Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Lucie Koldová a její křeslo Slide | zdroj: Todus Lucie Koldová a její křeslo Slide | zdroj: Todus

Jednolitý a bezpečný prostor. Lucie Koldová navrhla pro Todus venkovní nábytek, který si budete chtít odnést i dovnitř

Nová kolekce venkovního nábytku Slide značky Todus od designérky Lucie Koldové materiálem i příjemným měkkým pocitem zapadá mezi další produkty značky Todus, zároveň je svým vzhledem svébytná. Designérka věří, že se jí do kolekce podařilo dostat ženskou vřelost jak ve tvarování polstrovaného dílu, který příjemně obklopí celou postavu, tak i v barevnosti. Kolekci složenou z jídelní židle, křesla a dvoumístného sofa představí spolu s obchodním ředitelem firmy Todus Pavlem Kollárovitsem.

Na čem je kolekce Slide založená?

LUCIE: Chtěla jsem navrhnout rodinku polstrovaného venkovního nábytku, jejíž základní myšlenkou je zasunutí opěrného a podpůrného polstrovaného dílu do konstrukce. Zároveň jsem pracovala s ideou soukromí a bezpečného prostoru, který člověka obklopuje.

Kolekce Slide nabízí pohodlí a pocit bezpečí. | Zdroj: TodusKolekce Slide nabízí pohodlí a pocit bezpečí. | Zdroj: Todus

Materiálově jsem využila kovové trubky a tahokov, který je pro firmu Todus tradiční. Jedním z hlavních motivů bylo změkčit konstrukci polstrováním, abych docílila příjemnějšího pocitu. Kov je přeci jen studený, ale právě díky polstrování působí nábytek venkovního charakteru interiérově a jemně. Myslím si, že do věcí vždy dokážu dát jemnost, hřejivost a přívětivost, ale zároveň se držet v puristické lince a pracovat s určitou elegancí.

Co dalo kolekci název Slide?

LUCIE: Jejím hlavním důmyslným prvkem je velkorysý čalouněný oblouk, který se vsune do konstrukce, a právě od toho principu pochází název Slide. Vsunutá část pak tvoří hlavní opěrnou část zad i rukou. Tím se kolekce liší od mnoha dalších venkovních nábytků, které často bývají z jednotlivých prvků, polštářků. Slide naproti tomu tvoří jednolitý, bezpečný prostor.

Křeslo Slide zaujme výrazným zádovým obloukem. | Zdroj: TodusKřeslo Slide zaujme výrazným zádovým obloukem. | Zdroj: Todus

Chtěla jsem vytvořit jakési útočiště, kam se člověk může ve venkovním prostředí skrýt. Tento nábytek má svým uživatelům poskytnout pocit bezpečí, intimity, vlastního prostoru.

Kolekci tvoří křeslo, židle a pohovka. Co je spojuje a v čem je naopak každý kus unikátní?

LUCIE: U jednotlivých kousků je zajímavá hra proporcí materiálů. U křesla konstrukce přesahuje čalounění, díky čemuž právě ona tvoří výraznou linku. Uvnitř je zasunutý polstr, dovnitř kterého si může člověk položit hlavu, ruce, vlastně se tam celý ukrýt.

U židle je to obráceně a polstr přesahuje konstrukci, takže kovová část člověka nikde netlačí. Také u židle je totiž komfort daný na první místo. Zároveň se prohodily proporce v tom, že přesahující látka tvoří grafický tvar židle. Židle a křeslo si vlastně trochu proměnily role.

Čalounění židle Slide ochrání před chladivým dotykem kovu. | Zdroj: TodusČalounění židle Slide ochrání před chladivým dotykem kovu. | Zdroj: Todus

PAVEL: Toto řešení má u židle také praktický význam. Kov je pro venkovní prostředí ideální z hlediska odolnosti, ale má nevýhodu v tom, že je teplotně citlivý. Takže na slunci je rychle teplý, při nižších teplotách pak působí naopak chladivě. V židli Slide se ale člověk dotýká jen čalounění, což mu přináší tepelný komfort.

LUCIE: Pohovka funguje na stejném technickém i proporčním principu jako křeslo. Je to takový dvoj- až trojsedák, který vytvoří příjemné relaxační prostředí k hlubšímu odpočinku.

Nábytek z kolekce Slide tak trochu působí, jako by šlo o interiérové kousky. Byl to váš záměr?

PAVEL: Všechny tři prvky dohromady tvoří ucelený systém sezení, je to vlastně takový venkovní obývák. Tento model dnes lidé vyhledávají, chtějí mít nejen venkovní jídelnu, ale také venkovní obývací prostor, kde mohou relaxovat nebo si tam pozvat návštěvu.

Venkovní nábytek Slide lze využít i v interiéru.  | Zdroj: TodusVenkovní nábytek Slide lze využít i v interiéru. | Zdroj: Todus

LUCIE: Přesně o to mi v tvarosloví Slidu šlo. Využila jsem materiály, které jsou pro Todus tradiční, nicméně natvarováním konstrukce do měkkých forem se podařilo docílit vznešenějšího pocitu sezení.

V dnešní době je trend propojovat vnitřní a vnější prostory, stejně jako třeba domácí prostředí a kanceláře. Vnímání indoorového a outdoorového se posouvá, ostatně výrobky firmy Todus se také často vyskytují i v interiérech klientů.

PAVEL: Ta linka je velmi tenká, protože venek a vnitřek i v architektuře často splývají. Trendem jsou různá atria, zimní zahrady, zastřešené terasy. Člověk v těchto prostorech vlastně nevnímá, jestli je ještě uvnitř, nebo už venku. Venkovní nábytek dnes přímo navazuje na interiér. Když má člověk krásný interiér, tak už také chce, aby na něj plynule navazovalo stejně promyšlené venkovní prostředí. Zároveň venkovní nábytek musí být dostatečně pohodlný a estetický, aby si ho člověk mohl vzít i dovnitř.

Pavel Kollárovits je obchodním ředitelem firmy Todus. | Zdroj: TodusPavel Kollárovits je obchodním ředitelem firmy Todus. | Zdroj: Todus

Pohodlnost a čalounění jsou ostatně pro výrobky značky Todus typické…

PAVEL: Komfort je určitě důležitý. Jeden trend je propojení vnitřního a vnějšího prostředí, dalším trendem pak je to, že zákazník venku požaduje stejný komfort jako uvnitř. Jestliže se vnitřní sedačky dělají z více vrstev pěn s různou hustotou, tak i ty venkovní dnes musí být pohodlné s pěnami různé hustoty. Tak aby byl efekt dosednutí stejný jako v interiérovém nábytku.

Jaké materiály používáte, aby byly pohodlné, krásné a zároveň odolaly venkovnímu prostředí?

PAVEL: V současné době používáme látky od třech firem, je to španělský Crevin, italská Limonta a dánský Kvadrat, které jsou všechny špičky ve svém oboru. Outdoor vyžaduje od výrobců technologii velmi náročnou na přípravu a testování, aby materiál zvládl venkovní prostředí. Musí odolat UV záření, musí rychle schnout a být antirepelentní, takže se do něj voda nevsakuje, ale stéká. Zároveň musí odolat prachu a častějšímu čištění a také splnit určité požární normy. Pokud se nábytek používá u moře, musí odolat také agresivnímu slanému vzduchu. Zároveň ale tyto potahové materiály vyrobené z umělých vláken musí zůstat pro uživatele příjemné. Vyrobit takto kvalitní a zároveň na dotek měkkou látku opravdu není snadné.

Noblesní vzhled kolekce Slide doplňuje látka od Patricie Urquioly. | Zdroj: TodusNoblesní vzhled kolekce Slide doplňuje látka od Patricie Urquioly. | Zdroj: Todus

LUCIE: Konkrétně Slide bude uveden v látce Atrium od Patricie Urquioly. Je to nová kolekce od mé oblíbené designérky. Použijeme tři barvy, jedna má odstín bílé kávy, druhá je taková přírodní bílo-béžová a třetí je výraznější rezavá do hněda. Vybrala jsem teplejší barvy, které se hodí jak do moderního interiéru, tak i do venkovského či historického prostředí.

V jakém prostředí jste si nábytek při navrhování představila?

LUCIE: Správný design by měl fungovat v jakémkoli prostředí, ať už je to slunné prostředí někde u moře, nebo třeba pod horami. Čím více lidí pro kolekci vzplane, tím je větší šance, že firma bude úspěšná, budou pokračovat další projekty a produkt se dostane do celého světa. Právě proto jsem také volila tvar nábytku, který poskytuje člověku útočiště a v němž se bez ohledu na okolní prostředí cítí dobře.

Kolekce Slide se hodí do hor i k moři. | Zdroj: TodusKolekce Slide se hodí do hor i k moři. | Zdroj: Todus

PAVEL: To je obecně specifikum venkovního nábytku, že klade velké nároky na prostředí, ať už máte chladnější podnebí, nebo přímořské letovisko, kde večer pofukuje. Součástí designu je tak vytvořit něco, kde se člověk bude cítit příjemně, i když je třeba trochu chladněji nebo větrněji. Často navrhujeme také nábytek na venkovní terasy, kde fouká opravdu hodně, takže musí být buď stabilní a dostatečně těžký, nebo musí být nějak řešeno ukotvení čalounění, aby neuletělo. Toto vše Slide perfektně splňuje.

Jaké jsou trendy v designu venkovního nábytku v Česku? Přibližujeme se zbytku Evropy, nebo jsou zde výrazná specifika?

PAVEL: Blížíme se zahraničí, ale je tam nějaká prodleva. Trendy venkovních sedaček k nám dorazily o něco později než například do západních zemí. Ale co je populární v Evropě, to se u nás velmi rychle stane oblíbeným taky. Hlavní trend je, že lidé chtějí trávit víc času venku a chtějí ho trávit kvalitně. Projevuje se to i v architektuře, dříve se řešil dům jako takový a zahrada nebo terasa zůstávaly na druhé koleji. Dnes už se venkovní prostor bere jako součást celého návrhu, musí to na sebe navazovat a je kladen důraz na zahradní architekturu i nábytek.

Nábytek Slide lze využít i na polootevřených terasách či v atriích. | Zdroj: TodusNábytek Slide lze využít i na polootevřených terasách či v atriích. | Zdroj: Todus

LUCIE: V tomto smyslu se mění také kanceláře, vzniká mnoho projektů s atrii, která jsou doplněna nějakým kvalitnějším vybavením. Dbá se na wellbeing zaměstnanců a firmy se předhánějí, aby lidem vytvořily pěkné prostředí.

Pevně věřím, že se to, co se mění v Praze, postupně přenese i do celé republiky, aby lidé praktický aspekt věcí vyměnili spíše za požitek. Aby si dokázali představit, že když si koupí kvalitní nábytek, tak jim to přinese kvalitu do života, že to nejsou jen vyhozené finance, ale zlepšení celkového pocitu.

PAVEL: Lidé si začínají uvědomovat, že když si koupí levné věci, musí je každý rok nebo dva obměňovat. Zatímco když se rozhodnou pro kvalitní kusy, tak jim nejen vydrží déle, ale také mají například od nás jako od výrobce servis.

S nábytkem Slide lze vytvořit venkovní jídelnu i obývák. | Zdroj: TodusS nábytkem Slide lze vytvořit venkovní jídelnu i obývák. | Zdroj: Todus

Lidé si už také všímají toho, že jsou věci vyrobené v Česku nebo v Evropě. Tento argument se stává důležitějším a lidé se často po původu nábytku ptají. Samozřejmě to není hlavní důvod koupě a výrobek jim musí především vyhovovat a líbit se jim, ale pak sáhnou spíše po českém produktu. To je velký posun v myšlení v posledních letech.

Jaký další trend se k nám z Evropy dostal?

PAVEL: V různých zemích jsou rozdíly ve vnímání barevnosti, někde vede šedá klasika, ale třeba Belgie, Itálie, Francie se barev nebojí. I u nás se v posledních letech začíná projevovat odvaha k barvám.

LUCIE: Na scéně se poslední dobou objevuje čím dál více interiérových architektek. S nimi přichází i větší odvaha kombinovat, vyznat se v barevné typologii. U mužů jsem se někdy setkala s takovým strožejším přístupem a v ohledu barev spíše sázkou na jistotu. Zatímco ženy jsou citlivější a mají vlohy nacítit atmosféru a sladit barvy. Do interiéru pak mnohdy vnesou zajímavější barevnost.

Na závěr se zeptám, jak se vám společně pracovalo?

LUCIE: Moc dobře.

Lucie Koldová i Zuzana a Pavel Kollárovitsovi si spolupráci pochvalují. | Zdroj: TodusLucie Koldová i Zuzana a Pavel Kollárovitsovi si spolupráci pochvalují. | Zdroj: Todus

PAVEL: Ano, perfektně.

A plánujete nějaké další společné projekty do budoucna?

LUCIE: Rozhodně.

PAVEL: Něco určitě vymyslíme. Důležité je rozvíjet projekty postupně, dát nové kolekci čas, aby měla dobré ohlasy, a postupně ji pak doplňovat. Moc se těším na reakce na Slide od našich dealerů a pak i zákazníků.

A co vy osobně, odpočíváte raději uvnitř, nebo venku v přírodě?

PAVEL: Sice bydlím v bytě, ale máme velký vnitroblok, kde máme přístup na společnou zahradu. Tam jsme si vytvořili venkovní sezení. To je perfektní místo, kde odpočívat, takže já velice rád odpočívám venku.

LUCIE: Já jsem dala přednost Praze a práci, takže zatím odpočívám spíše vevnitř. Ale když mám možnost vyjet ven, tak si vždy vyčistím hlavu. A třeba si jednou vytvořím místo, kde budu moci odpočívat na vlastní kolekci venkovního nábytku.

Galerie

Další články