Z lásky ke dřevu, úctou k tradici
Slavonice jsou malé městečko nacházející se nedaleko rakouských hranic, jehož historické jádro bylo prohlášeno za památkovou rezervaci. Jeho název se stal inspirací k pojmenování rodinné firmy Slavona, která zde sídlí od svého vzniku. Atmosféru svého okolí vnímá majitel Libor Kamír: „Pro naši rodinnou firmu jsou domovem Slavonice. Jejich jedinečnou atmosféru se můžete snažit zachytit slovy, ale kdo u nás nebyl, těžko porozumí. Pochopili jsme, že stojí za to vyrábět pouze taková okna, která jsou po všech stránkách jedinečná. Přesvědčit se ale musíte sami.“
Majitel Libor Kamír (druhý zprava) a další členové rodiny | Foto: Michal Hančovský
Prvkem propojujícím několik generací rodiny Kamírů se stalo dřevo. Láska k tomuto materiálu vzklíčila před mnoha lety, ještě v minulém století. Tehdy šlo o ryze praktické důvody a také jiné výrobky, než kterým se firma věnuje dnes. Byla to loukoťová kola. Dědeček Ludvík byl kolář. Stejně jako ostatní koláři i on používal tři druhy dřeva – jasanové, akátové a bukové, jinak by totiž kolo vrzalo a skřípalo.
Jeho syn Josef se vyučil strojařem a dokázal tak vyrobit stroje, které se používaly pro opracování dřeva. Šlo o frézu, kotoučovou pilu, pásovou brusku, protahovačku, srovnávačku, pásovou pilu nebo dlabačku. Rodinný tým se tedy mohl věnovat výrobě všeho potřebného a žádaného. Pod jejich šikovnými rukama vznikaly okna, dveře, schody i celé kuchyně.
Detail z dílny | Foto: Michal Hančovský
Kouzlu dřeva neodolal další člen rodiny – vnuk a současný majitel firmy Libor Kamír –, ačkoliv původně chtěl krásu stromů obdivovat v lese. Chtěl se stát hajným, ale v tehdejším režimu nedostal na toto povolání doporučení ze základní školy. Vystudoval tedy obor nábytkový truhlář, a to předurčilo jeho budoucí kariéru a později i vznik firmy. V roce 1979 dostal povolení MNV (tehdejšího místního národního výboru) a postupně se začalo formovat zaměření celé výroby. Stěžejním materiálem bylo stále dřevo, jen výsledné produkty se v průběhu doby proměňovaly.
Po sametové revoluci přibývaly další výrobky, nastoupili také první zaměstnanci. Tehdy vznikl nový trend klekacích židlí, nějakou dobu zde „klekačky“ vyráběli a dodávali do Domu bytové kultury. Současně se stále věnovali výrobě oken a dveří. Moderní technologie usnadnila práci, ale vlastnit vybavení na všechnu výrobu začalo být náročné. Tehdy nastal zlomový okamžik a volba specializace, kterou se stala stavební truhlařina. Během několika let se Liborovi povedlo dostat firmu mezi špičky v oboru. Pomalými kroky, vlastním umem a pílí.
Design a technické vlastnosti
Okna a dveře jsou tím prvním, co nás přivítá ještě před vstupem do budovy nebo místnosti. Mohou být designové s cílem upoutat naši pozornost, jindy si jich záměrně nemusíme téměř všimnout. Výrobky ze Slavony plní funkci nenápadného společníka celého architektonického řešení různých typů staveb a rekonstrukcí. Záleží na představě a konkrétních požadavcích zákazníka, vyrobit zde dokážou téměř cokoliv.
Při vývoji oken a dveří kombinují technologické možnosti s tradiční řemeslnou výrobou s citem pro dokonalé zpracování a decentní vzhled. Dlouholeté zkušenosti s výrobou pomáhají výrobkům vtisknout ty nejlepší vlastnosti. Skryté panty nenaruší vnímání prostředí, manipulace při otevírání a zavírání okna nepoškodí špalety a přírodní dřevo přispěje k pohodlí v interiéru.
Vzorkovna s ukázkou nabízených modelů | Foto: Michal Hančovský
Technologie střídavého falcu umožňuje v jednom okně použít fixní i otevíravé křídlo. Jedná se o průlomovou metodu, protože při výrobě tradiční technologií musí být okno sešroubováno ze dvou dílů, nebo alespoň rozšířeno vloženým nákližkem. Vchodové dveře se automaticky uzamknou díky výsuvným trnům při zabouchnutí dveří. Po otočení klíčem se vysunou ještě háky a střelka. Všechna okna mají kvalitní bezpečnostní prvky a znesnadňují loupežná vniknutí.
Inspirující příroda
Příroda v okolí Slavonic je inspirující. Stala se podnětem k vymýšlení nízkoenergetických řešení co nejméně zatěžujících své okolí. Ve firmě mají na paměti také zátěž vznikající při přepravě materiálů, a proto se snaží využívat co nejvíce lokálních zdrojů.
Rodinná firma ve Slavonicích | Foto: Michal Hančovský
Dřevěná okna jsou vyráběna z lepeného hranolu z napojovaných nebo fixních pohledových lamel. Jedná se o přírodní materiál, proto je kresba dřeva vždy neopakovatelným originálem. Pro výrobu jsou používány speciální materiály a různé druhy dřeva – smrk, dub, modřín, ale také jasan, javor, ořech nebo třešeň. Speciální laky jsou jen decentní ochranou dřeva a nijak nenarušují strukturu ani barvu původního materiálu.
Vzorník materiálů a povrchových úprav oken a dveří | Foto: Michal Hančovský
Nové trendy
Okna a dveře se ve Slavoně vyrábí přes čtvrt století. Neustálé sledování nových trendů a technických inovací v oboru jsou jedním z důležitých předpokladů jejich konstrukce. K návrhu nového typu výrobku a jeho následné výrobě slouží poznatky ze špičkového testování, na kterém firma spolupracuje i s významnými českými univerzitami (ČVUT Praha, Mendelova univerzita Brno). Trendem současnosti jsou pasivní domy. Slavona se podílela na vzniku Centra pasivního domu a dlouhodobě podporuje trendy ve výstavbě energeticky úsporného bydlení.
Aby bylo možno certifikovat dům jako pasivní, je třeba splnit některé podmínky. Okna ze Slavony jsou koncipována tak, aby vyhověla těm nejnáročnějším požadavkům. Okno Progression s kompozitovým venkovním rámem dosahuje nadstandardních hodnot tepelně izolačních vlastností, takže se může pyšnit certifikací v kategorii A prestižního Passive House Institutu Darmstadt. Toto okno zvítězilo v britské soutěži Green Home Awards 2021 v kategorii Nejlepší nízkoenergetické okno a získalo čestné uznání na 32. mezinárodním stavebním veletrhu For Arch.
Design okna má vysokou úroveň a jeho nároky na údržbu jsou minimální. Izolační vlastnosti výrobku ocení každý obyvatel bytu nebo domu, protože mu umožní výraznou úsporu nákladů za energie na vytápění.
Cesty k poznání
Okna vyvinutá ve Slavoně se stala součástí několika zajímavých realizací, díky nimž můžeme poznat nová místa. Ájurvédský pavilon v resortu Svatá Kateřina je novostavba vytvořená v souladu technických vlastností s filozofickými myšlenkami, v touze po klidu, meditaci a odpočinku.
Okna ze Slavony jsou součástí Ájurvédského pavilonu v resortu Svatá Kateřina. | Zdroj: Slavona
Nedílnou součást architektonického řešení pavilonu tvoří bezrámová okna Blue Line s pevnou okenní tabulí a hladkou plochou skla. Dřevěná konstrukce stavby se vznáší na mohutných žulových pilířích, skleněné opláštění pavilonu dotváří atmosféru v interiéru a zároveň napomáhá propojení s okolní přírodou. Ájurvédský pavilon navrhl architekt Jakub Tejkl ze studia ARCHITEKTURA 1 a tato realizace obdržela ocenění Stavba roku 2019.
Bezrámová okna pro Ájurvédský pavilon v resortu Svatá Kateřina | Zdroj: Slavona
Zemský hřebčinec v Písku vznikl v letech 1901–1902 podle návrhu architekta Františka Skopalíka. Místo je uzpůsobeno požadavkům na zdravé ustájení plemenných hřebců. Dominantou areálu je honosná budova z režného zdiva se secesními detaily. Areál má status Národní kulturní památka České republiky. Historický objekt prošel rekonstrukcí a je doplněn okny vyrobenými dle původního členění a v provedení korespondujícím s charakterem původních oken.
Okna ze Slavony byla vybrána také pro rekonstrukci zámku v Horní Cerekvi na Vysočině nebo rakouského zámečku v obci Gilgenberg nedaleko českých hranic.
Zemský hřebčinec v Písku | Zdroj: Slavona
Říká se, že okna a dveře jsou symbolem cesty k poznání. Každý jsme individuální a je na nás, co a jak chceme poznávat. To platí i pro výběr oken a dveří. Můžeme vyrazit do malebného městečka Slavonice a navštívit přímo sídlo firmy nebo některou ze vzorkoven rozesetých po celé republice. Na místě si sáhnout na jemné linie tvarů a materiálů, ucítit vůni dřeva a představit si svůj vysněný prostor.
Obchodní zástupce firmy Slavona Pavel Kamír | Foto: Michal Hančovský
K představení vyráběných oken a dveří slouží vzorkovna v sídle firmy. | Foto: Michal Hančovský
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.