Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Květináče od společnosti Plastia, zdroj: plastia.cz Květináče od společnosti Plastia, zdroj: plastia.cz

Jiří Pelcl: Zahradničení mě baví

Cesta k přírodě, zdravému životnímu stylu a udržitelnost přírodních zdrojů jsou témata posledních několika let. Místo pouhého diskutování a bádání je však lepší začít něco činit. Tak se k tomu postavila i česká výrobní společnost Plastia, která zařadila do svého sortimentu řadu Urbalive v čele s vermikompostérem. Nemusíte se však bát, že jde o nevzhlednou a divnou věc. Vždyť o design se postaral prof. ak. arch. Jiří Pelcl, kterého jsme se zeptali na pár věcí ohledně tohoto projektu.

JAKÁ BYLA VAŠE PRVNÍ REAKCE, CO VÁS NAPADLO, KDYŽ JSTE DOSTAL NABÍDKU NA NÁVRH KOMPOSTÉRU?

Baví mě navrhovat zcela nové věci, nejsem ten typ, co se specializuje na určitou oblast, jako například nábytek a interiéry nebo produkty ze skla a porcelánu. Když jsem dostal nabídku na design kompostéru, zaujaly mě žížaly uvnitř. Ještě nikdy jsem nedělal design produktu, ve kterém by spolupracovali živočichové. V tomto případě to byly žížaly, které nejsou pro každého úplně nejroztomilejší, ale žijí prostě s námi. Bavilo mě, navrhovat produkt, který má především ekologickou funkci. Estetická hlediska jsem tolik nevnímal, je to moje řemeslo.

Květináče od společnosti Plastia, zdroj: plastia.czKvětináče od společnosti Plastia, zdroj: plastia.cz

BYLA TO PRVNÍ SPOLUPRÁCE S ČESKÝM VÝROBCEM PLASTIA A PROZRADÍTE, JAK PROBÍHALA?

Pro Plastii jsem již v minulosti navrhoval květináče, které se zavěšují na stěnu. Spolupráce s výrobcem má svoje zákonitosti, je to poměrně dlouhodobý proces, i když se jedná o menší nebo úplně malý produkt. Z hlediska designéra je časově dlouhý vývoj spíše nevýhodou, protože souběžně pracuje na více projektech a musí se neustále vracet k těm předchozím, znovu se soustředit na detaily, které se mu už vypařily z hlavy. Zvláště je to náročné pro lidi, jako jsem já, kteří se nechtějí specializovat…

KOMPOSTÉR MŮŽE SLOUŽIT TAKÉ JAKO VELKÝ KVĚTINÁČ, NAPADLO VÁS TOTO VYUŽITÍ JIŽ PŘI NAVRHOVÁNÍ PRODUKTU? KDE JSTE ČERPAL INSPIRACI?

Ano, může sloužit i jinak, ale prvotní funkce je kompostér. Tvar se odvíjel od původně zamýšleného taburetu s úložným prostorem, který vypadal jako zvířátko. A nyní je vše jinak a zvířátka jsou uvnitř.

Jiří Pelcl, zdroj: autor článkuJiří Pelcl, zdroj: autor článku

BUDETE MÍT VERMIKOMPOSTÉR DOMA? A CO VY A ZAHRADNIČENÍ?

Naše domácnost je již nějakou dobu o dvou lidech, kteří přicházejí večer, a často večeříme mimo, takže mnoho organického odpadu neprodukujeme. Na projektu se mnou spolupracoval kolega David Crla a ten má děti malé, takže si kompostér určitě pořídí. Jinak zahradničení mě hodně baví, člověk je sám v přírodě, manuálně pracuje, pozoruje rostliny i zvířátka kolem a může myslet na všechno možné. Rostliny a zvířátka totiž komunikují jiným způsobem než mluvením…

Kompostér vyrábí česká společnost Plastia.

Článek je převzatý z nového odborného magazínu pro interiérové architekty a designéry. O aktuální číslo si můžete napsat zde, nebo si jej vyzvednout v kanceláři CZECHDESIGN.

Galerie

Další články