Jednoduchá, přesto působivá i pohodlná. Martin Foret navrhl pro značku LD Seating novou židli Trivi

Martin Foret / LD Seating představuje novou židli TRIVI. | Zdroj: LD Seating Martin Foret / LD Seating představuje novou židli TRIVI. | Zdroj: LD Seating

První společný projekt designéra Martina Foreta a LD Seating, předního výrobce nadčasového a ergonomického sezení pro kanceláře a veřejné i soukromé prostory, posouvá portfolio české firmy zcela novým směrem. Výsledkem je minimalistická řada Trivi, jež se vyznačuje jednoduchými liniemi a je k dostání (kupodivu) i v nečalouněném provedení. Co vedlo firmu k tomuto kroku a čeká LD Seating nová éra bez signifikantního polstrovaného sedacího nábytku? A jak dosáhnout maximálního komfortu při sezení, pokud je hlavním materiálem pouze kov a dřevo? Na tyto a jiné otázky nám odpověděli jednatel firmy Jakub Huráb a produktový designér Martin Foret, autor horké novinky židle Trivi.

Nový rok, nové začátky?  

Židle Trivi je v portfoliu LD Seating revoluční novinkou, která silně vybočuje už jen proto, že není očalouněná. Odstartovalo LD Seating novou éru?  

JAKUB: Je pravda, že ke dřevu jsme se přiklonili teprve podruhé, a to především z důvodu naší výrobní linky. Jsme schopni si sami vyrobit kostry pro danou produktovou řadu, i když je hlavním materiálem dřevo a kov. Takto jsme zatím postupovali u letošní novinky Trivi a v kolekci Spot.

Vybočení bylo zároveň i naším cílem.LD Seating samozřejmě sledujeme trendy a minimalistická židle bez zbytečných zdobností nám v portfoliu chyběla. Lákala nás také práce s novým materiálem a výsledkem jsme nadšeni. Trivi je abstrahovaná na čistou funkci a formu. Druhým cílem bylo dosáhnout toho, aby židle Trivi byla, i přes svou jednoduchost, pohodlná.

Spolupráce rodinné firmy LD Seating s produktovým designérem Martinem Foretem začala od stolu. Martin Foret navrhl pro vlastní kolekci stůl, který tým LD Seating natolik zaujal, že ho oslovili s nápadem, aby navrhl i židli. | Zdroj: LD SeatingSpolupráce rodinné firmy LD Seating s produktovým designérem Martinem Foretem začala od stolu. Martin Foret navrhl pro vlastní kolekci stůl, který tým LD Seating natolik zaujal, že ho oslovili s nápadem, aby navrhl i židli. | Zdroj: LD Seating

Proč jste se rozhodli oslovit právě Martina Foreta?  

JAKUB: Jednoduše se nám líbí tvarosloví, které Martin dává svým produktům. Naše spolupráce započala symbolicky stolem, který Martin pod svou značkou navrhl. Zaujal nás svou podnoží a cítili jsme, že je předobrazem židle, kterou jsme v našem portfoliu chtěli. Po první schůzce jsme neváhali a navázali spolupráci. Z vizualizací, které předložil, bylo jasné, že smýšlí v rovině, kam chceme novou produktovou kolekci směřovat. O čemž svědčí i naše další spolupráce. 

O jakou spolupráci půjde, můžete prozradit více?

JAKUB: Kolekci Trivi plánujeme rozšířit o křeslo, které bude už čalouněné a více do stylu lounge. V kolekci budeme nabízet též dvě výšky barových židlí, což bylo také prvotním zadáním, nad kterým jsme s Martinem debatovali. Její dřevěná varianta je dostupná též ve dvou provedeních – tmavě mořený dub a přírodní světlý dub. 

Řady českých a italských designérů, se kterými firma LD Seating spolupracuje, rozšířil designér Martin Foret. Ten stojí za návrhem nové židle TRIVI. | Zdroj: LD SeatignŘady českých a italských designérů, se kterými firma LD Seating spolupracuje, rozšířil designér Martin Foret. Ten stojí za návrhem nové židle TRIVI. | Zdroj: LD Seatign

MARTIN: Očalounit plánujeme i samotnou židli. Uvidíme, o kolik kousků kolekci Trivi nakonec rozšíříme, ale rozhodně bude tvořit sérii sedacího nábytku, jež vychází z navrženého základního tvarosloví židle Trivi.

Židle jako designérský oříšek? 

Martine, sám jste chtěl už dlouho navrhnout židli. Proč jste tak neučinil pod svou značkou? Čím je výrobní proces sedacího nábytku náročný? 

MARTIN: Především z důvodu logistiky a náročnosti výrobního procesu, který je složitější kvůli ergonomii židle. Navrhnout a vyrobit sezení je velmi odlišná disciplína než například u stolu. Je třeba myslet například na formu na dřevo, na způsob tvarování kovové konstrukce nebo na jednotlivé spojovací prvky, které jsou ve výrobní praxi nezbytné. 

Myslím, že bych sám na tento výrobní proces nestačil, ač jsem měl v plánu se za dva až tři roky do navržení židle pustit, ale kdo ví, jak by to dopadlo. Spolupráce s LD Seating tento proces velmi urychlila. Tím, že jsem se nemusel starat o dodání dřeva nebo kovu, jsme tento návrh spolu s výrobou stihli za pětinový čas. Všichni ve firmě byli velkou oporou a spolupráce nenahraditelnou pracovní příležitostí a zkušeností. 

Samotná kompletace a výroba části komponentů židlí, křesel a sedaček probíhá přímo v Boskovicích, ve velké montážní hale. Zde se vylévají sedáky a opěráky, montují ovládací mechanismy, šijí potahy a čalouní korpusy. | Zdroj: LD SeaitngSamotná kompletace a výroba části komponentů židlí, křesel a sedaček probíhá přímo v Boskovicích, ve velké montážní hale. Zde se vylévají sedáky a opěráky, montují ovládací mechanismy, šijí potahy a čalouní korpusy. | Zdroj: LD Seaitng

Po výrobním procesu následuje interní testování pilotního produktu. | Zdroj: LD SeatingPo výrobním procesu následuje interní testování pilotního produktu. | Zdroj: LD Seating

Propsala se spolupráce i do podoby výsledného produktu, nebo šlo ze strany LD Seating čistě o zajištění výrobního procesu?

MARTIN: Tím, že jsme nenavazovali na žádnou předchozí kolekci a portfolio firmy tvoří především čalouněný nábytek, byli i oni na počátku něčeho neznámého. Zadání jsem měl velmi volné. Židlička měla být jednoduchá a vycházet z materiálu dřevo a kov, které důvěrně znám a pracuji s nimi. Tudíž mě usměrňovali spíše prakticky, tedy co se osvědčí například v prodeji nebo výrobě. 

JAKUB: Společným dílem je pak propagace židle a marketingu jako takového, což já osobně velmi kvituji. Dvě strany se skvěle doplnily, vlastně i naše produktové fotografie vznikly společně – židle Trivi se stolem Martina Foreta.

Hlavním cílem bylo dosáhnout toho, aby židle TRIVI byla – i přes svou jednoduchost – pohodlná. Mnohem vyššího komfortu, než je u židlí obvyklé, dosáhli inovativním 3D tvarováním dřevěných prvků. | Zdroj: LD SeatingHlavním cílem bylo dosáhnout toho, aby židle TRIVI byla – i přes svou jednoduchost – pohodlná. Mnohem vyššího komfortu, než je u židlí obvyklé, dosáhli inovativním 3D tvarováním dřevěných prvků. | Zdroj: LD Seating

Jak jste dosáhli maximálního pohodlí, když ne polstrováním? Může být dřevěná židle pohodlná na dlouhodobé sezení, například u pracovního stolu? 

MARTIN: Hlavním klíčem je ergonomický tvar sedáku a opěráku v obou osách, což nám ze začátku dělalo výrobně trochu problém. Díky tomu se tvar židle poddá lépe tvaru těla. Mnohem vyššího komfortu, než je u židlí obvyklé, dosáhli inovativním 3D tvarováním dřevěných prvků. 

Je náhoda, že Trivi připomíná tvar klasické školní židle, která ale nebyla, co si já pamatuji, příliš komfortní.

MARTIN: Je to spíše dané materiálem, konstrukcí a jednoduchostí Trivi. Logicky jsme došli k jakési analogii školní židle, která se ale samozřejmě navrhovala efektivně, tedy za nejnižší náklady, čemuž odpovídá i její (ne)komfort. Oproti tomu jsme Trivi posunuli hlavně co se týče ergonomie mnohem dál. Neměli jsme cíl navrhnout moderní školní židli, zároveň jsme věděli, že tímto směrem se návrhy budou nést.

Martin Foret už nějakou dobu uvažoval o doplnění své kolekce o židle, ale hledal firmu, která by stála za výrobním procesem. | Zdroj: LD SeatingMartin Foret už nějakou dobu uvažoval o doplnění své kolekce o židle, ale hledal firmu, která by stála za výrobním procesem. | Zdroj: LD Seating

Barová verze kolekce TRIVI | Zdroj: LD SeatignBarová verze kolekce TRIVI | Zdroj: LD Seatign

Pohodlí na prvním místě

Židli jste představili v rámci loňského Designbloku, jehož tématem bylo štěstí. Jak jste téma zakomponovali do své instalace?

JAKUB: Během května jsme se rozhodli, že židli Trivi chceme na Designbloku představit, díky tvarování opěráku jsme to stihli jen tak tak. S Martinem jsme se shodli, že pro nás znamená štěstí proces tvorby. Proto se instalace LD Seating nesla v duchu slovní hříčky Štěstí tvořit, tvořit štěstí. Na jedné straně místnosti jsme návštěvníkům odhalili nákresy kreativní tvorby designéra židle Trivi. A na straně druhé jsme vystavili komponenty, které naznačovaly zase výrobní proces. Obě strany se uprostřed potkaly v tzv. víru, kde byly samotné židle Trivi k sezení. Instalaci doplňovala zvlněná stěna, kde bylo vidět logo LD Seating a Martin Foret, čímž jsme chtěli podtrhnout samotnou spolupráci.

Po úspěšné říjnové prezentaci na Designbloku, kdy horká novinka židle Trivi spatřila světlo světa, jde začátkem roku 2022 do prodeje. | Zdroj: LD SeatignPo úspěšné říjnové prezentaci na Designbloku, kdy horká novinka židle Trivi spatřila světlo světa, jde začátkem roku 2022 do prodeje. | Zdroj: LD Seatign

LD Seating představilo na Designbloku 2021 svou novinku TRIVI. | Zdroj: LD SeatingLD Seating představilo na Designbloku 2021 svou novinku TRIVI. | Zdroj: LD Seating

Co je poznávacím rysem LD Seating? Bude vaše portfolio od teď plnit spolupráce s mladými designéry? 

JAKUB: Dokud jsme nezačali spolupracovat na židli Trivi, vždy jsem říkal, že spojovací linkou našeho sezení je vysoká kvalita šití a čalounění. Teď jsme ukročili trochu bokem, ale stále se snažíme spojit ergonomii, a především praktičnost výroby. Dovolím si tvrdit, že jsme velkovýrobce, a proto každý kus nábytku musí být navržen tak, abychom jej uměli velkosériově vyrábět, což bylo také jedno ze zadání pro Martina. Proto bych za spojovací rys označil komfort, design a praktičnost, co se výroby a ceny týče. 

Martin Foret je český designér, který se zaměřuje na interiéry a produkty do nich určených. Do povědomí veřejnosti se uvedl hlavně svým unikátním držákem na kolo Srdce, který byl později oceněn cenou Red Dot Award za produktový design. | Zdroj: LD SeatingMartin Foret je český designér, který se zaměřuje na interiéry a produkty do nich určených. Do povědomí veřejnosti se uvedl hlavně svým unikátním držákem na kolo Srdce, který byl později oceněn cenou Red Dot Award za produktový design. | Zdroj: LD Seating

A za jakou cenu budou první kousky z kolekce Trivi dostupné? 

JAKUB: Maloobchodní cena bude začínat od 5230 Kč bez DPH. 

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Rodinná firma LD Seating, která vyrábí nábytek do kanceláře  již 30 let, mění tvář: S novou vizuální identitou chce upevnit své postavení v zahraničí
Grafický design

Rodinná firma LD Seating, která vyrábí nábytek do kanceláře již 30 let, mění tvář: S novou vizuální identitou chce upevnit své postavení v zahraničí

Barbora Čápová - 17. 3. 2021 - 9 min.

Dokonalé řemeslo v novém pojetí. Výrobce kancelářských židlí LD Seating sází na nový design a ověřenou kvalitu
Interiér a architektura

Dokonalé řemeslo v novém pojetí. Výrobce kancelářských židlí LD Seating sází na nový design a ověřenou kvalitu

Nikol Galé - 29. 7. 2020 - 6 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení