Jizerský není jen šperk: Co je nového u libereckého studia SKUBB?

Studio SKUBB: Kolekce Artefakt. Zdroj: SKUBB. Studio SKUBB: Kolekce Artefakt. Zdroj: SKUBB.

Jakub Neufuss a Jan Salanský, kteří tvoří společně pod značkou SKUBB, se v roce 2014 stali Mistry křišťálu a letos byli jako „Objev roku“ nominováni na cenu Czech Grand Design. Proč se vyplatí sledovat práci této liberecké dvojice, vám v rozhovoru prozradí Jan Salanský.

Práci studia SKUBB a Jizerskému šperku jsme se věnovali už v našem prosincovém článku. Co je teď u vás nového? Co chystáte?

Teď nám skončila výstava na Zlin Design Week, kde jsme vystavovali v jednom z KOMA CITY modulů. A chystáme se do Londýna, kam do galerie Mint vezeme naši kolekci Papermash. Jde o známou prodejní galerii, kde teď budeme vystavovat.

Studio SKUBB na Zlin Design Week. Zdroj: SKUBB.Studio SKUBB na Zlin Design Week. Zdroj: SKUBB.

Jak jste se k této příležitosti dostali?

Lidé z Mint galerie viděli naši práci v galerii DOX by Qubus, a tak nás oslovili, jestli nechceme být součástí jejich jarní výstavy v Londýně. Samozřejmě jsme souhlasili, a tak teď doděláváme, co je potřeba. Bereme s sebou také naše šperky, oslovili jsme i další londýnské galerie, kde bychom chtěli naši práci ukázat. A tak balíme kufry a jedeme na takovou kočovnou výpravu. Jako takoví veksláci.

Dále pracujeme na nové kolekci lamp a brzy by měla vyjít i unikátní pětice Jizerských nožů. Na těch jsme pracovali souběžně s kolekcí Artefakt.

Studio SKUBB: Kolekce Artefakt. Zdroj: SKUBB.Studio SKUBB: Kolekce Artefakt. Zdroj: SKUBB.

Nepotřebujete si po úspěšném uvedení dámských šperků teď něco kompenzovat? Jsou nože takovou kolekcí pro muže?

To ani ne. Navázali jsme spolupráci s nožířem Milanem Pokorným, který nás oslovil s tím, jestli nechceme udělat společnou kolekci ojedinělých nožů. Nás to nadchlo a přišlo nám to jako skvělý doplněk k Jizerským šperkům, a tak jsme se do toho pustili na terase pivovarské hospody. Jsou to takové nože na rituální vraždu. A mohou to být i nože pro ženy, jeden z nich je totiž na houby.

Takže takový doplněk do chladných nocí v Sudetech?

Asi tak. S našimi noži můžete třeba elegantně podříznout ovci nebo stylově nakrájet brambory.

Děje se teď v Liberci něco, co stojí za pozornost a za návštěvu?

Teď můžete třeba zajít do restaurace Chicago Grill, která se přemístila a byla nově navržena Mjölk architekty. My jsme pro ně dělali grafiku a některé interiérové prvky. Teď už je vše hotovo a restaurace by měla být v provozu.

Chystá se také focení Grand Hotelu Imperial, kde vzniká třicet různých pokojů od nejrůznějších architektů a designérů a jeden z nich děláme my. A taky Ještěd, ten stojí za pozornost pořád.

Příprava interiéru v Grand Hotelu Imperial Liberec. Zdroj: SKUBB.Příprava interiéru v Grand Hotelu Imperial Liberec. Zdroj: SKUBB.

Jak tohle všechno stíháte?

Nestíháme, je toho strašně moc. Jsme na to dva až čtyři a potřebovali bychom brigádníky.

Ještě zpátky k nábytku Papermash, který vezete do Londýna. Nábytek je vyrobený ze směsi, jejíž součástí je i „kafe“. Nebyl by to ideální nábytek do kavárny?

Určitě, asi dva měsíce jsme ho měli v jedné liberecké kavárně a teď bychom ho rádi zkusili prodat v Londýně. Kromě kávy se do papírové směsi dají přidat nejrůznější věci - jako písek, hlína, listí a další biomateriály - které pak mohou dodat produktu nějaký nečekaný odstín. Právě z těchto materiálových směsí bude brzy k vidění nová kolekce lamp.

Studio SKUBB: Kolekce Papermash. Zdroj: SKUBB.Studio SKUBB: Kolekce Papermash. Zdroj: SKUBB.

Studio SKUBB: Kolekce Papermash. Zdroj: SKUBB.Studio SKUBB: Kolekce Papermash. Zdroj: SKUBB.

To zní skvěle, tak hodně štěstí v Londýně a pošlete nám fotky z výstavy!

Související

Představujeme kreativní studio SKUBB a poetickou kolekci šperků z Jizerských hor
Móda a šperk

Představujeme kreativní studio SKUBB a poetickou kolekci šperků z Jizerských hor

Šárka Bláhová - 28. 12. 2015

ujep 2024
zuz banner