Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Nová multifunkční hala by měla do roku 2023 vyrůst v Jihlavě. | Zdroj: jihlava.cz Nová multifunkční hala by měla do roku 2023 vyrůst v Jihlavě. | Zdroj: jihlava.cz

Jihlava se těší na novou sportovní halu. Podobu Horácké arény navrhlo studio Chybik+Krištof

Původní Horáckou arénu v Jihlavě nahradí vítězný návrh studia Chybik+Krištof. Stavět by se mělo začít na podzim příštího roku. Po dokončení v roce 2023 bude aréna sloužit jako zázemí pro kulturní i sportovní akce krajského významu. Odhadované náklady činí 800 milionů korun.

Nová aréna nahradí funkčně zastaralý stadion, který od roku 1955 sloužil jako domácí aréna místnímu hokejovému klubu. Vítězný návrh studia Chybik + Kristof Architects & Urban Designers​ představuje multifunkční prostor, který pojme až 5600 diváků. Návrh počítá i s přilehlými parky a ulicemi, které chce oživit. Okolí bude rozšířeno o nové obchody, stravovací zařízení a jiné služby. Aréna se tak pravděpodobně stane novým centrem jihlavské čtvrti. V návrhu je dbáno i na vysokou průchodnost kolem arény, která by měla pomoci interakci s okolím a zvýšit bezpečnosti lokality.

Nová aréna pojme až 5600 diváků. | Zdroj: jihlava.czNová aréna pojme až 5600 diváků. | Zdroj: jihlava.cz

Styl lamelové fasády bude nadčasový a moderní. Tmavý strop vhodný pro kulturní představení kontrastuje s bílým monochromatickým interiérem. U ledové plochy se budou potkávat ochozy z obou stran. Ty se díky transparentnímu řešení mohou při zápasech rozsvítit v tradičních barvách Dukly. Na střeše by se měl nacházet atletický okruh.

Na střeše by se měl nacházet atletický okruh. | Zdroj: jihlava.czNa střeše by se měl nacházet atletický okruh. | Zdroj: jihlava.cz

Celá aréna bude postavena z předem vyrobených železobetonových dílů. „Vybudovat na takto cenné parcele na hranici historického centra nový stadion je úloha o několika rovinách. Naší primární vizí je tvorba místa, které se stane cílem, a to nejen během hokejového utkání nebo kulturní akce uvnitř arény. Návrh pracuje s několika objekty, které tvoří mikro-urbanismus lokality a reflektuje existující i nové vazby v území,“ uvádí architekti ze studia Chybik+Krištof.

Arénu tvoří celkem čtyři budovy. | Zdroj: jihlava.czArénu tvoří celkem čtyři budovy. | Zdroj: jihlava.cz

Další články