Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Ještěd f kleci

Liberec, přelom ledna a února a velký atelier Fakulty umění a architektury. To vše znamená jen jedno. Výstava semestrálních prací a Ještěd f kleci.

V týdnu od 25.1 – 29. 1. 2010 proběhly odevzdávky semestrálních prací libereckých studentů architektury a poté 4. února byly dovršeny předáním kultovní ceny Ještěd f kleci. Vše v tom správném duchu této školy. V jednom velkém atelieru, který najdete v budově F areálu Technické univerzity v Liberci, sídlí všichni studenti, kteří jsou rozděleni do sedmi atelierů. Pod vedením architektů - Jiřího Suchomela, Zdeňka Fránka, Jiřího Bučka, Adama Gebriana, Jana Hendrycha, Jaroslava Šafra, a Milana Raka.

Jednotlivé ateliery jsou odděleny jen neformálními přepážkami, takže všichni studenti i jejich práce jsou propojení, čímž vzniká skvělé tvůrčí prostředí a jedinečná atmosféra, kterou na jiných školách architektury v česku nenajdete. Při odevzdávkách a stejně tak v průběhu roku při pravidelných kritikách, tak mají všichni možnost pozorovat práci druhých, zapojit se do diskuzí, nižší ročníky se tak učí od starších a studenti mají více informací, když se za začátku každého semestru rozhodují, do kterého atelieru jít.

Ve čtvrtek 4. února 2010 tedy proběhlo předání Ještěda f kleci. Jde o soutěž o nejlepší studentský projekt v kategoriích experiment, design, dům a urbanismus. O všem rozhoduje nezávislá porota, která se letos skládala z teoretika architektury Cyrila Říhy, Michala Kuzemenského (my architekti), Radka Šímy (Ateliér 6) a v čele poroty stál světoznámý architekt John Eisler. Původně měla být porota obohacena ještě Evou Jiřičnou a Petrem Wágnerem, ale ti bohužel účast kvůli nemoci odřekli.

Po celodenním rozhodování porota nakonec vybrala v kategorii design papírovou židli Jindřicha Traugotta, která zaujala porotu svou jednoduchostí a účelností. V kategorii experiment porota nenašla žádného výherce. V kategorii dům na prvním místě Jana Veissera s návrhem na bytový dům v Praze -Vršovicích, na druhém studentku prvního ročníku Theresu Kjellberg a na třetím Bohuslava Strejce s návrhem na velvyslanectví ČR ve Washingtonu. V kategorii urbanismus na třetím místě Kateřinu Fryzelkovou, na druhém Jana Vybírala s projektem Meeting point Sandberg a na prvním Michala Krejčíka. Hlavním vítězem a držitelem Ještěda f kleci se stal opět Michal Krejčík z ateliéru prof. Suchomela s projektem lineárního mrakodrapu "Krokodýl" na Letné. Cenu za nejlepší atelier semestru si rozdělily ateliéry prof. Jiřího Suchomela a doc. Zdeňka Fránka.

Galerie