň co se mě týče, musí výtvarnou formu hledat.

Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jouJoujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jou

Nejčastěji používáte akvarel. Máte pro ilustraci oblíbené i jiné techniky?

Akvarel už mám delší dobu v oblibě, ale je pravděpodobné, že ho brzy vystřídá něco jiného. Předtím to byly pastelky a mastné pastely a také barevné a tónované papíry a papírky, které jsem lepila na podklad a používala je tak vlastně místo barev. Teď třeba pracuji na další věci v řadě didaktických kartiček a používám jenom tužku, i když je to spíš výjimka, barva je pro mě důležitá.

Vaším častým motivem jsou zvířata. Máte nějaké doma?

Doma máme jen dvě děti, žádná zvířata. Ale na samotě u mých prarodičů a rodičů, kde často pobýváme, vždy bylo hospodářství se zvířaty. Myslím, že zejména v dětském světě hrají zvířata důležitou roli, malé děti skrze ně poznávají svět, jsou často námětem pohádek a příběhů. Zvířata jsou mým oblíbeným výtvarným námětem, protože nabízejí nekonečné množství tvarů, barev, výrazů a charakterů, stále se k nim vracím.

Dřevěné hračky Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jouDřevěné hračky Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jou

Vaše hračky mají úspěch u dětí i v zahraničí. Jaké je to konkurovat počítačovým hrám a tabletům?

Myslím, že děti, aspoň ty malé, budou vždycky potřebovat klasické hračky, budou je chtít držet v ručkách, hrát si s nimi, stavět, skládat a budovat si s nimi vlastní světy. Z toho vycházím a expanze tabletů mě nikterak netrápí. Mám ráda hračky, které jsou jednoduché a dávají prostor fantazii a kreativitě.

Pexeso Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jouPexeso Joujou, Jana Nachlingerová, zdroj: fler.cz/jou-jou

Jak se Vám žije a tvoří mimo Prahu?

Bydlíme v Českých Budějovicích, žije i tvoří se mi tu výborně. Jelikož pracuji doma ve své pracovně, tak mě místo pobytu nijak neomezuje, do Prahy si ráda zajedu vlakem, když je třeba.

Na čem pracujete v současné době? Máte nějaký svůj vysněný projekt?

Jeden takový vysněný projekt mám právě na stole. Bude to interaktivní knížka i deník pro malé lidi. Budou tam ilustrace, ale i spousta prostoru pro vlastní psaní, kreslení a lepení. Spolupracuji na tom s Rosou Mitnik a Hračkotékou.

Těším se. Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů ve Vaší tvorbě.

Didaktické pomůcky a hry pro děti pod značkou Jou Jou si můžete koupit v našem shopu.

Související

ZUŠ Open 2017
 

ZUŠ Open 2017

Přehlídka
30. 5. 2017, 00:00

Výstava Mini Wonders
 

Výstava Mini Wonders

Výstava
4. 4. 2017 - 21. 4. 2017

Jarní designová líheň - mimořádný pop-up eshop otevírá!
Produktový design

Jarní designová líheň - mimořádný pop-up eshop otevírá!

Karolína Matějková - 3. 3. 2016 - 2 min.

Česká hračka
Ostatní

Česká hračka

Nora Obrtelová - 27. 7. 2006 - 2 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení